В Івана Жадченка в теплиці замість розсади — лимонний сад. Живе в Городні. Вирощує лимони понад 30 років. Починав з двох саджанців. А зараз їх більш як 30. Одне дерево росте в грунті, інші — у великих горщиках для квітів.
На вулиці сніг, морозчик. А в теплиці краса. Жовті плоди густо висять на гілках. І пахне цитрусом.
— У програмі «Ключі від форту Буаяр» брали участь? Заходьте, якщо не боїтеся забруднитися, — жартує господар. — Саме ремонт, сюди деякі речі позносили. Тут, у теплиці, встановив котел. Який опалення дає і сюди, і в будинок. Кожного ранку заходжу.
— Скільки дерев?
— Колись рахував, а потім перестав. Може, штук 50, — починає рахувати. Після 30 збився.
Це сорт «Мейера». Китайський карлик. Гібрид. Колись китайці лимон схрестили з апельсином. Плоди можуть висіти на дереві понад рік. І смак у них кисло-солодкий. Коли постую, змішую горіхи з медом, додаю два лимони.
Майже на кожному дереві, що в горщику, — від десятка лимонів. Різні за розміром. Є маленькі. А трапляються такі, що не вміщуються в долоні. На смак незвичні, з ноткою апельсина.
— При вирощуванні лимонів більшість стикається з проблемою вологості повітря. Й освітлення, — бере в руки садовий секатор. Де-не-де обрізає жовте листя. — У мене сюди проведений шланг з водою, розприскувач.
Удобрювати можна курячим послідом. Але не зловживати. Два-три рази на рік. Додаю в грунт попіл. Марганець, інші підкормки. Це листя з дерев, гірчиця, редька, лимонне, замочене у воді. У бочці, — показує на здоровенну 200-літрову синю бочку, що стоїть збоку. — Якщо висаджувати росток на вулицю, поряд треба теж сіяти гірчицю. Або редьку. Зверху, біля стовбура, підкласти соломи. Щоб трималася волога.
Цю теплицю побудував ще у 1983 році. Мати, бабуся вирощували розсаду. Помідори, огірки. Тепер для них тут місця майже не лишилося. Сусід, Василь Волошко, посадив лимони. Нам подарував два. Висадили. У теплицю, у відкритий грунт. Прийнялись. Щоб дізнатися, як за ними доглядати, їздив на виставки. Спілкувався з тими, хто займається цією справою. Сам багато експериментував. Одне дерево заекспериментував до смерті. Пробував різні системи зберігання. Зимування лимона в погребі. З трьох два ледь відійшли. Опускав у темряву, щоб була волога і холод. Зима була теплою.
Зараз дерева, можна сказати, у сплячці. Коли господиня вирощує лимон в домашніх умовах, на зиму його заносить у приміщення. Там тепло. Але темно. І він скидає листя. Може бути пересушене повітря. Особливо у квартирах.
Краще заносити у веранду, де є вікна і температура плюс сім-десять градусів. У цьому режимі він у спокої. Але підгодовувати все одно треба.
— Куди діваєте плоди?
— Продаю. Заходжу в наш місцевий продмаг. Якщо цінник, наприклад, 90 гривень за кіло, ставлю у два з половиною рази вищу. Приїжджають, беруть ящиками. Городнянці заходять. Знайомі просять.
* * *
А ще в Жадченка на городі стоїть резонатор. Це будиночок, в якому можна спати на бджолиних вуликах.
— Кажуть, допомагає, покращує самопочуття. Науковці пишуть: кожен орган має свою частоту коливання. Бджоли допомагають її вирівнювати. Приходили й онкохворі. Бджолосім’ї присихали. На них теж це впливає.
— Скільки треба спати на бджолах?
— Годину-дві на добу. Та я зловживаю. На всю ніч можу лягати.
Джерело: "Вісник Ч", авторки Юлія СЕМЕНЕЦЬ, Тамара КРАВЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Теплиці врятували від заморозків: досвід чернігівського фермера вивчали українські аграрії
- Жінка у селищі на Чернігівщині вирощує спаржу та інші овочі для гурманів
- Городнянські екологічні огірки: Володимир Дрига здійнив давню мрію - вирощує у теплиці 700 кущів огірків
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":