Евакуація жителів прикордонних сіл та відновлення міста: як нині живе Новгород-Сіверська громада

17 ВЕРЕСНЯ 2022, 17:35

5190

У цій пекарні у Новгород-Сіверському зараз великий асортимент випічки. Але у березні тут випікали виключно хліб. І робили це майже цілодобово, аби забезпечити хоч якось людей. Прикордонна Новгород-Сіверська громада не знаходилася під безпосередньою окупацією, але була відрізана від будь-якого постачання чи то продуктів чи то ліків з Чернігова та інших міст. У важку хвилину люди продемонстрували згуртованість.

"В пекарню фермер намолов муки, влада безкоштовно надала, люди несли цукор, дріжджі, яких не хватало. Пекарня працювала кожного дня, не зачинялися, взяли на піклування багатодітні родини. Доставляли хліб спочатку мішками через Десну переправляли човнами. Машину з продуктами не пропускали. Розвертали машини. Розвозили конями, доставляли в села конями", - розповідає Ірина Трегуб, керівниця райспоживспілки.

У відомому на всю Україну Новгород-Сіверському музеї «Слово о полку Ігоревім» відвідувачів зараз не густо. Дається в знаки наближеність до кордону з агресором.

Виставкові зали зачинені, більшість експонатів досі схована, адже має велику цінність для української культурної спадщини і на час війни потребує збереження. Інтерес до історії та культури все одно зберігається, а тому музейники намагаються його задовольнити.

"Людей дуже мало. Відвідувачі були ті, що приїздили з-за кордону, України, які цікавилися періодом доби «Слова», слухали екскурсії. Експозиції зараз розібрані. В музей нікого не пускаємо, але люди хочуть іти. Можемо запропонувати екскурсії по території музею, містом. А зараз похолодало, тому облаштовуємо тимчасові виставки", - каже Олена Матюк, директорка музею.

Влітку Новгород-Сіверський зазнав авіаудару. Серйозно пошкоджено центр міста. Зруйновано дві школи. Над ремонтом частини будівель працюють, але для повного відновлення потрібні колосальні гроші. Піддаються обстрілам ледь не щодня і прикордонні села громади. Дістатися туди небезпечно.

"Залишилися проблемні села Михайльчина і Камянська слобода, Бучки, Грем'яч. Туди не доїзжає ні один постачальник. Напевно, чули, шо трапилося. Їздить раз на два тижні голова гремяцього споживчого товариства, тому що небезпечно", - каже Ірина Трегуб.

Багато жителів прикордонних сіл вже виїхали з небезпечної території. Однак є й такі мешканці, які відмовляються з різних причин евакуюватися.

"Вони мають змогу виїхати у безпечні села, громадами опрацьований житловий фонд для переселення. Ті, хто звертається, надаємо транспорт. Більша частина виїхали самі, є такі люди які не можуть залишити господарство, вони не хочуть виїздити", - розповів Андрій Анікієнко, начальник Новгород-Сіверської РВА.

Новгород-Сіверська громади хоча і сама потребує гуманітарної і фінансової допомоги, її жителі  як можуть підтримують українських захисників, бо досі страждають від ворожих обстрілів і сусідства з «руським міром».

Час Чернігівський розповідав в окремому сюжеті про ще одну громаду в прикордонні: Як живе Холминська громада?

* * * 

Проект реалізується за підтримки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рамках програми «Громадськість за демократизацію», яка фінансується Європейським Союзом

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів