Говоримо із Григорієм Бардаковим, лікарем-хірургом-онкологом з Чернігова, про те, у чому різниця між добро- і злоякісною пухлиною, хто найбільше ризикує захворіти на онкологію та про зміни в роботі.
Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.
Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Сьогодні говоримо про онкологію і методи її лікування із лікарем-хірургом-онкологом Григорієм Бардаковим у передачі «Наші люди». Скажіть, у чому різниця між доброякісною і злоякісною пухлиною?
– Діагностика між доброякісним і злоякісним новоутворенням проводиться на підставі певних досліджень: ультразвукової діагностики, ендоскопічної техніки, комп'ютерної томографії або рентгенологічних досліджень. Злоякісна пухлина має певні властивості і має характерний вигляд на моніторі. Кожен раз для того, щоб підтвердити цей діагноз, лікар повинен взяти біопсію. Або це пункційна аспіраційна біопсія з наступним ецитологічним дослідженням, або це трепанбіопсія або хірургічна біопсія, тобто коли ми можемо отримати шматочок цієї пухлини.
У нас працює патологогістологічне відділення, яке у своєму складі має лікарів, досвідчених, які проводять дослідження пухлин, взятих лікарем при біопсії. Тоді ми отримуємо результат від наших лікарів і можемо встановити, яка це пухлина: доброякісна чи злоякісна, яка ступень диференціювання цієї пухлини. Тобто ми можемо вже до початку лікування бачити злоякісний потенціал цієї пухлини, який може бути прогноз при лікуванні такого пацієнта. І далі, після того, як ми отримаємо підтвердження всіх цих даних, можемо почати лікування.
– Які є фактори ризику для онкозахворювань?
– Злоякісне новутворювання – це патологія, яка складається з багатьох діагнозів. Тобто в кожному органі можуть виникати різні варіанти злоякісної патології. Одним реченням чи навіть за 5 хвилин не можна проговорити всі фактори конкретного випадку. Якщо коротко, то фактори ризики, які можуть виникати вони різні.
По-перше, все залежить від того, в якому органі знаходиться пухлина. Якщо це патологія шкіри, то на нашу шкіру впливає сонячне випромінювання. Тому надмірна інсоляція може призвести до появи меланоми. Воно може проявлятися в різному віці, але перший фактор для шкіри – це все ж таки наше сонце в надмірних кількостях. Другий фактор – це ті доброякісні новоутворення на шкіри, які травмуються протягом життя. І рано чи пізно може виникнути злоякісна патологія в цій проблемній зоні. Це, що стосується шкіри.
Що стосується шлунково-кишкового тракту, то тут перш за все ключовими факторами є дієтичний та спадковий. Якщо, наприклад, людина вживає певні речовини, наприклад, нітрати, нітріти, які можуть у шлунку перетворюватися на нітрозаміни, то це в майбутньому може сприяти раку шлунку. Крім того, багато пухлин шлунково-кишкового тракту, раку шлунку, раку ободової, прямої кишки – вони передаються спадково. Якщо в родині були такі випадки, то після 40 років треба проводити діагностику шлунково-кишкового тракту. Дієтичний фактор дуже важливий при злоякісних новоутвореннях стравоходу та шлунка. Тобто якщо людина вживає певну їжу, яка викликає хронічні запальні процеси в стравоході, в шлунку, то через тривалий час на фоні такого хронічного запалення відбуваються певні зміни, які можуть привести до появи злоякісного новоутворення. Дуже важливо проводити лікування таких пацієнтів на стадії запального хронічного процесу. Це може або відтермінувати, або навіть зробити так, щоб пухлина не виникне.
– Що змінилось в онкології за останні роки?
– Онкологічна служба стала фінансуватися за рахунок держави. Національна служба здоров'я України, з якою у нас укладені договори, фінансує діяльність нашого закладу. За ці кошти, які ми отримаємо за кожний випадок лікування, ми пацієнтів забезпечуємо медикаментами, витратними матеріалами. Також ми забезпечуємо роботу нашого обладнання, такого як лінійний прискорювач, ультразвукові апарати, рентген-діагностичне обладнання. І за рахунок цього ми можемо пацієнту надати весь спектр послуг, який він потребує.
Для забезпечення роботи операційного блока нам необхідно не тільки медикаменти, а й витратні матеріали, тобто шовний матеріал. І в цьому ми повністю зараз забезпечені.
– Лікарі-онкологи проводять діагностику собі?
– Кожен рік наші лікарі проходять профілактичні огляди у нашому закладі. І при підозрі або виявленні якоїсь передпухлинної патології вчасно проходять лікування. Тому профілактику онкологічних захворювань та ранню діагностику треба здійснювати постійно. Чим ми і займаємося.
Ще я хочу сказати про те, що в нашому закладі організована робота таким чином, що наші пацієнти можуть попасти до нас по направленню від сімейного лікаря. Також вони можуть зателефонувати в наш call-центр, і їм буде організована запис до нашого лікаря на прийом. Для зручності пацієнтів у нас дослідження, які проводяться в поліклінічному відділенні, вони планові. Кожен пацієнт записується на конкретний день, час. І коли він приходить в поліклінічне відділення, він не створює черги, а гарантовано отримає в цей час цю послугу.
– Захворюваність зростає?
– На жаль, ми бачимо збільшення кількості пацієнтів, які потребують допомоги. Важливим фактором у появі онкологічних захворювань є стрес, який людина переживає через ракетні атаки кожен день. Стресовий фактор також є важливим при розвитку раку молочної залози.
Але не зважаючи на те, що йде війна, наші хірургі, наші анестезіологи, наші медичні сестри, санітарки продовжують свою роботу. І коли звучить повітряна тривога, то ми не йдемо в бомбосховища, ми продовжуємо свою роботу, операція продовжується.
Автори: Арсен Чепурний, Дмитро Фальчевський
* * *