Хлопець з ічнянського села розповів у Давосі на Всесвітньому форумі про російські злочини проти українських дітей

19 ЛЮТОГО 2023, 09:32

1604

Хлопець з ічнянського села розповів у Давосі на Всесвітньому форумі про російські злочини проти українських дітей

Сашко з Ічнянщини із Христею Фріланд

У чернігівських медіа швейцарське місто Давос якщо і згадується, то виключно у контексті справи з перетином кордону службовим авто Владислава Атрошенка. Але є й інша історія, та, яка насправді сколихнула європейські ЗМІ, бо на останню зустріч під час Всесвітнього економічного форуму приїхала і невідома широкому загалу родина Радчуків. 12-річний Сашко Радчук з Маріуполя став Послом Миру від України у Швейцарії. Він розповів про власні випробування під час перебування в окупованому місті.

Маловідомий факт: до переїзду у Маріуполь родина Радчуків жила на Чернігівщині у Ічнянській громаді, а точніше, у селі Дружба.

У Давосі хлопчик розповів історію свого полону та розлучення із мамою, пише місцеве видання «Трудова слава».

Росіяни цілеспрямовано викрадають українських дітей з окупованих територій і вивозять углиб рф. Мова йде вже про тисячі дітей. За даними українського омбудсмена Дмитра Лубінця відомо про факт депортації щонайменше 6000 дітей. Їх утримують у спеціальних фільтраційних закладах, є мережа з 43 таких одиниць.

Уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук у січні заявляла, що її відомству «вдалося ідентифікувати та верифікувати дані 13 899 дітей, які були викрадені та депортовані російською армією». Дитячий омбудсмен України сказала, що лише 125 із них вдалося повернути додому.

Колишній дитячий омбудсмен Микола Кулеба вважає, що викрадених юних українців куди більше - під 700 тисяч.

Сашко Радчук, який народився і ріс у Дружбі Ічнянської громади, до повномасштабного вторгнення жив з мамою, трирічною сестрою та  вітчимом-військовим у Маріуполі, куди незадовго до того переїхали із Дружби.

Під час одного із обстрілів міста осколок міни зачепив обличчя хлопчика та пошкодив йому око. Декий час ним він нічого не бачив. Медичну допомогу йому надали військові медики на комбінаті ім. Ілліча; там був шпиталь. Мама була при синові – так і потрапили вони у полон. Як рашисти захопили комбінат, усіх вивезли КаМаЗами на окуповану територію у фільтраційний табір. Там і розлучили дитину із мамою.

«Навіть попрощатися не дали», розповіли в родині. І відтоді про жінку близькі нічого не знають.

Викраденого хлопця окупанти перевезли у Донецьку обласну лікарню. Однак, звідти вийшло зв’язати із чернігівською ріднею. Якось Сашко із мобільника іншого хлопця, з яким лежав у палаті, зателефонував бабусі у Дружбу, розповів, де знаходиться і що хоче додому. Військові у фільтраційному таборі Сашка наполохали, що в росії його віддадуть на усиновлення.

Завдяки сприянню Ірини Верещук, команді з Офісу Президента, волонтерам у липні торік бабуся Людмила Сірик забрала онука з Донецька, на якого оформила опіку, інакше звідти дитину не вивезла б.

Людмила Сірик із Сашком та своїми дітьми Іваном і Катею 15 січня виїхали автобусом з Києва до Польщі, а звідти вилетіли літаком до Швейцарії.

Людмила Сірик

Там мешкали у хорошому готелі. Вийшло як на курорті. Розповідав Сашко.

– Розповідав про себе, про полон, про розлучення із мамою. Поїздку нам організувала Дар’я Герасимчук. Зі мною їздили ще мої діти Катя та Іван. Катя ходить до репетитора на англійську мову, то дещо із розмов розуміла, а іноді, як від нас відходив перекладач, могла й сама нам щось розповісти. Я зрозуміла, що усі говорили про те, щоб припинити війну в Україні. У нашій групі також була волонтерка із Херсона із сином. Вона розповідала про окупацію Херсону.

Як Сашка запитали про його найбільше бажання, він без роздумів відповів: «Повернути назад в Україну мою маму», - сказала бабуся.

Сашко Радчук у Давосі брав участь як свідок злочинів росії проти українських дітей. Спілкувався з відомими політиками, зокрема, і з заступницею прем‘єр-міністра Канади, етнічною українкою Христею Фріланд. 

На згадку про Давос хлопець привіз сувеніри та значки. А ще велику надію на політиків та бізнесменів, які можливо зможуть допомогти визволити його матір Сніжану Козлову із полону.

Також хлопець встиг пролікуватися в Охматдиті, де йому успішно зробили операцію на оці. Тепер кожні три місяці він з родичами їздять на обстеження.

"Час Чернігівський" писав про березневу трагедію у Носівській громаді: росіяни розчавили авто із цілою сім’єю.

Схожі новини

Жителі Масанів в Чернігові обговорюють, коли там відкриється «Сільпо»

26 КВІТНЯ 2024, 11:35

Ліки, будматеріали, медичне обладнання та продукти: у Чернігівській ОВА аналізували тендери по Чернігову та громадах

26 КВІТНЯ 2024, 11:20

"Це було справжнє рубилово": мешканець Чернігівщини здобув бронзу на чемпіонаті України

26 КВІТНЯ 2024, 10:22

Фото

На Чернігівщині у дзеркальну дату - весільний бум

26 КВІТНЯ 2024, 09:17

Під обстрілом чотири громади Чернігівщини: ситуація на кордоні

26 КВІТНЯ 2024, 08:51

Поховали двох загиблих бійців з Чернігівщини

26 КВІТНЯ 2024, 08:03

Пряма мова

Письменниця з Чернігова розповіла, як писати фентезі і як видати свою книгу

25 КВІТНЯ 2024, 20:53

ТОП-переглядів