8 травня в Україні відзначають День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Історик і представник Інституту національної пам’яті Сергій Бутко до цього пам’ятного дня підготував відкриту лекцію, щоб нагадати чернігівцям: у ті страшні часи за Україну бились дві тоталітарні системи. Жодна не представляла інтереси українців, зате обидві їх знищували. Часто – аналогічними методами.
"Відомо за радянськими даними, що в нацистське трудове рабство відправлено було до 42 тис. наших співвітчизників з Чернігівщини. У 1944 році комуністичний режим з території Чернігівщини насильницьки мобілізував від 14 до 16 років 52 тис. юнаків і дівчат для примусового навчання у фабрично-заводських училищах і роботах в шахтах. Якщо вони тікали, це від півроку до півтора року ув’язнення", - каже Сергій БУТКО, історик, представник Українського інстуту національної памʼяті.
Не можна не провести паралелі з сучасною російсько-українською війною, каже історик.
"Сучасна оборона Чернігівщини у лютому-березні 2022 року показала: коли чернігівці воюють самі за себе, вони набагато краще воюють, менше втрат і більше результат, бо ними не керують чужі, вони борються за своє. Це дуже цікава, до речі, паралель", - повідомляє Сергій БУТКО.
Чернігів перебував у німецький окупації з вересня 1941 по вересень 1943 року. Житлова забудова була майже повністю знищена. Уродженців Чернігівщини на тій війні загинуло понад 130 тисяч. Такі втрати, каже Сергій Бутко, викликані у тому числі тим, що українці бились не за себе і під командою окупантів – нацистських і комуністичних.
"На мій особистий погляд, коли закінчиться російсько-українська війна і будуть оприлюднені дані про втрати ЗСУ, всіх Сил Оборони, які боролись проти російського агресора, загальні втрати по Україні будуть менші, ніж Чернігівщина втратила тільки в лавах Червоної армії під час Другої світової війни. Отаке моє глибоке переконання", - каже історик.
Нагадаємо, 8 травня встановлене державним святом у 2023 році. Саме цей день є річницею капітуляції нацистської Німеччини.
Автори: журналіст Арсен Чепурний, оператор Дмитро Фальчевський