Єдиний лікар, який знає, що ти повністю здоровий, сидить у комісії військкомату. Є такий вислів, жартівливість якого все зменшується. Адже збільшується список придатних до військової служби. Міністерство оборони України наказом від 18 серпня 2023 року №490 внесло зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (zakon.rada.gov.ua). Тепер придатними можуть визнати навіть ВІЛ-позитивних, з гепатитом та туберкульозом.
Наказом №490 Міноборони зняло виключення зі статей 2-в — клінічно вилікуваний туберкульоз, 4-в — вірусні гепатити з незначним порушенням функцій, 5-в — безсимптомний ВІЛ.
— Те, що й було, просто прописали, узаконили, — відмічає Анжела МОЙСЕЄНКО, голова правління громадської благодійної організації «Чернігівська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД». — Беруть до ЗСУ з ВІЛ-стасусом з першого дня війни. Бо всі ВІЛ-позитивні, залежно від стадії, є придатними у військовий час. Добровольцями їх теж беруть.
— У ворожому війську теж призивають з такими станами. При цьому надягають браслети. Червоний, якщо гепатит, білий, якщо ВІЛ.
— У нас такого немає.
— Чи доцільне маркування? Хай не браслети, то щось інше?
— Вважаю, що ні. Немає сенсу. Ми знову починаємо боятися обстежених, а не необстежених. У нас більше одного відсотка населення інфіковані, якщо брати статистику виявлення у СНІД-центрі. При кожному позитивному результаті робиться діагностика, стара це хвороба чи нова — людина інфікувалася більше року тому чи до року. Наприклад, за місяць виявили 170 випадків, з них тільки чотири — до року, решта — більше року. Тобто більше 95 відсотків — це люди, які інфікувалися більше року тому, і вони не знали про свій статус. Питання не в тому, що 100 чи 200 обстежених піде на війну. А в тому, що в ЗСУ, припускаю, тисячі необстежених людей, які просто не знають про свій статус.
— Чи існує проблема, що інфікованому бійцю не захочуть надавати допомогу, бо через кров можна заразитися.
— І терапію (ліки) від імунодефіциту ми відправляємо, і гепатити вони там лікують. І виявляють гепатити у військових шпиталях. Щоб не допомогли пораненому, жоден не жалівся, принаймні, я такого не знаю.
З розладами психіки також мобілізують
Згаданий наказ №490 знімає також виключення зі статей, дотичних до психіатрії та неврології.
- Стаття 14-в — легкі короткотривалі хворобливі прояви розладів психіки;
- 17-в — невротичні, пов’язані зі стресом, і соматоформні розлади (коли психічні порушення ніби ховаються за хворобами тіла), страхи, тривога, неврастенія, реакції на тяжкий стрес при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом (слабкістю);
- 21-в — повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи;
- 22-в — епізодичні та пароксизмальні (коли людина на мить втрачає свідомість) розлади.
Може, як у випадку зі СНІДом, гепатитом, туберкульозом теж прописано те, що вже було?
— Багато мобілізованих з психічними відхиленнями приходило раніше на військово-лікарську комісію? — звертаюся до Олександра ШАУЛОВА, нарколога, дублера психіатра (заміняє його в разі відсутності) військово-лікарської комісії в Борзні.
— Якщо в призовника були неврози, тяжкі стреси, ми консультували, приймали рішення, придатний чи ні, чи обмежено придатний. Якщо була необхідність, направляли на психіатричну комісію в Чернігів, — пояснює Олександр Валентинович. — Так само й з наркологією. Хворі в стані ремісії, коли вони не п’ють роками, у військовий час усі обмежено придатні. Мають обмеження за частинами військ.
* * *
Починають брати в ЗСУ також з анемією, порушенням згортання крові та хворобами ендокринної системи (наприклад, хворою щитовидкою) з незначним порушенням функцій. Повний перелік болячок, з якими беруть у військо, можна прочитати в інтернеті в Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України (пункт 1.2 глави 1 розділу II) «РОЗКЛАД хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві».
Разом з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК має ухвалювати постанову про придатність до служби за конкретною військовою спеціальністю.
«Посилить це військо? Навпаки»
— На війну братимуть з ВІЛ, туберкульозом, інфекційними гепатитами, психоневрологічними розладами. Посилить це військо? — запитала воїна.
— Навпаки, — міркує Олексій ЧЕРНЕТА з села Ніжинське на Ніжинщині. Нині Олексій — водій зенітно-ракетного дивізіону на південному напрямку. — Хворих багато й зараз. Таких призивають, що точно брати не можна. Але брали. Це й раніше було. Може таке бути, що ці норми просто узаконили. Ми всі розчарувалися в цьому всьому — у призові, мобілізації... І чим далі, тим гірше.
— Як вважаєте, потрібні знаки типу браслетів, якщо ВІЛ, гепатити?
— Не треба. Це особисто моя думка. Хто там дивитиметься на ті браслети.
Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО