Оренда паїв на Чернігівщині дешева. Натомість рілля коштує дорого

26 СЕРПНЯ 2024, 11:55

3375

Ярмоленко Анастасія

Оренда паїв на Чернігівщині дешева. Натомість рілля коштує дорого

Фото ілюстративне

Дешевше, ніж на Чернігівщині, вартує оренда паїв тільки в напівокупованому Запоріжжі та на Рівненщині. 

Земельний пай є умовною ділянкою землі, виділеною в результаті розподілу земель колективних сільськогосподарських підприємств серед його членів. Він може бути різного розміру, отож користувачі соцмереж також активно діляться інформацією щодо цін на оренду своїх паїв, досліджує тему видання «Комерсант український».

У середньому орендодавці отримують, згідно їх заяв за 1 гектар паю:

1.Київська область – 13 тис. грн/рік

2. Тернопільська область – 11 тис. грн/рік

3. Вінницька – 11 тис. грн/рік

4.Черкаська – 9,4 тис. грн/рік

5.Чернівецька – 8 тис. грн/рік

6.Хмельницька – 7,2 тис. грн/рік

7.Полтавська – 6, 2 тис. грн/рік

8.Дніпропетровська – 6 тис. грн/рік

9.Закарпатська – 5 тис. грн/рік

10.Сумська – 5 тис. грн/рік

11.Миколаївська – 5 тис. грн/рік

12.Харківська область – 4 тис. грн/рік

13.Житомирська – 3,7 тис. грн/рік

14.Одеська – 3,5 тис. грн/рік

15.Чернігівська – 2,3 тис. грн/рік

16.Запорізька – 2 тис. грн/рік

17.Рівненська область – 1 тис. грн/рік

Водночас не всі орендодавці отримують і таку плату за пай.

Можуть виплачувати зерном, олією, зрідка допомагають грошима, коли власники паїв попросять - пише видання. 

В той же час ціна ріллі на Чернігівщині на Лівобережній Україні - одна з найвищих. У липні цього року в нашому регіоні 1 га коштував 44 809 грн. Дорожче за чернігівську землю просять на фронтовій і обпеченій війною Луганщині - понад 170 тис грн, далі йде Київщина - понад 76 тис грн, напівокупована Херсонщина - понад 60 тис грн, потім Полтавщина - 59,5 тис грн, аналізує Опендатабот.  

Як формується ціна на оренду землі?

Микола Сирота, головний редактор агросайту Kurkul.com говорить: ціна на оренду формується згідно нормативно-грошової оцінки землі, яка виходить з бонітету (оцінки родючості, придатності до обробки та ін.).

“Але практично останнє обстеження і визначення бонітету земель проводилося ще за радянських часів. З того часу багато чого змінилося: і клімат, і якість земель. Але саме цей показник закладено в основу розрахунків по всій території України і в середньому по кожній області є свій показник нормативно-грошової оцінки (НГО). Щороку він індексується відповідно до індексу зростання споживчих цін, тобто, збільшується. Але все одно це неадекватна ціна. Цей показник лише показує мінімальну ціну, нижче якої за законодавством ти не можеш продати землю”, – зауважив Микола Сирота.

Загалом, на ціну оренди впливає місцезнаходження паю та конкуренція. Якщо це дуже висококонкурентний регіон, де багато успішних господарств, які між собою конкурують за орендарів, то там орендна плата може зростати дуже різко, в деяких громадах орендна плата доходить до 20-22% від НГО. Там справді влаштовуються аукціони і орендарі борються за право орендувати найкращі паї, наголосив експерт.

Часто договори укладаються таким чином, що фермер чи якийсь холдинг, тобто той, хто буде обробляти гектар, домовляється з власником не про 3%, а наприклад про 8%, але в договорі буде написано 3% аби зменшити податки з оренди. А решта віддається або натуральним товаром або готівкою в конверті.

“В цьому випадку це повна провина того, хто надає в оренду. Він має вимагати, щоб було прописано реальний відсоток орендної плати, бо в такому випадку ніщо не заважає орендарю нічого не заплатити, а надати плату лише по договору”, – повідомив Микола Сирота.

І додає: у разі, якщо власник паю хоче змінити ціну за оренду, він має заздалегідь звернутися до орендаря і вимагати під час переукладання договору інших умов.

Якщо пай потрібен орендарю, то він буде змушений піти на ці умови. Також в договорі треба прописати бажаний еквівалент отримання плати за пай: готівка чи безготівковий формат, чи в натуральному вираженні. Все треба прописувати в умовах договору. Вірити на слово - собі дорожче буде. 

Перспективи ринку оренди паїв в Україні

З розвитком і з появою офіційного продажу землі орендна плата почала зростати, бо ті, хто орендують землю не зацікавлені, щоб люди цю землю продавали. Однак стрімкого росту ціни за оренду все ж очікувати не варто. Вона буде йти за ціною самої землі.

“Буде поступове приблизне 5% зростання вартості земель в доларовому еквіваленті щорічно. Воно буде стабільним, але поступовим”, – наголосив Микола Сирота.

На його думку, ріст ціни на оренду паїв та ціни землі в Україні буде відбуватися за прикладом Європи.

Так, ринок землі в Румунії відкрився у 1998 і за перші 20 років ціна на землю виросла всього до €2000/га. 

Аналогічна ситуація була і в Чехії, і в Польщі. Перші роки після відкриття ринку землі відбувався поступовий процес зростання. І тільки коли відбувся вступ в ЄС, правові та економічні реформи, відкриття вільного доступу до ринку земель для іноземців, ціна почала зростати швидше. До прикладу, у Чехії зараз середня ціна 12 тисяч євро за гектар. Але ж починали вони з цифр навіть значно менших, ніж в Україні сьогодні, резюмував Сирота.

Однак Україна поки що не в Євросоюзі і реформи, відповідно, ще повністю не реалізовані. Також є чимало деструктивних чинників: війна і військові ризики, забрудненість земель вибухонебезпечними речовини, незахищеність власника землі перед рейдерами та відсутність легкого кредитного фінансування. 

Як будуть впроваджуватися реформи та якими темпами і чи дійсно вони призведуть до подорожчання оренди сільськогосподарської землі в Україні - невідомо. 

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

На Чернігівщині поліцейський переїхав чоловіка, що лежав на дорозі

11 ГРУДНЯ 2024, 21:05

"Як ти получився": морпіх познайомився з сином після повернення з полону

11 ГРУДНЯ 2024, 17:20

Війна і пенсія: як гарантовано і повноцінно отримати соцвиплати від держави?

11 ГРУДНЯ 2024, 16:43

Після тяжкої хвороби пішов із життя оборонець Чернігова та Словʼянська

11 ГРУДНЯ 2024, 16:23

ДТП на Чернігівщині: зіткнення легковика та вантажівки забрало життя дівчини

11 ГРУДНЯ 2024, 16:11

Фото

Пожежа у приватному будинку на Чернігівщині: в одній із кімнат знайшли тіло чоловіка

11 ГРУДНЯ 2024, 15:42

Вiдео

Чернігівський Вал прикрасили нові годівнички: їх зробив відомий майстер

11 ГРУДНЯ 2024, 15:19

ТОП-переглядів