Дівчаткам — до гінеколога: 5 запитань про делікатне

19 ТРАВНЯ 2024, 14:54

1810

Олена Лебідь,  медична директорка Ніжинського міського пологового будинку

Олена Лебідь, медична директорка Ніжинського міського пологового будинку

Вперше гінеколог оглядає дівчинку після народження. Вдруге (якщо все нормально) перед дитсадком, втретє — перед школою. Наступний огляд має бути в підлітковому віці.

— Не бійся, я просто подивлюсь, чи правильна ти дівчинка, — спокійно каже дитяча гінекологиня дівчинці років десяти. Дитина, підігнувши й трохи розвівши ніжки, лягає на  кушетку. Лікарка оглядає: чи правильна зовні будова статевих органів. Бере спеціальним шпателем мазок на мікрофлору. Так відбувається звичайний профілактичний огляд.

Вперше гінеколог оглядає дівчинку після народження. Вдруге (якщо все нормально) перед дитсадком, втретє — перед школою. Наступний огляд має бути в підлітковому віці.    

— Коли настають перші місячні, — конкретизує  Олена ЛЕБІДЬ, медична директорка Ніжинського міського пологового будинку.  — Вони називаються   менархе. З грецької — перша менструальна кровотеча. Настає в 13-14 років.

В ідеалі, дівчинку має оглядати саме дитячий гінеколог. Але він є не всюди. Тоді з дівчатками та їхніми мамами/батьками (до 14 років огляд має проходити в їх присутності) спілкується гінеколог для дорослих. Саме так відбувається в Ніжині.

З якими проблемами найчастіше звертаються дівчатка? Про це й запитав  «Вісник Ч» у Олени Лебідь.

З порушенням менструального циклу

Менструальний цикл зазвичай триває плюс-мінус чотири тижні. Розпочинається з першого дня кровотечі й закінчується початком наступних місячних. Але протягом року місячні можуть й не встановитися. Вони нерегулярні.

Дуже часто місячні почалися, і не можуть зупинитися. І п’ять днів, і 10. Дівчинка змучується. Батьки переживають.

Рідко. Пройшли місячні, і два місяці нема. І три - чотири, нема. Якщо перерва пів року - рік у підлітковому віці, це не зовсім нормально. Дівчинку треба обстежувати. Проводити УЗД. Гормональні дослідження.

Болючі  — до лікаря  обов’язково. Є така патологія як гематокольпос. У дівчинки починаються перші місячні. Матка відторгає ендометрій. Внутрішню слизову оболонку. А дівоча пліва не має отвору (хоча зазвичай вона має — один або кілька). Кров накопичується у піхві, і в дівчинки виникають болі. Бувають випадки, що лікарі  вдаються до хірургічного втручання. Розсікають дівочу пліву, щоб дати вихід цій крові.

Є причини, з якими можна сплутати менструальний біль. Наприклад, апендицит. Ці причини треба виключити.

Якщо дівчинка обстежилася, з’ясовано, що це дійсно менструація викликає болі в низу живота, тоді їй призначають препарати. Протизапальні знеболювальні, спазмолітики — для того, щоб полегшити цей стан.

Вирішила вакцинуватися від вірусу папіломи людини. Про таку вакцину інколи дізнаються теж від гінеколога під час профілактичного огляду.

Вона захищає від папіломавірусів людини, що передаються статевим шляхом. Використовуються для профілактики раку шийки матки. Від нього в Україні щороку помирають і дівчата, й жінки.

Олена Лебідь нагадує, що ця вакцинація не входить в обов’язковий календар щеплень. Але широко використовується. Купують вакцини пацієнтки самі. Гінекологи колють — імунітет буде років на 8.   

Бажано вакцинуватися до початку статевого життя. Але можна й після. Зараз дівчина, яка живе статевим життям, обстежується на вірус папіломи людини перед вакцинацією. Якщо  вірус відсутній, то профілактична вакцинація доцільна.

5 запитань про делікатне

1. Як зрозуміти, що в дівчинки зрощені малі статеві губи?

—  Якщо мама нормально миє дівчинку, уважно дивиться — вона зрозуміє це, — вважає  Ольга ПАВЛЕНКО, акушер-гінеколог Куликівської лікарні планового лікування. — Статеві губи повинні розводитися — а вони не розводяться.

Лікування синехій (зрощень і злипань малих статевих губ) — починають з консервативного. Використовують мазі, інші препарати. Якщо не помагає, розсікають.

Синехії виникають у дівчаток у період з трьох місяців до шести років, найчастіше у віці один-два роки. Повні зрощення можуть спричинити затримку сечі.

2. Білі (білуваті виділення) у дівчат — це нормально?

— І в дівчат шкільного віку, і дошкільного мають бути білі, — каже Ольга Анатоліївна. — У дівчат біоценоз піхви (поєднання мікроорганізмів, які її заселяють) зовсім не такий, як у жінок. У жінок середовище в вагіні в нормі має бути кисле за рахунок молочнокислих паличок. А в дівчаток — не кисле. Більш зміщене в лужний бік, тому що у них молочнокислих паличок мало. Якщо середовище і так лужне, а ще додаються антибіотики чи захворювання печінки, то розмножується умовно-патогенна флора. Тобто мікроорганізмів, які присутні в організмі в помірних кількостях, стає більше.

У маленьких дівчаток, які ходять у садочок, взагалі кокова флора, — продовжує лікарка. — Містить стрептококи, стафілококи та інші бактерії сферичної форми. Там практично нема молочнокислих паличок. Вони з’являться при нормальному харчуванні пізніше. Якщо білі виділення не викликають у дитини неприємних відчуттів, слід просто дотримуватися гігієни. Підмиватися, міняти білизну. Якщо викликають — звернутися до лікаря.

3. Можна підмиватися милом? Чи тільки проточною водою?

— Мило підсушує слизову, — не радить Ольга Павленко мило. — Для підмивання є спеціальні засоби для інтимної гігієни.

4. Молочниця у дітей буває?

— Звісно, — пояснює Ольга Павленко. — Вона буває у всіх. Незалежно від віку. Молочниця або вагінальний кандидоз — запальне захворювання жіночих статевих органів, викликане грибками роду кандида. На статевих губах та вході в піхву з’являється білий наліт. Виділення білі, схожі на сир, мають неприємний кислий запах. Якщо не лікувати, нестерпно свербітиме, аж пектиме.    Найчастіше буває у дівчат у підлітковому віці під час гормональної перебудови.

Виникає на фоні ослабленого імунітету, ендокринних хвороб (цукрового діабету, порушень функцій щитовидки), інфекційних хвороб, авітамінозу, лікування антибіотиками. А також при перегріванні, переохолодженні, недотриманні гігієни, носінні неякісної білизни — тісної та синтетичної. Лікування призначає гінеколог, враховуючи вагу, вік.

5. Можна незайманим під час місячних користуватися тампонами або менструальними чашами?

— Для дівчат це може бути болісно, та й потребує більше навиків, ніж застосування прокладок, — ділиться спостереженням. — Тому я не раджу. Хоча теоретично можна. Дівоча пліва не є суцільною.

Джерело: ГАРТ, аворка Тамара КРАВЧЕНКО. 

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Чернігівець виграв у покер у Львові 44 тисячі гривень

14 ГРУДНЯ 2024, 18:41

Вiдео

Прокурори змінюються, а справа не рухається: деталі скандального суду в Чернігові

14 ГРУДНЯ 2024, 17:40

Бабуся доглянула всіх сусідів на кутку та узяла під опіку п’ятьох онуків

14 ГРУДНЯ 2024, 14:57

Вiдео

Як правильно відзначити різдвяно-новорічні свята під час війни: що радить церква та психологи

14 ГРУДНЯ 2024, 13:27

На Чернігівщині невідомі підпалили кабінет чиновниці

14 ГРУДНЯ 2024, 12:30

Під вогнем 4 громади: ситуація на прикордонні Чернігівщини на добу

14 ГРУДНЯ 2024, 10:22

19-річний водій збив 61-річного пішохода в Ніжині: чоловік загинув

14 ГРУДНЯ 2024, 09:12

ТОП-переглядів