Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?

14 ЛЮТОГО 2024, 16:33

1839

Проєкт Меморіалу у Ягідному

Проєкт Меморіалу у Ягідному

Став відомий переможець проєкту на кращу концепцію меморіалу в селі Ягідне. Про це повідомив глава Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм. 

12 лютого журі оголосило переможця проєкту на кращу концепцію меморіалу в Ягідному - це архітектурне бюро Derbin Arch. Що про нього відомо? 

Очільник бюро - архітектор з Дніпра Сергій Дербін. Зокрема, він - автор ескізного проєкту меморіального кладовища. Торік він успішно пройшов державну експертизу, і після завершення нормативно-правового врегулювання меморіал постане в межах Гатненської територіальної громади, що під Києвом. Кладовище буде облаштоване по типу всесвітньо відомого Арлінгтонського національного цвинтаря у США. Відтак, на земельній ділянці у понад 260 гектарів будуть розміщені військове кладовище, церемоніальна площа, будинок трауру, крематорій, музейно-виставковий комплекс та інша необхідна інфраструктура, інформують у Мінветеранів.

Архітектор Сергій Дербін

Архітектор Сергій Дербін, фото "Інформатор Дніпро"

Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?

В свою чергу до складу чернігівського журі увійшли архітектори, представники громади, місцевої влади, члени національної спілки архітекторів України. Згодом у коментарях під дописом Мустафи Найєма оприлюднили і повний список складу журі: 

1. Дмитрюк Олександр - начальник відділу архітектури, містобудування та жкг Чернігівської РДА, член Чернігівської обласної організації Національної спілки архітекторів України(Україна, Чернігів)

2. Бондар Ганна - архітекторка, Народний депутат Верховної Ради України IX скликання (Україна, Київ)

3. Головко Максим - архітектор та співзасновник організації «Урбанина» (Україна, Київ)

4. Олійник Антон - архітектор, співзасновник бюро "BURØ architects" (Україна, Київ)

5. Швидка Олена - голова Іванівської сільської ради Чернігівської Області (Україна, Чернігів)

6. Пошивайло Ігор - директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності (Україна, Київ)

7. Дьомін Станіслав - архітектор, урбаніст (Україна, Київ)

8. Польгуй Валерій - житель села Ягідне, депутат Іванівської сільської ради (Україна, Чернігів)

9. Шерстюк Жанна - заступниця голови Чернігівської обласної державної адміністрації(Україна, Чернігів)

10. Наливайко Петро - провідний спеціаліст-архітектор  ПП «АРДІ КА»  (Україна, Чернігів)

11. Мазур Тетяна Геннадіївна - заступниця голови Чернігівської обласної організації Національної Спілки Архітекторів України.

На думку представників журі, пропозиція Derbin Arch є найкращою з усіх представлених. Архітектори створили візуальний образ куба, через який сочиться вода. Куб втілює всі страждання та страхи війни. Вода - це сльози, які пролили жителі Ягідного. 

Будівля школи повністю збережена, за винятком центральної частини, як можливість рухатися далі і формувати нові сенси. Прогулянкова алея, що в’ється навколо комплексу - це символ ріки і спокою. 

«Перед входом до будівлі – залишки зруйнованої техніки. Це початок експозиції. Потім можна спуститися до підвалу або піднятися на другий поверх до експозиційного простору і завершити огляд на даху на оглядовому майданчику. Серед меморіальних експонатів: місця страт та поховань місцевих жителів, залишки трофейної техніки, капонірів, місць фортифікаційних укріплень окупантів», - коментує Найєм. 

Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?  Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?

Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?  Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?

 Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?   Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?

Проєкт передбачає створення нового простору, який може бути корисним для громади. Всередині буде лекторій, адміністративний блок, місце для соціального підприємництва та психологічної реабілітації.

Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?  Презентували проєкт Меморіалу у Ягідному. Що кажуть люди?

Радник голови Держагентства Дмитро Сергієнко уточнює, що безпосередньо будівництво на даний момент взагалі не передбачається через відсутність коштів. 

Він зауважив, що жителі Ягідного висунули своїх представників у журі і проголосували за згаданий варіант меморіалу. Тож діятимуть лише за їхньою згодою. Далі будуть відкриті слухання жителів села з переможцем, де будуть запропоновані якісь зміни у проєкт або не запропоновані. Тільки з урахуванням зауважень може початися проєктування.

Одначе пост Мустафи Найєма попри усі уточнення все одно наштовхнувся на шквал критики, користувачі, зокрема, писали про те, що подібні проєкти «не на часі». Також розкритикували і візуалізацію проєкту. «Прилетіло» Мустафі Найєму і звинувачення у корупції. 

Користувачі написали понад 300 гнівних повідомлень під дописом Найєма. 

Олена Сизоненко:

- Голосувати мали люди, які відсиділи місяць у цьому підвалі

Олег Московко:

- Вибачте, вам що більше робити нема чого зараз?...от правильно Президент ротацію затіяв!

Ольга Руднєва:

- А може після Перемоги будемо це робити?

Влад Гончаров:

- Нема слів. Дуже «доречно» це робити саме зараз.

Сергій Дмитренко:

- Меморіали зазвичай після закінчення війни встановлюють - може зараз краще ці кошти на фронт?

Чимало було коментарів з приводу зовнішнього вигляду меморіалу. 

Журналіст Сергій Костєж:

- хороша концепція, дуже сильний художньо комплекс. Тисне, не дає продихнути. Як це власне і було. Але будувати краще вже після війни, зараз є нагальніші задачі…

Піарниця Марина Томко зауважує:

-  …для громади, гадаю, це все ж місце памʼяті, а не опудало. Люди прожили в підвалі майже місяць. 270 людей, з них 70 - діти, були і зовсім малі серед них. Відсутність їжі, води, антисанітарія, на людину - 0,5 м площі. 11 людей померли. Зробити меморіал було рішенням громади. Громада брала участь у виборі проєкта-переможця. Треба це рішення поважати.

На що Мустафа Найєм відреагував окремо. Він зазначив, що насправді, негатив - ок, аби не байдужість. 

«Тому - дякую. Розумію, що така реакція - це питання довіри, якої нам усім бракує». 

Також чиновник заявив, що ніякої зради не сталось. 

Він окремо додав, що жодної  гривні бюджетних коштів на проект меморіалу НЕ було витрачено. Так само на даний момент не передбачено фінансування на будівництво. Першочерговий пріоритет відновлення у Ягідному - зруйноване або пошкоджене житло, мережі та соціальна інфраструктура.

Все інше, у тому числі меморіал, - коли знайдеться фінансування і настане час, додав чиновник. 

«Сподіваємось на допомогу меценатів. Якщо серед гнівних коментаторів раптом є бажаючі профінансувати меморіал - це буде доречно. Але планувати треба. Навіть планувати те, як ми будемо загоювати рани після війни. Не всі плани здійсняться, але якісь стануть реальністю або й перевершать її», - говорить Найєм.

З приводу креативної складової. Завдання Агентства було організувати чесний та відкритий конкурс за участі громадськості та професіоналів. Що і було зроблено. 

Підсумки конкурсу підбило журі, до якого входили зокрема і представники громади, у тому числі люди, які провели в тому підвалі майже місяць. 

З приводу доречності вшанування. Громада вирішила, що заняття в школі ніколи не відновляться - надто болючу травму вони пережили в підвалі цієї школи. В приміщенні школи буде меморіал - це рішення громади.

«Рано чи пізно війна закінчиться. Меморіал буде. І не один. В Ягідному і в кожному українському місті і селищі, яке має шрам війни.

Головне - не знищити один одного до цього часу в дискусіях навколо того, будувати чи не будувати.

Ми воюємо за своє майбутнє, але також і за свою історію. Тому вести хроніку війни, фіксувати злочини, вшановувати памʼять загиблих - важливо. Дати людям можливість зберегти історію про пережитий ними жах війни  - також важливо. Це необхідно для подальшого миру. Для кожного з нас», - резюмував Найєм.

Джерело: ФБ-сторінка Мустафи Найєма

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Пряма мова

Лікар із Чернігова про ризики для жіночого здоров’я

28 КВІТНЯ 2024, 20:47

На Чернігівщині чоловік продає бойових бджіл. Не всіх

28 КВІТНЯ 2024, 18:38

Сіра зона Чернігівщини: яке життя під постійними обстрілами?

28 КВІТНЯ 2024, 16:47

На честь загиблого перейменовано вулицю: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя

28 КВІТНЯ 2024, 15:31

Вiдео

Внаслідок війни й руйнувань на Чернігівщини утворилися десятки тисяч тон відходів: що з ними робити?

28 КВІТНЯ 2024, 14:14

Чоловік вбив вилами колишню співмешканку — отримав 12 років тюрми

28 КВІТНЯ 2024, 12:26

У громаді на Чернігівщині треба пастухи

28 КВІТНЯ 2024, 11:36

ТОП-переглядів