Чи зможе допомогти посольство України у білорусі витягти чернігівця Андрія Шмая, якого затримали білоруські силовики лише за те, що він з України - невідомо.
У чернігівця справи йдуть погано, кажуть близькі. Його матір Ірина, яка поспілкувалася з журналістами опозиційного видання «Зеркало», розповіла нові подробиці гучної історії. Як відомо, пересічного співробітника Вітебського облвиконкому звинувачують у шпигунстві. Зачепилися за його минулу роботу та військову кар‘єру молодшого брата.
Рідні стверджують: сюжет новин на місцевому ТБ є свідченням психологічного тиску на чоловіка, білоруські силовики ламають чернігівця, змушують його зізнатися у будь-чому.
«Я подивилася - він був засмучений і не знаю, що робити. Так, я знала, що вони почнуть інтенсивно допитувати його. І він повинен був це сказати», - каже Ірина Шмай, мати затриманого Андрія Шмая. Подивившись відео з сином, чернігівка намагається триматися, але визнає, що дуже переживає.
У відео зазначається, що Андрій, перед тим, як переїхати до білорусі, був прикордонником, і з 2006 по 2013 працював у прикордонному пункті Нові Яриловичі, а його молодший брат Руслан - чинний український військовий та заступник командира з оперативних питань ОК «Північ» у Чернігові.
Жінка підтверджує все це, але у «зізнання» сина, яке звучало по телевізору, не вірить. Вона, як і раніше, згадує, що вона розмовляла зі своїм сином лише через месенджер Signal, бо, "зручно спілкуватися по ньому було". Брат Руслан також телефонував Андрію. Ірина вважає, що силовики "причепилися до цього".
- Те, що він каже, то не його слова. Руслан також сказав: "Його, мабуть, змусили. Тому що там лежить аркуш, і він дивиться на цей аркуш бічним зором", - переказала жінка слова молодшого сина. - Навіть дружина каже, що він ніколи не будував так речення. Вона його знає, вони разом з 2006 року. По Андрію зрозуміло, що він або читає текст, як йому сказали або завчив, - каже його мати.
Шмая звинувачували в "агентурній діяльності" на користь України. У відео стверджується, що він, працюючи виконробом у будівлі Вітебського облвиконкому, нібито втирався у довіру до працівників, брав таємні дані та передавав своєму брату. Мати чоловіка каже, що сім'я з України знала, що відбувається в білорусі. Тому ні вона, ні її молодший син та Андрій не говорили про політику:
- Те, що вони кажуть, що він працював з іноземною розвідкою, це нісенітниця. Ну, чому б він ходив, ставив питання працівникам [виконкому]? Він все прекрасно розумів. У таких військах служив - він знає, про що можна запитати, а про що ні. Більше того, його документи перевіряли в травні. Прийшов дільничний, подивився на дані паспорту, реєстрацію, все було добре. Ми намагалися говорити лише про природу/погоду, як справи, як онук. Він телефонував вранці та ввечері, коли бомбардування були, питав: «Мамо, як ви там? Живі?" Все. У нього був маршрут: робота - дім - школа. Ну, на заправку ходив або до магазину. Ні з ким не спілкувався, не зустрічався.
І чого б Руслан щось запитав у нього? Ми прекрасно розуміємо, що скрізь є прослуховування, чого б ми підставляли Андрія? У нього навіть не могли знайти нічого на телефоні, тому що інформації не було (відео справді не показало екрана листування братів). Руслан там нічого не міг запитати, особливо в такий час. Навпаки, він постійно казав йому їхати звідти з самого початку війни. Але тоді дружина Андрія постійно відмовлялася. Тепер, можливо, шкодує, але вже нічого не вдієш ...
"Ну, бачите, він наговорив на себе. Така обстановка в країні"
За словами Ірини, Андрій виглядає змарнілим у відео. До нього пускають адвоката, але через нього дізнатися деталі справи родині не вдається:
- Дружина Андрія каже, що адвоката пускають, але він, мабуть, також поінформований "як слід". Можливо, він боїться або дав підписку про нерозголошення. А іншого, ймовірно, не можна найняти. Навіть на самому початку, коли вона шукала адвоката, двоє відмовилися займатися цією справою. Ми з невісткою по Вайберу говоримо, та не можемо відкрито обговорити все, вона не все мені каже.
Про сина, який перебуває у СІЗО, чернігівка знає дуже мало. Лише те, що невістка раз на тиждень приносить йому передачі, їх приймають, а ще що він передає листи додому через адвоката.
- Так він спілкується з онуком. Він тато ідеальний, він був з ним весь час, а потім його різко забрали. Невістка сказала онуку, що тато у відрядженні, - каже Ірина. - Він бачить, що мама нервує, тато довго не приїздить. Плаче, плаче ... невістка читає йому листи від тата. Він пише в них: «Зі мною все добре. Всім привіт". Ну, що ще він там буде писати? У нас всі друзі, колеги Андрія шоковані тим, що відбувається. І найгірше, що нічого не можна зробити.
Ірина все ще підтримує зв’язок із посольством України в Мінську, але вже розуміє, що дипломатичний відділ навряд чи допоможе в ситуації з сином:
- Поки цього фільму не було (мова про сюжет ОНТ), у посольстві казали чекати, мовляв, білоруси не підтвердили затримання. Коли фільм вийшов, вони дали зрозуміти, що нічого не можуть зробити: «Ну, бачите, він наговорив на себе. Така обстановка в країні». Кажуть: «Брат казав йому виїхати з країни - потрібно було їхати. Боявся кинути свою сім'ю - тепер кине...». Я намагаюся триматися заради свого сина - треба якось витягнути його. Але до білорусі мені немає сенсу приїжджати: я нічого там не вдію. Мені сказали, що йому загрожує від 3 до 7 років по цій статті. От і все, - каже Ірина.
Нагадаємо, що 36-річного уродженця Андрія Шмая Чернігова затримали 19 січня у Вітебську прямо на роботі. КДБ прийшов до чоловіка, тепер він перебуває в слідчому ізоляторі за звинуваченням у шпигунстві.
Шмай 10 років тому з Чернігова перебрався з родиною до білорусі. Працював у облвиконкомі Вітебська. Основні робочі обов’язки були з обслуговування електрики, сантехніки та підтримка загального порядку. Українського громадянства Андрій Шмай не позбувся.
"Час Чернігівськи" писав про білоруський: