Лікар-онколог розповів, як безпечно засмагати і не хвилюватись за рак шкіри

02 СЕРПНЯ 2024, 17:39

2070

Чепурний Арсен

Олександр Колотило, лікар хірур-онколог

Говоримо із Олександром Колотилом, лікарем хірургом-онкологом про те, як сонце впливає на шкіру, чи захищають спеціальний крем і як лікують рак шкіри.

Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Всі ми влітку любимо засмагати. Але потрібно не лише відпочивати, а й піклуватися про своє здоров'я. Сьогодні говоримо про загрозу, який несе ультрафіолет з лікарем хірургом-онкологом Олександром Колотило у передачі «Наші люди». Як давно ви в медицині?

- Я закінчував Луганський медичний інститут. Стажу в мене вже майже 30 років. Це медичного стажу. І завідуючим відділенням вже майже 20 років.

– Що таке рак шкіри?

- Це саме обширна патологія. Чому? Тому що шкіра у нас має площу десь два метри квадратних. І в структурі онкозахворювань у чоловіків і жінок рак шкіри займає друге місце. Найбільш поширений рак шкіри – це базальноклітинний і плоскоклітиний. Є меланома, вона відокремлена від раку шкіри як самостійна нозологія і як самостійна пухлина.

Раку шкіри -  це патологія, яка лікується майже у 100% випадків. Тому що пацієнти, як правило, звертаються до нас в І стадії, максимум в ІІ. Це візуальна локалізація. Рак шкіри, як правило, утворюється на відкритих ділянках тіла:  обличчя, шия, тулуб, кінцівки. І він, як правило, пов'язаний з якимись впливами негативними на шкіру. Основний -  це ультрафіолетове опромінювання.

Якщо казати за базальноклітинний рак, то ця патологія, як правило, утворюється не тільки із впливом ультрафіолетового опромінювання, а й з віком. Адже з віком наша шкіра втрачає такі особливості як регенерація, є такі фактори як старіння шкіри. І тому, як правило, у людей старшого віку на шкірі утворюється базальноклітинний рак.

Якщо казати про плоскоклітинний рак, то це рак, який утворюється на фоні якихось вже існуючих змін на шкіри. Це може бути доброякісне утворення шкіри, ті ж папіломи, ті ж кератоми. Можуть бути також якісь хронічні захворювання шкіри, травми, опіки. Якщо є якесь утворення на шкірі, то треба ретельно слідкувати і не травмувати.

Є такі доброякісні пухлини, які можуть локалізуватися в місцях, де є постійна травматизація. Це може бути ділянка шиї, де носять прикраси, це може бути поперек, де чоловіки носять ремінь.

– Як ультрафіолет впливає на шкіру?

- Вплив ультрафіолета, це більш притаманний для розвитку меланоми. На шкірі у кожної людини є декілька пігментних утворень. Вони з 'являються у разі відкладення меланіну - пігменту, який захищає нашу шкіру від ультрафіолетового випромінювання.

Коли з'являються ці утворення, яких в народі називають «родимки», то нічого страшного в цьому не має. Але якщо ультрафіолет постійно шкодить нашій шкірі, то ці утворення можуть перетворюватися в меланому. Справа в тому, що ультрафіолет викликає мутацію в клітинах. І коли зайве випромінювання попадає на шкіру, то в клітинах нашої шкіри виникають мутації, приводять до розвитку тих чи інших злоякісних утворень, приміром, меланоми. Якщо казати про меланому, то це така патологія, яку можна вилікувати майже у 99% випадках хірургічним шляхом. Є такі ділянки, де застосовується ще опромінювання.

Тому цю пухлину можна вилікувати майже у 100 % випадків. Але що стосується меланоми, то навіть при І стадії це дуже агресивна і злоякісна пухлина. Чому вона називається меланома? Від слова «меланос» - чорний. Тобто пігмент, який відкладається в шкіру чи під шкіру, має темне забарвлення.

Як правило, меланома з'являється на фоні вже наявних пігментних невусів. Треба звертати увагу, коли з пігментним невусом відбуваються зміни: асиметрія, бордюр чи контур, колір і діаметр. Якщо він міняє свій колір, збільшується в розмірах, змінює свій край, то це привід, щоб звернутися до лікаря, до фахівця, щоб він розібрався, що з цим невусом далі діяти.

Якщо є підозра на те, що цей невус може бути меланоформний чи злоякісний, то його бажано видалити для гістологічного дослідження.

Олександр Колотило, лікар хірур-онколог

– Чи допомагають зменшити ризик раку шкіри спеціальні захисні креми?

- Дійсно допомагають, але щоб збільшити час перебування на сонці. Якщо розібратися в фізіології, то ультрафіолет, який потрапляє на шкіру, викликає не тільки мутації, а ще викликає появу меланіна, який захищає нашу шкіру від сонячних опіків Чим більше людина перебуває на сонці, тим більше виділяється меланіну. Тобто з’являється загар.

Є люди з фототипом шкіри, які не загоряють :світловолосі, є голубоокі, руді. У них меланін майже не виробляється в клітинах. І тому ці люди, при потраплянні ультрафіолета на шкіру не загоряють, вони обгоряють. Тому таким людям бажано на сонці не перебувати.

Опік чи еритема (почервоніння шкіри) з’являється у людини через 15 хвилин на сонці, то при захисті кремом людина може перебувати на 25 хвилин довше на сонці до появи еритемної дози. Тобто це не значить, що людина захищена від ультрафіолету. Бо, як я вже казав, ультрафіолет викликає не тільки появу нових невусів, він також може супроводжуватись зміною клітин на генетичному рівні.

– Як відбувається лікування раку шкіри?

- 99% випадків раку шкіри ми оперуємо. Тому що ці пухлини поверхневі. Якщо пухлина локалізується десь в такій анатомічній ділянці, де не можна оперувати, наприклад, то може бути повіко, крило носа, і людина не хочу, щоб там був рубець, то ми можемо запропонувати променеву терапію. Як правило, ці пухлини ми виявляємо в І максимум, в ІІ стадії, тому достатньо хірургічного лікування, щоб її видалити.

– Кількість пацієнтів зростає?

- На щастя, не збільшується кількість пацієнтів з меланомою. А ще раніше, в довоєнний час, коли люди мали змогу поніжитися на сонці і влітку, і в восени, і взимку, то дійсно перебування на сонці було збільшено. І це приводило до того, що меланома в області прогресувала. Зараз люди менше ніжаться на сонці, тому меланома трошки зменшується.

Якщо брати, наприклад, країну, де багато ультрафіолету, то ризик меланоми більший. Якщо брати, наприклад, Австралію, я маю дані, що люди із білою шкірою 100% мають рак шкіри. Чому? Тому що активне сонце, кількість сонячного світла дуже висока, і тому є наслідки.

– Чи лікували пацієнтів з раком шкіри під час блокади Чернігова?

- Ні, ми лікували пацієнтів тих, які дійсно потребували лікування. Наприклад, якщо там були пацієнти з раком шкіри, то вони могли почекати. Рак шкіри не таке загрозливе захворювання, що її треба зразу оперувати. Якщо у пацієнта, наприклад, рак легенів, рак шлунку, то дійсно ми таких пацієнтів лікували.

* * * 

Дивіться попередні випуски передачі "НАШІ ЛЮДИ":

Схожі новини

У громадах на Чернігівщині поховали пʼятьох загиблих воїнів

20 ВЕРЕСНЯ 2024, 00:05

"Болота тушите, а хати?" На Чернігівщині згоріли будинки поки чекали пожежну

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 22:22

Стало відомо, де режим Лукашенка утримує політвʼязня-чернігівця

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 19:00

Майже 54 тисячі вибухонебезпечних предметів ліквідували на Чернігівщині за 2,5 роки

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 17:48

Неподалік чернігівського кордону білоруси будують військове містечко за майже $100 млн

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 16:51

Чотирьох бійців поховали у громадах на Чернігівщині

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 08:37

Вiдео

Профтехучилищам у Чернігові знайшли власника і фінансування

18 ВЕРЕСНЯ 2024, 22:54

ТОП-переглядів