Покорщина: міф про візит Єлизавети І зруйнований. Нині садиба потребує негайної консервації

05 КВІТНЯ 2024, 17:46

2322

Покорщина: міф про візит Єлизавети І зруйнований. Нині садиба потребує негайної консервації

Так виглядає Покорщина у наш час

Ведучий Акім Галімов презентував на широкий загал чергову передачу з циклу «Реальна історія» про Чернігівщину та гетьманів, а також про сумнозвісну садибу Покорщина. 

Проєкт вийшов масштабний і дорогий. Задля цього Акім Галімов навіть навідався до Відня - поспілкуватися з нащадком графського роду Розумовських - його світлістю графом Грегором, який, щоправда, живе не у палаці, а у доволі розкішній квартирі з персональним ліфтом та безпрецедентними заходами безпеки. І на це є причина - адже у графа Грегора уся квартира буквально увішана старовинними картинами його предків. 

Грегор Розумовський

Грегор Розумовський

Також в його домі є старовинна літографія Кирила Розумовського, де є повна викладка титулів гетьмана, зокрема, він йменується на латині як Dux, тобто, герцог. Один з найвищих титулів серед дворянства. 

А ще у Грегора Розумовського є старовинні світлини, датовані 1908-1910-м, палацу Розумовських у Батурині, де простежується як вітшала споруда. 

Палац Розумовських у Батурині

Палац Розумовських у Батурині

Палац Розумовських у Батурині

Камілло Розумовський

Прадід співрозмовника Камілло навіть приїжджав до України тоді, бо прагнув відбудувати палац. Дещо таки вдалося зробити - зокрема, накрити будівлю дахом. Граф Грегор стверджує: це коштувало дуже дорого і було дуже масштабно. 

«Він хотів мати тут будинок, щоб приїжджати час від часу. Він сподівався, що хоча б один з його синів повернеться до України». 

Але настала Перша світова війна, сини, оскільки були офіцерами Австрійської армії, пішли служити і воювали проти росіян. Старший син Лео ймовірно успадкував би Батурин, проте загинув на війні. 

Що цікаво, той самий Камілло Львович надав кошти на будівництво маєтку Розумовських у Лемешах. Його перебудували зі старенької хатини, де вчилися діти. Новий будинок так само слугував за школу. 

Камілло Розумовський

Камілло Розумовський

А за півтораста років до цього Наталія Розумиха у Лемешах звела родову Трьохсвятительську церкву. 

Показали й Покорщину, будинок, який Наталка Розумиха спеціально придбала у козака Покорського для зустрічі зі своїм сином Олексієм та його обраницею - російською імператрицею Єлизаветою. Будинок купувався для зустрічі почту у 300 людей, які їхали з Петербурга 22 доби. Їхала навіть зовсім юна Катерина майбутня Друга. 

російська імператриця Єлизавета І 

Єлизавета І

Олексій Розумовський

Олексій Розумовський 

У назви маєтку є дві версії - перша через прізвище колишнього власника і друга - що російська імператриця покорилася волі своєї свекрухи. 

«Першою з карети вийшла і поклонилася Наталці Єлизавета і тим самим покорила», - каже краєзнавець Світлана Пустовгар.

Нині Покорщина у занедбаному стані. Хоча так було не завжди. Місцеві кажуть, що у 1989 будинок побілили, пофарбували та потинькували. 

Покорщина

Покорщина

Покорщина

Торбан

В родині Розумовський Грегор також зберігає старовинний торбан - інструмент, на якому грав Андрій Розумовський, дипломат і син Кирила. До речі, грав він для Людвіга ван Бетховена, і до того ж українську музику, яку той потім використав у трьох квартетах Розумовського. Він наймав славетного композитора писати твори. Окрім того, українець та австрієць ще й потоваришували.

Торбан Андрія Розумовського

Торбан Андрія Розумовського

«Бетховен використав музику у творах. Він був не надто приємною людиною, але якщо він це зробив - то у якості особистої послуги Андрію». 

Також Бетховен присвятив Розумовському 5-ту та 6-ту симфонії, найвідоміші.

Георг Розумовський вважає, що торбан не має лежати у нього у вітальні, а бути окрасою експозиції українського музею. Однак, нині через загрозу вторгнення він поки не поспішає з передачею. 

Покорщина - мільйони

Акім Галімов каже, що знімальна група організувала робочу групу з архітекторів-реставраторів, яка обстежила Покорщину.

Є план найперших протиаварійних робіт і сума, яку потрібно зібрати - 2 млн грн. 

Реставратори обстежили будівлю і кажуть, що вона збудована не раніше 1760 року, а отже, Єлизавета не могла її відвідувати. Швидше за все, вона приїздила до сусіднього села Олексіївки, де в ті часи стояв деревʼяний палац. 

Тож, будівля позбавлена російського шлейфу, переконаний Галімов, а отже, це дає можливість для її відновлення. Та нині війна, на часі інші перспективи - дрони та зброя для армії. Чи потрібно приділяти увагу збереженню історичної спадщини? Задля цього творці передачі організували опитування, де поцікавилися чи потрібно збирати гроші на порятунок будинку на Покорщині? Мова йде ТІЛЬКИ про протиаварійні роботи. Ціна питання 2 млн гривень. В опитуванні нині взяли участь понад 6,4 тисячі користувачів.

79% респондентів висловили бажання скинутися на протиаварійні роботи. 

Покорщина

Покорщина

Покорщина зараз

Джерело«Реальна історія» про Чернігівщину

"Час Чернігівський" писав про таке: Садиба розбрату: куди Єлизавета І їздила до свекрухи і чому фонди не шикуються в чергу, аби її відновити
 

Схожі новини

Фельдшер із лікарні на Чернігівщині служить в ЗСУ на Авдіївському напрямку

29 КВІТНЯ 2024, 21:21

Пряма мова

Жирохов: американська допомога, ракетний удар по Чернігову, загострення у травні

29 КВІТНЯ 2024, 20:00

Пивні маринади для м’яса: нові ноти смаку

29 КВІТНЯ 2024, 18:59

Чоловік заплатить 108 тис грн моральної шкоди неповнолітній за те, що мав з нею інтим: рішення суду

29 КВІТНЯ 2024, 18:26

Чернігівський псевдоволонтер розпочав інформаційну атаку на Верховну Раду у координації з проросійськими і російськими медіа

29 КВІТНЯ 2024, 17:12

Били кувалдою а потім розстріляли: на Чернігівщині судять російського солдата, що катував місцевих

29 КВІТНЯ 2024, 16:21

Рідкісний вид хижаків мешкає на Чернігівщині

29 КВІТНЯ 2024, 16:14

ТОП-переглядів