«Хочу заморозити сперму, бо йду на війну»

08 ТРАВНЯ 2023, 12:42

2117

«Хочу заморозити сперму, бо йду на війну»

Фото ілюстративне

В Україні створюють банк сперми бійців ЗСУ. «Хочу заморозити сперму, бо йду на війну», — інколи чуєш. Заморозка та зберігання дозволить продовжити рід, якщо боєць повернеться зі зниженою або втраченою фертильністю (здатністю запліднення).

Як же буквально це зробити, якщо прийшов у відпустку в Бахмач чи Батурин, Городню чи Короп, або тільки тримаєш у руках повістку? Найближчі до нас клініки, які безплатно надають послугу чоловікам-воїнам, — київські IVMED («Айвімед»), «Оксфорд Медікал», «Надія», «Мати та дитина». Є також у Житомирі, Одесі, Івано-Франківську, Рівному.

— Щоб здати сперму на зберігання в спермобанк, треба попередньо записатися, — пояснює Наталія Толуб, фахівчиня зі зв’язків з громадськістю клініки IVMED, — приїхати в клініку, показати посвідчення чи інші документи, які підтверджують, що був у ЗСУ. Причому, це може бути участь у війні з 2014 року, не обов’язково з 24 лютого 2022 року.

— Чи можна передати сперму «Новою Поштою» або маршруткою?

— Ні-ні, — сміється співрозмовниця. — Треба приїжджати і здати на місці. Біоматеріал помістять у спеціальну посудину Дьюара. Зберігатимуть
у ній в окремих контейнерах при наднизьких температурах (майже о мінус 200 градусів). Забір та зберігання 12 місяців — безплатно для воїнів.

— Методика збору традиційна? Окрема кімната, мастурбація і стерильний контейнер?

— Так.

— Чи існує ризик переплутати матеріал?

— Ні, — вважає. — Лабораторія суперзахищена. Навіть штучний інтелект (інженерна комп’ютерна система) задіяний у контролі.

— Багато військових звертається за послугою?

— Якщо з 2014 року приходила одна людина на тиждень, то зараз до 10 на тиждень. Українці хочуть зберегти себе в дітях. А під час війни військові втрачають свої фертильні функції. Контузії надзвичайно впливають. Поранення. Стреси. Травми. Складні погодні умови. Переохолодження. Коли хлопці потрапляють у полон, самі розумієте, що там може бути... Нічого хорошого.

— Якщо чоловік гине на війні, дружина має право використати його заморожену сперму?

— Верховна Рада розглядає законопроєкт щодо збереження репродуктивних клітин військових. Визначаються, що робити з клітинами, якщо людина помирає. Пропонують утилізувати. Ми вважаємо, що це злочин. Кохані жінки мають право народити дитину. І це має бути законом врегульовано.

— Яка вартість послуги, якщо сперму хоче здати цивільний? Адже війна загрожує всім.

— У клініках Києва мінімальна ціна консервації сперми — 1900 гривень, мак- симальна — 3000 гривень.

* * *

Іван Морозов, біолог, завлабораторією Чернігівської міської лікарні No4: 

— Спермобанки потрібні. Особливо зараз, коли гинуть молоді.

В’ячеслав Деркач, уролог­андролог жіночої консультації Чернігівського міського пологового будинку:

— Клініки надають послугу кріоконсервації військовим безплатно. Не без задньої мислі, що згодом відбудеться ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення) — за гроші. Процедура ЕКЗ дороговартісна. Акційні пропозиції — більше 50 тисяч гривень, не акційні — ще дорожчі.

Сперму краще здавати в клініці, звичайно. Проте сперма — це такий матеріал, що нічого не боїться, крім кислоти. Заморозьте — 100 років зберігатиметься. Через 100 років буде дитина з цієї сперми. Тож технічно можливо і передати. За п’ять годин маршруткою з райцентру до Києва сперматозоїди не втратять свою рухливість (звичайно, не в спекотний день). Але треба, щоб
вони були зібрані в стерильних умовах, у стерильну
баночку.

Гігієна — це одне питання. Друге — це чесність. Якщо воїн не може відвезти сам, а просить дівчину/ дружину, як впевнитися, що дівчина передасть аналіз військового, а не сусіда? Так само є й вірогідність, що пробірки зі спермою можуть сплутати. Людський фактор впливає на все.

Спермобанки — це добре, це загальносвітова практика. У кожній клініці, що займається репродуктивними технологіями, вони є. Раз на два-три тижні міняють азот, і сперма зберігається.

"Час Чернігівський" писав про таке:

Джерело: "Вісник Ч" від 27 квітня 2023 року, авторка Тамара Кравченко

Схожі новини

Вперше за багато років грибний сезон на Чернігівщині не почався

05 ЖОВТНЯ 2024, 20:19

Пряма мова

НАШІ ЛЮДИ. Військовий: «Добровільно мобілізуватися складно, треба готоватись до купи бюрократії»

05 ЖОВТНЯ 2024, 17:38

На Чернігівщині поросята подешевшали

05 ЖОВТНЯ 2024, 15:50

Пряма мова

Починають ремонт будинку суду в Чернігові: чи встигнуть до зими?

05 ЖОВТНЯ 2024, 12:41

Снайпер поцілив у голову: чоловік заново учився сидіти, ходити й говорити

05 ЖОВТНЯ 2024, 11:38

У трьох районах Чернігова проблеми із водою: надовго

05 ЖОВТНЯ 2024, 10:49

Вiдео

Чернігівський сапер ДСНС вдруге в житті врятував людину, що тонула у річці

05 ЖОВТНЯ 2024, 10:14

ТОП-переглядів