«Любить, щоб окучували»: жителі громади у прикордонні розповіли, як вирощують арахіс

31 ЖОВТНЯ 2023, 20:22

3802

«Любить, щоб окучували»: жителі громади у прикордонні розповіли, як вирощують арахіс

Олена Алексієнко з кролем Костиком

Олена Алексієнко з Олександрівки, що на Ріпкинщині, біля Голубих озер, щойно викопала арахіс. Було 20 рядків, по 12-15 стебел у кожному. Накопали з дітьми п’ятилітрове відро. Зараз він у шкаралупі сохне в хаті.

Родина, про яку писав "Вісник"

Про 45-річну Олену та 48-річного Віктора Алексієнків «Вісник Ч» писав у номері за 7 вересня у статті «Зять і теща одружилися». Чоловік та жінка оформили «Шлюб за добу» в Чернігівському міському Палаці культури у 2021 році. А до того були в статусі... тещі і зятя. Бо цивільною дружиною Віктора була Євгенія, старша дочка Олени. До речі, молодша за нього на 20 років. Різниця у віці між Віктором та Оленою — три роки.

Читати про це тут: На Чернігівщині зять і теща поженились і ростять дітей

Зараз подружжя виховує та доглядає чотирьох дітей: 12-річну Катю, дочку Олени від першого чоловіка, 11-річного Максима, восьмирічного Тимофія та шестирічну Вероніку. Це рідні діти Віктора, а Олена їм доводиться бабусею. Зараз усі називають і вважають її мамою.

Справжню матір цих дітей суд позбавив батьківських прав після того, як вона умудрилася навесні 2021 року нагодувати малих грибним супом. Двоє тоді померли.

Після свого одруження Олена та Віктор забрали з притулку всіх дітей. Батько сімейства працює вальщиком лісу, Олена домогосподарка. Тримають хазяйство: 22 курки, 19 качок і четверо гусей. А ще кролів. Обробляють кілька городів.

Дівчата, Ніка і Катя, якраз трохи прихворіли, удома сидять. Хлопці їздять через день шкільним автобусом у школу. В інші дні навчаються онлайн.

Арахіс біля хати

Щоб побалувати малечу, Олена вирощує на городі коло хати арахіс.

— Уже викопала. Арахіс збирають після перших заморозків. Листя трохи примерзло — і треба копати. Перші заморозки в нас були тижнів півтора тому. А кілька днів уже так приморозило, що в мене і буряк кормовий померз. Той, що в землі, — нормально, а що зверху висунувся — промерзла і гичка, і корінь. Уже все позбирали на городі, капуста тільки залишилась.

Урожай арахісу цього року невеликий. Така рослина, що спробуй догодити.

— Перше насіння для вирощування побачила в Чернігові на базарі. Ще як жила в Лопатині біля Чернігова. Захотілося спробувати. Купила в дядька 10 горішків, — розповідає Олена. — З них виріс усього один кущ. І плодів мало під ним. Я це діло закинула. 

А тут, в Олександрівці, пішла до сусідки по молоко. А вона саме арахіс викопує, питає: «Хочеш і собі посадити?» «Хочу». Повела на город, показала як росте. Дала чимало насіння на посадку, кілька пригоршнів. Я біля хати рядків чотири посадила. Кущики невисокі виростають. Найбільше було 25 стручків під одним. А то по три-п’ять.

Куща треба постійно обсипати землею при корені, упродовж усього літа. Доглядали ми зі старшою дочкою Катериною.

Висаджую в кінці травня, як помідори і перці зійдуть, коли всі заморозки минули, і земля прогрілася. Квітнути починає в середині червня-в липні.

Каже, квіточки жовті. Квітку викинув, відцвів. І днів через два-три вже час обгорнути землею. Бо колишня квітка опускається до землі і закопується. На її місці утворюється стручок. Тому його треба пригребти, щоб там горіх зав’язався.

— Чим більше обгрібаєш, тим більше горіхів виростає.

— Поливати треба?

— Я разів зо два тільки поливала. І то через те, що спека сильна стояла.

Копати вийшли всі — і хлопці, і дівчата. Бо всім же цікаво було. Кожен кущ підкопували і вибирали.

— А їсти арахіс усі люблять?

— Звичайно. Найбільше подобається смажений. Але в нас його ще не так багато, щоб просто так поїсти. Вирішили більше на насіння відкласти, щоб більше наступного року посадити. Насіння зберігається в шкаралупі.

А той, що їсти, підсохне в шкаралупі. Я його почищу, підсмажу в духовці на сухій блясі. Змішаю з волоським горіхом, теж підсушеним. Арахісу і горіхів десь 50 на 50. Додам цукор і все це перекручу на м’ясорубку. Підсушені перемелюються легше. І виходить начинка на пиріжки або булочки.

— Скільки баночок про запас виходить?

— Не виходило ще про запас, — сміється Олена. — Минулого року перекрутила, булок напекла, за раз поїли,  та й усе. На насіння трішки залишили. І в цьому році вже один раз начинку робила, пиріжки спекла. Четверо дітей, випічка не залежується.  Надумалась — зробила. Залишок ще сохне.

Джерело: Олена ГОБАНОВА, "Вісник Ч"

"Час Чернігівський" писав про городників: 

Схожі новини

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

ТОП-переглядів