У серпні неподалік Чернігова знайшли деревʼяний човен, частина якого виглядала зі схилу берега Десни. Його встигли оглянути, задокументувати і законсервували. Приблизний вік – 200-300 років.
На дослідження і розкопки потрібні великі кошти, час і фахівці. Нещодавно знахідку вирішили ще раз оглянути, але частина човна загадково зникла.
"Ми мали випрацювати алгоритм дій, або дістати з берега, скільки це коштуватиме, які технічні можливості, і що далі робити. А коли приїхали, то носа човна нема. Хтось розрив. Є кілька версій: або срибали, або навмисно зруйнували, або спалили, варіанти різні. На меті було з’ясувати: чия земля. На чиїй території", - каже Людмила Замай, директорка департаменту культури та туризму Чернігвської ОВА.
Людмила Замай
Подібні знахідки вже є на Чернігівщині. Цьому човну не встигли надати статусу музейного об’єкту. Науковці не виключають, що нашкодити могли «чорні копачі», які завдають значної шкоди спадщині Чернігівщини.
"Це є на мій погляд недоопрацювання виховання. Бачучи подібне, не придумали нічого, як зламати, спиляти, вкрасти чи задоволення отримують від цього, чи фінансовий зиск. Коли його дослідити - буде про багато чого говорити. Сьогодні зарано говорити. Це копітка праця, багато фінансів, поєднання команд, це не робиться одразу. У копачів відразу лопата і все твоє. Ми не будемо так робити. Можемо часто почути: ось вони знаходять скарби, а ви копаєте і знаходите черепки. Археологи досліджують історію, а не шукають окремі предмети. У нас різна мета. І добре, коли трапляються скраби, і вони передають їх в музеї", - каже Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного музею ім.Тарновського.
Сергій Лаєвський
За інформацію про зникнення частини човна у соцмережах історики вже пропонують чималі гроші. Сподіваються, що більшу частину човна вдасться зберегти і з часом дістати.