Ганні Тихоновській видалили селезінку із нагноєнням: «Боліло вже так, що... не можу розказати".

05 ГРУДНЯ 2023, 11:04

2700

Ганні Тихоновській видалили селезінку із нагноєнням: «Боліло вже так, що... не можу розказати".

В обласній лікарні жінці видалили селезінку

Ганна Тихоновська розповідає: «Боліло вже так, що... не можу розказати. З лівого боку, як під грудьми на долоню  відступить, і віддавало аж до спини». Нестерпний біль спричинила селезінка — з кістою, нагноєнням. Жінці зробили операцію, не розрізаючи живіт.


Уперше в області  в Чернігівській обласній лікарні в хірургічному відділенні видалили селезінку, не розрізаючи живіт, лапароскопом. Спеціальним приладом, який, так би мовити, запускають у живіт через дірочки (порти).   

У складі хірургічної бригади були Станіслав КОВАЛЕНКО, завідувач хірургічним відділенням Чернігівської обласної лікарні, Олександра Попандопало та Уляна Грабська, хірурги, Ольга Руденко, медсестра, та Марія Губко, анестезіолог.

Команда лікарів, які провели операцію із видалення селезінки

Пацієнтка, 62-річна Ганна Тихоновська, з Корюківки. На другий день після операції вже ходила, а на третій поїхала додому.

«Думала, кишківник»

— Поки що є слабкість, — розказує, зупинившись розвішувати білизну, Ганна ТИХОНОВСЬКА, пенсіонерка, колишня працівниця насіннєвої інспекції. — Усе ж таки орган видалили. І не дуже багато часу після операції пройшло, два з половиною місяці.

— Скільки до операції терпіли біль?

— Більше тижня був сильний. Помірний — тижнів два. А до того було так:  поболить і перестане. Я не звертала уваги, думала, що мине.

Не думала, що це селезінка. У корюківську лікарню спочатку звернулася з кишківником. Ніби отруєння. Пронос був. Думала кишківник полікувати. Та мене направили на ультразвукове дослідження. І  побачили на селезінці кісту (доброякісне утворення). Хірург, він же лікар-уздист, Сергій Мілейко сказав, що краще поїхати в Чернігів на операцію. Я взяла направлення  в сімейного лікаря. Кіста  може в будь-який час тріснути. І рости може.

А воно в мене вже почало дуже боліти. Боліло вже так, що... не можу розказати. Не живіт, а з лівого боку, як під грудьми на долоню  відступити,  і віддавало аж  до спини.  Через це відразу мені сказали, що то нирки.  Бо в нирки, здавалося, віддавало. Мені вже й ходити стало важко через біль.  Як ішла, трималася за нього (за місце болю) — якщо придавити, мені наче ставало легше.

А чого утворилася кіста, чого запалилася, не можу навіть припустити.

Дякую  лікарям, що зробили таку операцію. На другий день піднялася й пішла, не лежала. Ходила по коридору, по відділенню. А на третій день уже додому поїхала.    

До операції готували

Ганна Тихоновська розповідає: 

На операційний стіл взяли не відразу, як приїхала в обласну лікарню. До операції мене готували. Почали крапати.

У палаті було п’ять ліжок. Скільки лежала — 10 днів, сім до операції і три після, — усі ліжка були зайняті. Пацієнти різні. «Жовчні» дуже швидко мінялися. Пацієнти, яким видаляли жовчний міхур лапароскопічно. Пів години в операційній і привозять, і все. А на другий день виписують, ніхто нікого не тримає.

Отже, крапельниці мені поставили, і біль минув. Уже нібито нічого й робити не треба. Але я знала, що це тимчасове покращення. Та й настроїлася на видалення.

Я худесенька. Ішла на операцію — 57 кілограмів при зрості 167. Схудла, поки боліло, кілограмів на 8-10. І ще нічого не набрала. Ще одужую. У середині гоїться. А зверху, на животі, слідів майже немає. З одного боку дві дірочки, а з другого шовчик. Зажив швидко. Не гноїлося. Знімали шви в Корюківці. Я в Чернігів і не їздила. Через пів року після операції, сказали, на перевірку прибути.

Уперше в області видалили селезінку без великих розрізів

— Уперше в обласній лікарні і вперше в області виконана лапароскопічна спленектомія з приводу нагноєної кісти селезінки, — розказує Станіслав Коваленко. —  Тобто селезінку видалили лапароскопічно, без великих розрізів, через порти. Такого не робили в області, а ми виконали.

Післяопераційний період протікав без ускладнень.

— Що спричинило кісту та нагноєння?

— Може бути посттравматична, після перенесеної травми. Може, людина колись падала. Гематома з часом перетворилася на кісту з нагноєнням. Почав формуватися вже абсцес (нарив). Кіста була на всю товщину селезінки, від верхнього до нижнього полюса.

Селезінку видалили і витягли, розширюючи один розріз (один порт). Той, де стояла мінівідеокамера, біля пупка.

Операція складна. Великий ризик кровотечі. Там пересікаються великі судини. Артерія і вена селезінкова, які від аорти фактично відходять.

Чи правда, що...селезінка потрібна тільки в дитячому віці?

—  Селезінка важлива для імунітету. Але з віком, дійсно, вона втрачає свою імунологічну функцію, — пояснює  Станіслав Коваленко. —  У дитячому і підлітковому віці в селезінці проходить, так би мовити, школа, навчання форменних елементів крові (до них належать еритроцити, лейкоцити та тромбоцити). А в принципі, усе життя там — депо крові (об’єм крові про запас). А також цвинтар еритроцитів. Там і розпадаються вони. Еритроцити живуть близько чотирьох місяців — 120 днів. Старіють, як і люди, і помирають. А в кістковому мозку утворюються нові еритроцити.

Селезінку при травмах, як правило, видаляють повністю.  Хоча є сучасні можливості — можна б і частково видаляти, і заварювати її, і резекцію полюса якогось робити. Але ці високі технології не завжди доступні.

Без селезінки жити можна. Але іноді виникає постспленектомічний синдром. Операція з видалення селезінки називається спленектомія, — нагадує. — Іноді підвищується температура тіла, людина відчуває слабкість.    

Цікаво, що у людини довжина селезінки 10-12 см, ширина 8-9 см, товщина 4-5 см, маса 150-200 г.

Авторка: Тамара Кравченко, "Вісник Ч"

"Час Чернігівський" писав про лікарів: 

Схожі новини

Авто зʼʼїхало в кювет, повипадали корита із мʼясом: на Чернігівщині поранили у живіт засновника мисливського господарства

20 ЛЮТОГО 2024, 22:14

Пряма мова

НАШІ ЛЮДИ: викладачка англійської мови про те, як змінились учні за час війни, нові технології та мотивацію

20 ЛЮТОГО 2024, 18:20

Як ремонтують розмиту повінню дорогу в прикордонній громаді

20 ЛЮТОГО 2024, 17:07

Земельні махінації на 2,5 млн грн: у Чернігові чиновнику повідомили про підозру

20 ЛЮТОГО 2024, 15:51

Ніколи не їздила потягом і лише раз пила алкоголь: у Батурині місцева жителька відсвяткувала 106 років

20 ЛЮТОГО 2024, 14:52

Фото

Акторка з Чернігова показала свою квартиру, яку зруйнували росіяни

20 ЛЮТОГО 2024, 13:58

Фото

Борзнянські гирьовики стали кращими в Чернігові

20 ЛЮТОГО 2024, 12:51

ТОП-переглядів