Лікар-онколог Дмитро Цвір про рак молочної залози, як зменшити його ризик та вчасну діагностику. Дивіться відео або читайте скорочену текстову редакторську версію.
Журналіст Арсен Чепурний: Друзі, сьогодні говоримо про небезпеку для жіночого здоров'я, рак молочної залози із лікарем-онкологом Дмитром Цвіром у передачі «Наші люди».
– Який ваш досвід у медицині?
- Я закінчив Київський національний інститут імені Богомольця. Інтернатура проходила в Національній післядипломній академії ім.П.Шупика за фахом «хірургія». Потім я прийшов на інтернатуру в онкоцентр. Спеціалізацію також проходив в стінах онкологічного центру. Спочатку я працював на посаді лікаря хірурга-онколога мамологічного відділення. Основна моя спеціалізація була і залишається: це лікування раку молочної залози. Зараз отримав підвищення - я завідуй поліклінічним відділенням.
– Чим займається керівник поліклінічним відділенням?
– Є два основні напрямки. Це медична складова і організаційна. Ми надаємо допомогу жителям міста Чернігова і віддалених районів. По-перше, ми повинні зробити все логістично, щоб пацієнт із віддаленого району вчасно отримав консультацію і діагностику, які він потребує. Друга складова – це медична складова. Швидкість, якість, доступність – це основні тези надання амбулаторної допомоги в нашому онкоцентрі.
– Кількість випадків раку зростає?
– Зараз дуже важко вести статистичні зведення. Всі статистичні похибки, в тому числі через міграцію, звести до спільного знаменика досить важко. Якщо ми з вами розглянемо дані Всесвітньої організації охорони здоров'я, то тенденція до онкологічних захворювань зростає. Чому це так? Жоден онколог вам не може сказати. Тому що ми не знаємо етіологію злоякісних новоутворень. Приміром, рак молочної залози через великий список причин.
Зростання онкологічних захворювань, мені здається, пов'язане із погіршенням здоров'я населення. Приміром, спосіб життя, харчування, хронічні захворювання – це сукупність всіх цих факторів.
– Як зменшити ризик раку молочної залози?
– Є певна група населення жінок, які схильні до раку молочної залози, і захворіти у них є більший шанс. Це жінки, в яких підвищений індекс маси тіла, які мають ожиріння, Це жінки, у яких є різні метаболічні розлади ендокринного характеру: :проблеми зі щитовидною залозою, цукровий діабет і тому подібне. Це проблеми гінекологічного профілю. Це ранні місячні і також пізні місячні. Це відсутність лактації під час народження дітей. На жаль, серед наших жінок є негативна динаміка щодо грудного вигодовування. Жінки або не годують груддю, або роблять це недостатньо. Спадковий характер також має значення. Якщо по жіночій лінії спостерігається захворюваність на рак молочної залози, то така жінка повинна отримувати консультацію генетика, для того, щоб дізнатися, чи дійсно схильна вона до цього захворювання, або ні.
Тобто причин може бути досить багато. Але основне – це рання діагностика.
– Раннє виявлення хвороби може врятувати життя?
– Це стосується всіх злоякісних новоутворень. Що стосується раку молочної залози, то в даному випадку жінці буде показано оперативне втручання. Серед всіх методів лікування в онкології хірургія залишається золотим стандартом лікування.
Що стосується ранньої діагностики, то жінка старша 40 років повинна проходити щонайменше раз на два роки мамографічне обстеження навіть за відсутності скарг. Я хочу сказати, що держава підтримує дану ініціативу. І жінка, якщо має електронне направлення від сімейного лікаря, може це зробити абсолютно безкоштовно один раз на рік. І отримати консультацію лікаря-мамолога, щоб він їй пояснив, що таке рак молочної залози і як попередити його. Для діагностики використовується ультразвуковий метод.
– Як виявляють рак молочної залози?
– 70% діагнозу раку молочної залози ставиться на основі скарг пацієнт. Окрім інструментальних методів обстеження, дуже важливо жінці самостійно обстежувати молочні залози раз на місяць. Методик досить багато. Вони є в вільному доступі в Інтернет-мережі, і вони досить прості.
Пухлиноподібні утворення молочних залозів, кров'янисті виділення із сосків, втягнення шкіри в молочні залози, зміна розміру молочної залози, хронічні запальні захворювання молочної залози, які не реагують на протизапальну терапію, антибактеріальну терапію: це основні скарги і тривожні симптоми з якими жінка повинна звернутися до лікаря.
– Старші жінки мають більший ризик захворіти?
– Це, в основному, жінки старші за 60. Але і трапляються пацієнтки молоді з раком молочної залози. На жаль, таких пацієнток лікувати досить важко, онкологічні форми вони досить агресивні.
– Наскільки активно розвивається українська медицина?
– Медицина не стоїть на місці. Залишиться той заклад, той лікар «на коні», який слідкує за цими оновленнями. Дані, які були в інституті 10 років тому, досить відрізняються від інформації, яка є зараз. Багато дуже інноваційних методів діагностики, методів лікування, які дійсно допомагають пацієнту подолати злоякісне новоутворення.
Але ми повертаємося знову до початку: рання діагностика онкологічних захворювань рятує життя. Якщо ми розглянемо будь-яке онкологічне захворювання, яке піддається лікуванню, то лікувати його на першій стадії набагато легше, менш токсично для пацієнта, ніж занедбані в форми раку.
* * *
Дивіться попередні відео "НАШІ ЛЮДИ":