НАШІ ЛЮДИ: директорка архіву про відновлення родоводу

06 ТРАВНЯ 2024, 19:27

1710

Раїса Воробей, директорка обласного архіву Чернігівської област

Говоримо із Раїсою Воробей, директоркою обласного архіву Чернігівської області, про те, як дізнатись свій родовід, віднайти родичів або дослідити історію рідного села.

Дивіться відео або читайте редакторську текстову версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Говоримо сьогодні про Чорнігівський обласний архів із його директоркою Раїсою Воробей у передачі «Наші люди». Які документи можна знайти в обласному архіві?

– Державний архів Чернігівської області – один із найбільших в Україні. У нас зберігається 1 мільйон 800 тисяч одиниць документів, як дорадянського, радянського періодів, і також періоду незалежності. Документи у нас різні: управлінська документація, історичні документи, документи, які розповідають про сучасні установи. Ми зберігаємо документи починаючи з 18 століття. У нас є близько 100 установ сучасних, це наші джерела формування, які утворюють документи, а потім ми їх забираємо на зберігання.

Серед документів, які користуються найбільшою популярністю серед дослідників, це документи, що являються джерелом вивчення родоводу. Це метричні книги починаючи із 18 століття, які велися при церквах і в яких записували інформацію про народження, шлюб, смерть. І в них міститься інформація, яка дає можливість людям визначити, хто були їх пращури за соціальним походженням: селяни, козаки, дворяни. Тобто знаходять по цих книгах бабусь, дідусів, прабабусь і так далі.

– Окрім родоводу, що можна дослідити в архіві?

– Паралельно люди вивчають історію населених пунктів. У нас дуже багато в області видань, які розповідають про історію населених пунктів. Досліджують історію своїх рідних, потім видають книги, презентують і залишають в архіві. У нас, окрім документів, є ще наукова бібліотека, де  зберігаються історичні матеріали, які стосується історії нашого краю. Дуже багато у нас науковців, які пишуть дисертації, досліджують певні історичні теми. Це різні теми. Наприклад, у нас дуже багато цікавих документів з історії Голодомору 1932-1933 років. Дуже багато документів періоду Другої світової війни. Цікаві документи, що стосуються і більш раннього періоду. Приміром, документи Фонду губернського правління, у гарному стані вони.  Вони розповідають про те, як працювали різні губернські установи у нашому місті: земська управа, міська дума.

– Що змінилось у роботі архіву після російського повномасштабного вторгнення?

– На сьогоднішній день набагато менше дослідників, які приїжджають в читальні зали. Натомість збільшилася кількість запитів, які подаються у письмовому вигляді для того, щоб ми надали інформацію. Приміром, люди відновлюють документи, відновлюють родинні зв'язки через те, що багато хто виїхав за кордон.

Збільшилася кількість запитів на оцифровані справи, тому що людина не може приїхати, а продовжує працювати над якимось питанням. І до нас надходять замовлення, щоб ми оцифрували справу і надіслали людині у цифровому вигляді.

У нас збільшилася робота з оцифровки документів. Коли справа оцифрована, то вона видається дослідникам в цифровому вигляді. Крім того, ми розміщуємо оці всі справи оцифровані на нашому веб-сайті.

Крім цього ми оцифровуємо і обліковуємо інформацію. Це описи справ, адже це перше, до чого торкається дослідник, коли починає працювати з документами архіву. В описах справ міститься інформація, які документи знаходяться в тому чи іншому фонді. І людина вже обирає ту справу, яка його цікавить.

– Що потрібно зробити на практиці, щоб попрацювати в архіві?

– Людина, яка хоче працювати з документами архіву, має взяти собою документ, що посвідчує її особу: паспорт чи пенсійне посвідчення. Прийшовши до архіву, людина заповнює анкету дослідника. У будь-який день, коли йому буде зручно, може замовити попередньо справи. Далі людина приходить і працює з документами. Доступність 100 % до всіх документів. У нас уже на сьогодні немає документів, які мають гриф «таємно», чи «цілком таємно». Всі документи розсекречені і доступні до дослідників.

– Про найдавніші документи в архіві

– Це і універсали гетьманів. Це і документи, які мають релігійний характер, еаприклад, стародруки. У нас є стародрук 1630 року. Слід сказати, що у нас є 10 документів, які віднесені до категорій унікальних на всеукраїнському рівні. У нас є багато документів цікавих, які мають автографи. Наприклад, документи з автографами Тараса Шевченка. Є ще більш давнього періоду документи: метричні книги деяких церков. Необхідно сказати, що збереженість метричних книг по різних населених пунктах різна. Є деякі такі, що практично не зберегли метричні книги.

– Про міжнародну співпрацю

– Є у нас випадки, коли з-закордону приїжджають люди, які шукають свої корені в Україні, і конкретно у нас в нашій області. Що стосується міжнародної діяльності, то ми сьогодні співпрацюємо з генеалогічним товариством Family Search  зі США.  У нас працюють оператори від цієї організації, які оцифровують документи. Частину інформації вони передають в цю організацію, яка організація перевіряє. Копії цифрові також залишаються у нас. Це дуже велика допомога нам в оцифровці документів. Крім того, ми і самі працюємо над оцифровкою документів.

* * *

Дивіться попередні випуски передачі "НАШІ ЛЮДИ":

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів