Ідентифікували окупанта, який знущався над цивільними на Чернігівщині

05 БЕРЕЗНЯ 2024, 11:40

3203

Люди виходять з окупованого села Нова Басань

Люди виходять з окупованого села Нова Басань

Так, виявилося, житель Броварів Анатолій (не назвав свого прізвища) виїхав до Чернігівщини, побоюючись за свою родину. Але натомість люди опинилися в окупації на 21 день. 

До Новій Басані чоловік виїхав разом з двома дітьми (2 і 13 років), дружиною і собакою. 

Російська армія окупувала Нову Басань 27 лютого 2022. Невеличке село практично перетворилося на ставку ворога. Росіяни тут розмістили майже тисячу БМП, танків та іншої техніки, вони виганяли місцевих жителів і жили у їхніх будинках, переповідає історію видання «Слідство.інфо».

Одного дня, окупанти викрали Анатолія разом з другом. Чоловіків допитували впродовж доби, але згодом відпустили, та через кілька днів знову забрали у полон друга Анатолія. Над ним проводили психологічні тортури й утримували аж до 30 березня 2022, коли українські захисники звільнили село.

Анатолій, якого викрали окупанти в Новій Басані

Анатолій

Блокпост росіян знаходився за 100 метрів від будинків селян. Цивільні не покидали підвал впродовж двох тижнів, їм стало бракувати їжі, назовні постійно вибухали снаряди. Люди вирішили евакуюватися.

«Нам вдалося знайти контакти українського майора, з ним щодня обговорювали деталі виходу з-під окупації. Нам потрібно було домовитися з росіянами про вихід до села Велика Крупіль. 18 березня 2022 ми взяли повʼязки білі, прапор білий і йдемо до їхнього блокпоста… Чуємо, позаду хтось кричить: «Стояти!» Повертаємося, а тут російський командир Руслан (російський військовий Руслан Уралбаєв, — ред.)», - розповів Анатолій. 

У росіянина руки в крові були, він там чи скотину різав чи що — невідомо. Обігнав людей і став попереду: «Ви не вийдете, бо є міни і розтяжки», — згадує Анатолій.

Цивільні все ж змогли домовитися про вихід з окупації. Наступного дня, за вказівкою росіян, о 10 ранку їхня група зібралася. 

«Ми зібралися. Росіяни сказали шнурок взяти, щоб нога в ногу йшли. Відео, як ми рухалися, знімав мій кум Леонід, від його будинку ми прийшли до блокпоста росіян. Солдат років 20 каже: «Ми памʼятаємо, що командир сказав вас випустити», — розповідає Анатолій.

Попереду було близько 6 кілометрів замінованими полями до села Велика Крупіль. Найменших дітей, а це від двох років, несли на руках, решті довелося подолати цю відстань самостійно.

«Ми пройшли півкілометра, розвʼязали очі. Діти щось навіть сміялися, радувалися, йшли. Тоді ще погода така сонячна була. Ми доходимо вже до лісу, я йшов попереду, і військовий кричить: «Мужичок, давай сюди». Я викидаю цей білий прапор, навіть не зрозумів, то росіянин чи наші вже. А потім дивлюся — жовто-блакитний прапор. Мене перевірили, чи не замінований, і потім вже всі наші дійшли, стрічки зірвали — почуття не могли передати, ми не могли усвідомити, що ми вже на волі», — ділиться спогадами Анатолій. 

9 березня 2022 з Нової Басані евакуювалися 28 дітей і 8 дорослих (серед них двоє чоловіків).

Півтора року тому журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували російського військового Руслана Уралбаєва, який скомандував евакуйованим дітям і дорослим завʼязати очі. Уралбаєв керував у Новій Басані в березні 2022. Його впізнали жителі села, з якими спілкувалися журналісти. Впродовж місяця Уралбаєв утримував у полоні 18 чоловіків, під його наказом росіяни імітували розстріл — стріляли прямо над головами українців. 

Руслан Уралбаєв

Руслан Уралбаєв

Заступник Новобасанського очільника Валерій Мозговий розповів, як Уралбаєв знущався з нього та інших 17 полонених чоловіків: «4 постріли. Другий стоїть з ганчіркою, закриває рот. Все, цього відтягуй. Давай наступного».

Також у редакцію написали люди, які пережили окупацію в Новій Басані. Місцева жителька Катерина впізнала російського командира й розповіла, як він «кошмарив» усе село й приходив до неї в будинок. 

«Ми сиділи з мамою у погребі, тому що почалися бої у нас, все вибухало, росіяни стріляли по будівлях. В один із днів до нас зайшли троє людей: двоє світленьких росіян і посередині був він (Руслан Уралбаєв, — ред.) — такий низенький, темненький весь, мулат. Він направив на нас автомат зі словами: «А тепер телефони, телефони на місце». Я віддала телефон, тому що він не захотів спокійно стояти, говорив різні брудні речі», — згадує Катерина. 

У коментарях під дописом волонтерка з Борисполя Наталія Сичова згадує:

- Молодого хлопчину, що був у полоні в Новій Басані, привезли до нас одягнутись, а потім відвезти до лікарні з обмороженими ногами. Він розповідав про полон, як їх чоловіків щоранку виводили на розстріл.З ним завжди на згадку була маленька червона рукавичка його доні. Ми пригощали дівчат запашною кавою, їх розповіді то страхіття досі в пам'яті, бо 13-річного хлопчика розстріляли тільки за те, що відкрив фіртку (була заборона), як люди боялись допомогти згвалтованій дівчинці, що стікала кров'ю, бо розстріл. Це були перші розповіді про звірства нелюдів.

Що відомо про окупанта? Руслан Уралбаєв родом з Казахстану, йому 35 років і він кадровий військовий рф. Одружений на українці, має сина та доньку.

Руслан Уралбаєв з дружиною Мариною Боднар

Руслан Уралбаєв з дружиною Мариною Боднар

Зараз він живе в Оренбурзькій області, у селі Тоцьке, що на південному заході рф, на місці колишньої Казахської СРСР.

Скоріше за все, Уралбаєв служить у військовій розвідці. Окупант має татуювання кажана — символу російської військової розвідки. Такий же символ зробили російські військові на стінах місцевого туалету у Новій Басані.

Руслан Уралбаєв з тату кажана — символу російської військової розвідки Руслан Уралбаєв з тату кажана — символу російської військової розвідки

Разом з журналістами з «Телебачення Торонто» вдалося знайти контакти Уралбаєва та дізнатись, що до повномасштабного вторгнення він працював у військовій частині №12128, де у 2017 був заступником командира взводу. Ця частина входить у 21-у окрему гвардійську мотострілецьку бригаду. 

У 2021 номер Уралбаєва, як «робочий» вказав інший російський військовий з тієї ж військової частини — водій механік Леонід Міронов. Відтак, перед повномасштабним вторгненням Уралбаєв ймовірно служив у цій же частині.

Дружина Уралбаєва — Марина Боднар, їй 27 років. Жінка — з окупованого росіянами ще в 2014-му році Антрациту Луганської області. 

Марина Боднар

Марина Боднар

Батько Марини працював на місцевій шахті «Комсомольській», і судячи з їхніх соціальних мереж, після вторгнення Росії в Україну у 2014-му вони почали підтримувати окупаційну владу. 

Марина Боднар з батьком

Марина Боднар з батьком 

Журналісти зателефонували Марині, щоб дізнатися, де зараз її чоловік-окупант. 

Журналістка: Я намагаюся сконтактувати з вашим чоловіком Русланом, скажіть, я можу зараз з ним поговорити?

Марина Уралбаєва: Ні, у мене чоловік перебуває не поруч. 

Журналістка: Він військовослужбовець, він у зоні «СВО» зараз? 

Марина Уралбаєва: А що ви хотіли? 

Журналістка: Він ймовірно причетний до воєнного злочину, я хотіла зʼясувати цей момент.

Марина Уралбаєва: Я вам не можу відповідати на такі запитання телефоном.

Українські правоохоронці досі ведуть слідство щодо Руслана Уралбаєва. Потерпілі розповіли журналістам, що їх поки що не допитували. Прокурор Чернігівської обласної прокуратури Кирило Пугачов каже, що причетність Уралбаєва до незаконного позбавлення волі цивільних у Новій Басані перевіряється.

«Розслідування в тому кримінальному провадженні триває. Дійсно, він нам відомий був до усіх цих подій. Ми перевіряємо його причетність саме до незаконного позбавлення волі цивільних осіб на території Нової Басані. Необхідно проаналізувати велику кількість даних з відкритих джерел, отримати дані з органів розвідки, військового управління. Ми також вживаємо заходів до встановлення повного переліку осіб, які могли незаконно утримуватися в селі», — розповідає Кирило Пугачов, начальник відділу протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту. 

Кирило Пугачов, начальник відділу протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту

Кирило Пугачов

Джерело: «Слідство.інфо»

"Час Чернігівський" писав про таке: Журналісти та прокурори ідентифікували російських військових, які на Чернігівщині обстрілювали цивільні авто та крали речі вбитих

Схожі новини

По чім на місцевому ринку Чернігівщини бройлери, качки і курчата

18 КВІТНЯ 2024, 19:23

Група «Прозорість і підзвітність» посилить контроль за закупівлями

18 КВІТНЯ 2024, 18:07

Фото

Чернігівка відкрила кондитерську у Лондоні

18 КВІТНЯ 2024, 17:13

У Ніжині відкриють магазин Епіцентр формату Express

18 КВІТНЯ 2024, 16:13

Носівка у жалобі за загиблою поліціянткою Аліною Миколаєць

18 КВІТНЯ 2024, 15:08

Загинув на плацдармі біля Кринок: рідні просять за петицію щодо звання Героя

18 КВІТНЯ 2024, 14:09

Троє чеченських військовослужбовців дістали поранення під час обстрілу Брянщини

18 КВІТНЯ 2024, 13:51

ТОП-переглядів