Медицина прифронтових громад: жити складно, але пацієнти допомогу отримують

05 ЛИСТОПАДА 2024, 16:58

836

Василенко Соломія

Лікарі-волонтери українсько-ізраїльської місії FRIDA Ukraine на одному з численних виїздів до Херсонської області

Лікарі-волонтери українсько-ізраїльської місії FRIDA Ukraine на одному з численних виїздів до Херсонської області. Фото надав Олег Кірсенко

За час повномасштабної війни ворог пошкодив 1673 медзаклади та ще 223 з них зруйнував повністю. Крім того, від початку війни Росія пошкодила 226 автівок екстреної медичної допомоги, знищила 263 та захопила 125 автівок «екстренки». Таку статистику втрат наводить на своєму сайті МОЗ.

Держава, яка має гарантувати своїм громадянам право отримання медичної допомоги, відновлення медичної інфраструктури ставить одним із пріоритетів. Повністю або частково вже відновлені 887 об’єктів медзакладів. З них 537 об’єктів відновлені повністю та ще 350 – частково. Це медичні заклади на деокупованих територіях, а також ті, які зазнали незначних ушкоджень: вибиті вікна, знищенно покрівлю, пошкоджено фасад тощо. Найбільше відновлено в Миколаївській, Дніпропетровській, Київській, Харківській та Чернігівській областях.

І якщо жителі більш-менш спокійних територій мають доступ до широкого переліку медичних послуг, то на прифронтових територіях право цивільних на медичну допомогу окрім держави забезпечують недержавні благодійники та волонтери. На яке лікування розраховувати мешканцям територій поблизу фронту та куди звертатися, читайте в цій статті.

Допомагають виїзні бригади

– За день на прийомі буває в середньому по 50-60 осіб. Аколи з’їжджаються з кількох сіл одразу, черги неймовірні: може бути до ста людей, – ділиться враженнями від поїздок до Херсонщини Олег Кірсенко, лікар-волонтер українсько-ізраїльської місії FRIDA Ukraine.

На правобережній частині Херсонської області лікуватися майже немає де через руйнування. Їхати до обласного центру небезпечно. Тож виручають регулярні медичні волонтерські місії. Зокрема, FRIDAUkraine з початку війни залучила близько 700 висококваліфікованих лікарів-волонтерів. Зараз представники місії безоплатно працюють на виїздах до Сумської, Донецької, Херсонської, Запорізької областей.

Олег Кірсенко – хірург-онколог Київського обласного онкологічного диспансеру. Разом з колегами відвідує найчастіше саме Херсонську область ще з моменту деокупації Херсона. Їздять лікарі у свої вихідні дні. Місія забезпечує обладнанням, транспортом, ліками. На місцях вцілілі приміщення надають місцева влада, релігійні організації тощо.

За словами Олега Володимировича, до Херсонщини раз на місяць вирушають переважно фахівці київських медзакладів, долучаються колеги й з інших міст. Найзатребуваніші – кардіолог, невролог, офтальмолог. Але хірургові теж є робота: по консультацію звертаються зазвичай 10-15 пацієнтів.

– На апараті УЗД робимо майже всі діагностичні обстеження в рамках цього методу, – наголошує лікар-волонтер. – Завжди з нами стоматологічна бригада та акушер-гінеколог. Машину з обладнанням маємо. Беремо й запас приблизно на місяць найнеобхідніших лікарських препаратів – протизапальних, кардіологічних.

За необхідності лікарі здійснюють медичну евакуацію машиною «швидкої». Кілька разів після консультації педіатра хворих дітей одразу везли до Києва, в Центр кардіології та кардіохірургії МОЗ України. Те саме щодо поранень. Пацієнтам з поверхневими ранами допомагають на місці. У складніших випадках доставляють до стаціонару.

Лікують в місцях евакуації

Зараз в Україні діє спрощений доступ до первинної медичної допомоги. Внутрішні переселенці можуть бути прийняті в будь-якому медзакладі, якщо він здатен забезпечити необхідне лікування. Також ВПО мають право на безкоштовні ліки при перебуванні в стаціонарі або в межах програми «Доступні ліки». На час воєнного стану в Україні дозволено звертатись по медичну допомогу незалежно від місця підписання декларації, повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Один з таких прикладів – місто Мирноград на Донеччині, звідки медики евакуювалися разом з іншими мешканцями. Обладнання з центральної лікарні перевезли до Хмельницької області, в село Оринин Кам’янець-Подільського району– тут облаштовують лікарню заново.

Що ж до первинної меддопомоги, її мирноградці можуть отримати в евакуації. Два офіси Мирноградського центру первинної медичної допомоги, де консультують сімейні лікарі, терапевти й педіатри, відкриті в Дніпрі та Кропивницькому. Також, маючи підписану із сімейним лікарем декларацію, пацієнти звертаються до нього телефоном.

– Наші сімейні лікарі мають право надати рецепт у межах програми «Доступні ліки», лікарняний лист на 5 днів, скерування на здавання аналізів та на прийом до вузькопрофільного фахівця в будь-якій лікарні України. Усе це в електронному виглядінадсилають пацієнтові на смартфон, – розповів Ігор Матвеюк, головний лікар центру.

Окрім того, в Кропивницькому мирноградські лікарі приймають у хабі для ВПО. Є можливість кілька разів на тиждень отримати огляд лікаря. А тим, у кого декларації немає, підписати її.

– Обдзвонюємо пацієнтів, інформуємо про свої послуги, – каже Дар’я Труфанова,заступник головного лікаря з медичного обслуговування. – Люди мають знати, що консультації щодо стану здоров’я надаємо і в телефонному режимі.

Консультують навіть на прикордонні

Золочівська селищна громада Богодухівського району Харківської області розташована неподалік російського кордону. Тут життя, хоч і дуже ускладнене обстрілами, триває.

– Вікна корпусу амбулаторії загальної практики – сімейної медицини в Золочеві довелося міняти шість чи сім разів, – повідомила Марина Тесленко, директор Центру первинної медичної допомоги Золочівської селищної ради. –Але стіни й покрівля вціліли. Отожу Золочеві приймаємо пацієнтів, як зазвичай. По селах мережа амбулаторій, фельдшерських пунктів і пунктів здоров’я сильно розбита. Через це з 18 структурних підрозділів працює тільки 10. У решті населених пунктів лікарі приймають у вцілілих громадських будівлях.

Лікарі та інший медичний персонал, за словами керівниці, майже всі лишаються в громаді.

–Їздимо на виклик й до тих пацієнтів, у кого є декларації, і до тих, у кого немає, і до ВПО, – каже пані Марина. –Не лишаємо без допомоги нікого.

У Золочеві працюють аптеки. До сіл, де немає жодного аптечного пункту, виїздять мобільні аптеки. Також надається послуга соціального автобусу від гуманітарної місії «Проліска»: транспорт привозить людей із сіл до центру громади. Серед благодійників, котрі підтримують золочівську медицину, є й інші організації.

Затребуваною серед золочівців виявилася психологічна допомога онлайн. Як розповіла очільниця первинки, мешканці спілкуютьсяз психологом від міжнародної організації Project HOPE в Українізісвого дому. Або, якщо такої можливості немає, користуютьсяв умовах конфіденційності спеціально наданим кабінетом в амбулаторії.

Через обстріли переїздять до сусідів

Споруди лікарні в селищі Велика Писарівка Охтирського району частково зруйновані внаслідок масованого бомбардування КАБами в березні цього року. Тому лікарню із дороговартісним обладнанням перемістили в село Рябину сусідньої Кириківської громади, до приміщення недіючої школи. Відкриті поліклінічне та стаціонарне відділення.

– Допомогув Рябині надаємо в повному обсязі, – каже Ніна Порокіна, медичний директор Великописарівської лікарні. – Приймають невропатолог, ЛОР-лікар, ортопед-травматолог, акушер-гінеколог, офтальмолог, стоматолог. Немає хірурга, бо фахівець евакуювався з громади. Проводимо дрібні амбулаторні операції, що не потребують загальної анестезії. У складніших випадках відправляємо пацієнта до Охтирки чи Сум. Також продовжуємо виїздити двічі на тиждень до Великої Писарівки – у вцілілому терапевтичному відділенні приймаємо людей, що не евакуювалися.

Ніна Порокіна, медичний директор Великописарівської лікарні

Ніна Порокіна, медичний директор Великописарівської лікарні

Надзвичайно стала в пригоді для медобслуговуваннявселах громади сучасна мобільна амбулаторія. Медичний трейлер від Mobile Clinics– міжнародної благодійної організації–з’явився у великописарівських медиків в липні 2024 року. До постраждалих регіонів Українитаких клінік завезли вже понад 70.

Мобільна амбулаторія повністю облаштованадля консультацій. Вузькопрофільні фахівці виїздять за графіком, додаючи свої приладдя. Можна також зробити кардіограму, провести базові лабораторні дослідження, зокрема загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз крові на цукор.

Авторка: Ольга Боглевська, член НСЖУ, для інформаційної служби НСЖУ

* * *

Корисні контакти

Міністерство охорони здоров’я України, гарячі лінії:

  • контакт-центр 0 800 60 2019 (цілодобово) Будь-які питання зі сфери охорони здоров’я;
  • безкоштовні онлайн-консультації лікарів-волонтерів0 800 505 201 (щоденно, 8:00 – 20:00);
  • інформаційно-довідкова служба НСЗУ – 16 77 (понеділок – четвер: 9:00 –8.00; п’ятниця: 9:00 – 16:45). Консультації з прав громадян щодомедичного обслуговування за програмою медичних гарантій («Доступні ліки», безоплатні медичні послуги тощо).

FRIDA Ukraine – українсько–ізраїльська місія медичних волонтерів для допомоги цивільним, постраждалим від бойових дій:  сайт: frida-ukraine.com. Офіс: м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 23

Міжнародний комітет Червоного Хреста

  • Тел. в Україні 0 800 300 155

Гуманітарна місія «Проліска»

  • сайт: proliska.org

Мирноградський центр первинної медико-санітарної допомоги Донецької області в евакуації:

  • м. Дніпро, вул. Воскресенська, 41;
  • м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 73, офіс 2, тел. 095 830 9391
  • Детальніша інформація з номерами телефонів лікарів на фейсбук-сторінці «КНП “Мирноградський центр первинної медико-санітарної допомоги”»

ХабиГО«ВПО України» (з прийомом лікарів):

  • м. Дніпро: тел. 099 327 5982
  • м. Кропивницький: тел. 099 756 2113
  • Детальніша інформація про прийом лікарями ВПО в різних містах України у ТГ-каналі «ГО “ВПО України“»

Фейсбук-сторінка «КНП“Великописарівська лікарня”»

  • Інформація про надання меддопомоги для мешканців Великописарівської громади Сумської області

Центр психічного здоров'я та психосоціальної підтримки від ГО MentalHealthService

  • Тел. мобільної бригади 050 542 0505
  • фейсбук-сторінка «MentalHealthService–Sumy»
  • Фейсбук-сторінкитакож мають такі міжнародні медичні організації, як: «Лікарі без кордонів / MédecinsSansFrontières», «Лікарі світу – MdM – Україна», представництво Project HOPE в Україні: «Project HOPE Ukraine»

* * * 

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Медзаклади Чернігівщини отримали шість позашляховиків

11 ГРУДНЯ 2024, 11:48

Аварія у Чернігові: п'яний водій Mercedes влетів у Subaru

11 ГРУДНЯ 2024, 11:06

Можна передплатити пресу за програмою «Зимова єПідтримка»

11 ГРУДНЯ 2024, 10:29

У громаді на Чернігівщині горів будинок культури - будівля зазнала значних руйнувань

11 ГРУДНЯ 2024, 10:25

Пожежа у Чернігівському районі: горів модульний будинок

11 ГРУДНЯ 2024, 10:13

Раптова смерть на трасі: водій Honda Accord не вижив після аварії

11 ГРУДНЯ 2024, 09:46

Чернігівські рибалки завдали збитків на понад 100 тисяч гривень: порушників затримано

11 ГРУДНЯ 2024, 09:27

ТОП-переглядів