Такої пожежі семенівські ліси не бачили давно. Порівняти можна хіба що з пожежею біля Косачівки у 2008 році, коли була посуха, і полум’я накривало людські хати. Зараз причина інша — російська агресія. Обстріли з боку росії прикордонних сіл Семенівської громади.
— Важко спостерігати, але неможливо наблизитися, — зітхає Михайло ВОЛК, інженер охорони та захисту лісу філії «Новгород-Сіверське лісництво» ДП «Ліси України». — Зона смертельно-небезпечна. Там проходять воєнні дії, постійно ведуться обстріли. До кордону подекуди два-три кілометри. У лісі міни, розтяжки. Заходять ворожі ДРГ. Але просто дивитися, як горить... І працівники Семенівського та Орликівського лісництв, ризикуючи життям, ідуть на вогонь. Швиденько заїхали, смугу проорали, і назад. Ми і техніку туди заганяти не можемо, бо відстежить ворог. Дві машини, пожежна і лісгоспівська, були обстріляні в Орликівці. Тому трактористів підставляти теж не хочуть. Перед трактором іде або Сергій Савосько, лісничий Семенівського лісництва, або Василь Марченко, лісничий Орликівського лісництва. Чи на «УАЗі» їдуть. Вибухи лунають, буває, там, у глибині, де горить.
Смуги роблять Володимир Адамович та Володимир Шморгун, трактористи.
У Семенівському лісництві лісової охорони 12 чоловік, в Орликівському — 10. Усі задіяні на гасінні.
Пожежа почалась з 16 травня. Через ворожі обстріли загорівся ліс зразу на двох осередках — біля села Блешня та села Мхи. Відстань між осередками поступово зменшувалась, пожежа переросла в суцільну.
Велику (більше п’яти гектарів) пожежу намагаються загасити своїми силами працівники Семенівського та Орликівського лісництв у співпраці з підрозділом 11-ї Державної пожежно-рятувальної частини міста Семенівка. Створюють мінералізовані смуги. Це проорані трактором ділянки метрів чотири шириною. А лісники за допомогою ранцевих вогнегасників і лопатами забивають вогонь, який проривається.
— Чому інші підрозділи ДСНС не залучаються?
— Велика близькість до кордону з росією не дозволяє, — розводить руками Максим ЗАВОРОТНИЙ, начальник Семенівського відділу ДСНС. — Тому ми не можемо залучати додаткові сили і засоби. Може початися обстріл з того боку, постраждають люди. Якби таке трапилось у глибині області, залучали б максимально, а тут не можна ризикувати.
— Чи пам’ятаєте зі свого досвіду схожу за масштабами пожежу?
— Площу пожежі вам ніхто не скаже, не можемо обійти територію, не всюди є підходи. У 2015 чи 2016 роках у Капровичах і Гатях на Семенівщині вигоріло 15 будинків. Горіли стерня, трава, очерет, підстилка — усе навкруги цих населених пунктів. Подібних лісових пожеж у нас не було взагалі. Щоб її ліквідувати, просто не можна проїхати. Від 11-го підрозділу на гасіння залучений один спецавтомобіль. І трактори лісництв.
— Звідки набираєте воду? З лісової річки, з болота?
— Там немає води. Набираємо в Семенівці і веземо автомобілем на місце пожежі в лісі.
— Є пожежники або лісівники, постраждалі в процесі ліквідації пожежі?
— Дякувати Богові, ні. Спільно, силами лісівників, пожежу вдалося приборкати.
"Час Чернігівський" писав про пожежі:
- Попереду посушливе літо: чернігівські лісівники готуються боротися з лісовими пожежами
- На Чернігівщині пожежа забрала життя жінки
- На Чернігівщині у власному будинку через пожежу загинув пенсіонер
Джерело: "Вісник Ч" від 25 травня 2023 року, авторка Олена ГОБАНОВА