Нова послуга за програмою медгарантій: перша спроба запліднення буде безплатною

12 ЛЮТОГО 2024, 18:48

1175

Нова послуга за програмою медичних гарантій: перша спроба запліднення буде безплатною

Нова послуга за програмою медичних гарантій: перша спроба запліднення буде безплатною

 

Ірина Костюк: «Найпопулярніші клініки в Києві»

— Раніше ЕКЗ (екстракорпоральним заплідненням) за державною програмою займався пологовий в Івано-Франківську, — згадує Ірина КОСТЮК, гінекологиня Чернігівського міського пологового будинку.

Ірина Дмитрівна довгий час працювала в центрі планування сім’ї (центр був у структурі пологового будинку).  Лікувала пари від безпліддя.

—  У Києві також надавали таку послугу. Програма оплачувалася за державними тарифами. У нас проводилися мінімальні обстеження. А запліднення — у спеціалізованому закладі.

Які були умови для направлення? Непрохідність маточних труб. Вік до 40 років. Фертильність, тобто здатність до запліднення у чоловіка. На кожну область виділялося фінансування, наприклад, п’ять  чоловік на рік. Або 12. Або 11. Суми виділялися згідно прив’язки до долара. Усе вони не покривали. Приїздили пацієнтки, казали: «Ми зробили. Але не повністю безплатно було. І за те заплатити, і за те, майже як у приватній клініці». Були й такі, які кидали програму.

— Найпопулярніші клініки ЕКЗ?

— У Києві.  Наприклад, медичний центр «Інститут генетики й репродукції». Центр репродуктивної медицини IVMED («айвімед»). Відомий також медичний центр «Мати й дитина». Послуга ЕКЗ не з дешевих. У приватних клініках зараз коштує від 80 до 110 тисяч гривень.

— Як почати лікувати безпліддя за державні кошти?

— Звернутися до гінеколога. Центру планування сім’ї немає, кожен лікар може все вести.

У Чернігові теж були плани створити клініку ЕКЗ

— Років 15 тому приходили фіни, особисто до мене зверталися, — розповідає Ірина Костюк. — На території центру планування сім’ї хотіли облаштувати кабінет штучного запліднення. Не вийшло.  У третій  міській лікарні, вона по сусідству з нами, зацікавилися. Теж не вийшло.  Зіграв  роль людський фактор. Потрібна була команда фахівців.

Ірина КОСТЮК, гінекологиня Чернігівського міського пологового будинку

Ірина Костюк

Олена Лебідь: «Навіть колір очей можна вибрати»

—  Пари вважаються безплідними, якщо живуть статевим життям без запобігання впродовж одного року, але вагітність не наступає, — пояснює Олена ЛЕБІДЬ, медична директорка Ніжинського міського пологового будинку. — Цій подружній парі показано ін вітро.

Безпліддя є як жіночого генезу, так і чоловічого. Може, навіть і більше в чоловіків. Коли сперматозоїди не зовсім активні або взагалі не активні, або взагалі відсутні (і таке буває), і можливості до запліднення в такого чоловіка нема. Пара нормально живе, але без дітей. Жінка каже: «Я не хочу втрачати сім’ю», і чоловік погоджується на ін вітро.

Якщо чоловік безплідний, сперму беруть у банку сперми в клініці. Пара приїздить. Вибирає за каталогом (описом). Навіть колір волосся, колір очей можна вибрати. Жінка каже: «Цей чоловік, цей донор, підходить під мого чоловіка. Мені подобається».

— Працюю 25 років, — продовжує Олена Лебідь. —  Зараз, за моїми спостереженнями, кількість потребуючих штучного запліднення збільшилася. Це пов’язано як з обстеженням, так і з фінансовою можливістю. Перша невдала вагітність — завмерлий плід. Друга — позаматкова. А третя — самі від себе їдуть і роблять  екстракорпоральне. Якщо є гроші.

Що потрібно для отримання послуги ЕКЗ?

Електронне направлення від медичного закладу,  де створено консиліум, який скеровує на лікування за допомогою допоміжних репродуктивних технологій за Програмою медичних гарантій;   

  • встановлений діагноз «Жіноче безпліддя», «Чоловіче безпліддя»;
  • вік пацієнтки на момент початку циклу не більше 40 років;

звернення для лікування в той медичний заклад, який надає ці послуги за договором із НСЗУ, — інформує Національна служба здоров’я України.

В яких медичних закладах запліднюватимуть безплатно?

Для долучення до Програми медгарантій за пакетом «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)» медичні заклади мають законтрактуватись НСЗУ впродовж січня 2024 року за повною формою. Перелік клінік можна буде знайти за посиланням   «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій».

Повний перелік безоплатних послуг та вимоги до закладів, які надають допомогу в межах пакету «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)», можна переглянути на сайті НСЗУ.

Скільки виділятимуть грошей?

Ставка за новим напрямом з лікування безпліддя для лікарень складе 60324 гривні за надану послугу, інформує НСЗУ.

Очікувана кількість новонароджених після проведення штучного запліднення — близько 10000.

* * *

Усього в 2024 році передбачено 44 пакети послуг за програмою медичних гарантій. Серед трьох нових, крім ін вітро, — трансплантація. А саме: лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів;   лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, тобто клітин, які дають початок іншим клітинам крові.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський" писав про таке: «Хочу заморозити сперму, бо йду на війну»

Схожі новини

На Чернігівщині збирають голоси під петицією для 20-річного загиблого в бою юнака

02 ТРАВНЯ 2024, 22:13

Фото

Знову підтопить: у селах на Чернігівщині очікують ще більше води

02 ТРАВНЯ 2024, 21:10

Фото

Вбиральня з присмаком політики: коли у Коропі з’явиться громадський туалет?

02 ТРАВНЯ 2024, 18:03

Фото

У Чорнобильському заповіднику місцевим ведмедям бракує… наречених

02 ТРАВНЯ 2024, 17:33

У громаді на Чернігівщині немає сімейного лікаря. Чому так?

02 ТРАВНЯ 2024, 16:47

Спортсмен з Чернігівщини встановив рекорд і поїде на Багами

02 ТРАВНЯ 2024, 16:10

Фото

У кондитерській в Чернігові друкують картинки на пряниках і печуть паски: скільки коштує таке задоволення

02 ТРАВНЯ 2024, 15:44

ТОП-переглядів