На Чернігівщині розпочали нову еру в енергетиці України: біогазову. Ресурс закачують в газорозподільчу мережу регіону

19 КВІТНЯ 2023, 10:54

1856

На Чернігівщині розпочали нову еру в енергетиці України: біогазову. Ресурс закачують в газорозподільчу мережу регіону

Біогазовий завод

У Чернігівській області на початку квітня 2023 компанія «Галс Агро» ввела в експлуатацію біометановий модуль на біогазовому заводі, який виробляє біометан. Потужність заводу - до 3 млн кубометрів біометану на рік. Подія дійсно історична, бо ознаменує собою початок розвитку та споживання екологічних джерел енергії, та перші кроки до незалежності від традиційних енергоресурсів.

Як інформує Біоенергетична асоціація України, зроблено це на базі однієї з 6 біогазових установок компанії потужністю 6,9 МВт ел.

На збагачення подається 600 м3/годину сирого біогазу, з якого виробляється 330 м3/ годину біометану (еквівалент 1,3 МВт ел). Збагачення біогазу до біометану відбувається в установці мембранного типу голландської компаніі Bright (представник в Україні - компанія Pro-Energy). Реконструкцію БГУ проводила українська компанія AC GROUP. Основна сировина - силос кукурудзи. Біометан подається в розподільну мережу компанії «Чернігівгаз» асоціації РГК.

Подія - настільки небуденна, що на це звернули увагу і у Верховній Раді України, присвятивши окремий матеріал на сайті головної законодавчої установи країни.

Біометан - це екологічний газ, який отримують шляхом очищення біогазу, що, у свою чергу, виробляється з відходів харчової промисловості й тваринництва. Біометан можна закачувати в українську ГТС та використовувати як природний газ.

«Першочергово проект заводу передбачав виробництво електроенергії для енергосистеми України. За три роки роботи потужність заводу сягнула 6,9 МВт. Уся вироблена електроенергія реалізується через ДП «Гарантований покупець» за зеленим тарифом», - коментує парламентський сайт.

У 2021 компанія вирішила: буде виробляти біометан на цьому заводі. Відтак, у січні 2023 встановлений перший в Україні біометановий модуль та проведене підключення до розподільчих мереж АТ «Чернігівгаз».

«Галс Агро» планує і надалі розширювати виробництво, маючи вже побудовані потужності для отримання до 30 млн кубометрів біометану на рік. Станом на сьогодні компанія збудувала 6 біогазових заводів на 4 локаціях Чернігівської та Київської областей.

Потенціал України з виробництва біометану, за оцінкою Біоенергетичної асоціації, близько 10 млрд кубометрів на рік. Це третина довоєнного споживання газу в Україні.

За словами Голови Комітету з питань енергетики та ЖКП Андрія Геруса, оскільки  Україна має великий потенціал вирощування сировини для біогазових заводів, продаж біометану може стати новим експортним напрямком.

«Враховуючи ціну блакитного палива на європейському ринку, економічно вигідно будувати такі заводи та дообладнувати біогазові установки для виробництва біометану. Парламент, зі свого боку, створив правову базу для стимулювання розвитку цього напрямку», - сказав Андрій Герус.

Андрій Герус

В жовтні 2021 Верховна Рада прийняла Закон про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку виробництва біометану.

Закон спрямований на забезпечення можливості верифікації очищеного біогазу (біометану), фізико-хімічні характеристики якого мають бути аналогічними до характеристик природного газу.

Закон врегульовує видачу гарантій походження на обсяг такого газу, формування реєстру біометану, співпрацю з реєстрами країн ЄС і можливості продажу біометану іншим країнам з обміном гарантій походження.

Також передбачається запровадження механізму розвитку ринку біометану, який спрямований на використання можливостей української ГТС, яка пов’язана з ГТС європейських країн.

«Виробництво біометану - це дуже молода галузь в Україні. Зараз навіть попри війну продовжується її активний розвиток. Бізнес розуміє, що це перспективний напрямок економіки, - зазначає Андрій Жупанин, автор Закону щодо розвитку виробництва біометану, - якщо говорити про продаж біометану за кордон, то його ціна зараз там майже у два рази вища за природний газ. Це величезний ресурс для отримання експортної виручки для України та зменшення нашого торгового дефіциту».

Фахівець сталих енергетичних проєктів USAID «Економічна підтримка України» Андрій Зінченко пояснює: чому розвиток біометану настільки важливий нині і для нашої країни, і для Європи в цілому.

Причин є кілька:

  1. Він яскраво демонструє, що український приватний бізнес може видобувати замінник природного газу із того, що росте на наших полях. Без державної підтримки, субсидій і в час війни.
  2. Енергонезалежність України можна будувати не лише на надрах, але й на наших врожаях та відходах. За різними оцінками, в Україні є можливість генерувати від 10 до 20 мільярдів кубометрів біометану в рік. Це при тому, що в 2021 Україна спожила близько 27 мільярдів кубів.
  3. Український біометан чекають на європейських ринках. Трейдери і компанії з ЄС за нього готові платити суттєво більше, ніж на українському ринку. І це найкращий спосіб інтеграції енергетичних ринків України та ЄС - коли з двох боків є зацікавлені покупці та продавці.
  4. Біометан - це нова приватна енергетична галузь. На відміну повальної більшості інших галузей енергетики, вона не побудована в часи совка, її повністю фінансує приватний бізнес. І це нові бізнес моделі для українських агрокомпаній та фермерів. Український куркуль стане основою нашої енергонезалежності.
  5. Біометан уже зараз можна використовувати із усім обладнанням, яке було призначене для використання природного газу. Це вже комерційно доступна технологія, вона вже надійно та перевірено працює.
  6. 6. Біометан - це відновлюваний газ, він належить до відновлюваної енергетики і цілком відповідає усім екологічним вимогам ЄС. Це не лише "good to have" - це важливо для компаній, які в майбутньому експортуватимуть свій продукт до ЄС і зіткнуться із механізмом CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism).

Андрій Зінченко

Сам біометановий комплекс, розташований у віддаленій частині Чернігівщини, навряд чи вражає з точки зору візуальної.

«Ви тут побачите кілька куполів біометанових реакторів, різні ємності для змішування, багато труб, великі газопоршневі двигуни в контейнерах. І невеликий сірий контейнер із табличкою "Bright Biomethane" у якому біогаз фільтрується до того стану, коли його можна віддавати в газову мережу. Але сюди вкладено величезні об'єми професіоналізму та любові до своєї справи українських аграріїв та технологів. І проект справді проривний», - пише у соцмережах Зінченко.

І додає: наступний крок - за державою. Їй, для початку, потрібно не наламати дров і не заважати розвиватись новій енергетичній галузі, що створюється з нуля. Для цього треба хоча б дозволити експорт біометану. І це стане одним із найпотужніших кроків до енергетичної євроінтеграції.

"Галс Агро" може щогодини віддавати у газову мережу 300 кубометрів хімічного аналогу "природного газу" - біометану. Це 7200 кубометрів на добу та 2 628 000 на рік.

"Час Чернігівський" писав про інвестиції:

Схожі новини

Жінки з громади на Чернігівщині хочуть народжувати у своїй лікарні

19 СІЧНЯ 2025, 13:57

Нічна тривога: що відомо про ворожі безпілотники на Чернігівщині

19 СІЧНЯ 2025, 12:05

Вiдео

Ліквідація МСЕК: як на Чернігівщині працюють нові експертні команди

19 СІЧНЯ 2025, 11:02

Йшла замінованою дорогою 30 км: історія переселенки на Чернігівщину

19 СІЧНЯ 2025, 09:21

Ворог обстрілював прикордонні села: ситуація на Чернігівщині на ранок 19 січня

19 СІЧНЯ 2025, 08:38

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

ТОП-переглядів