Буде кращим, якщо перебродить. Поради від городників.
— Вибираєш насіння, кладеш у банку, щоб забродило, постояло, — ділиться Валентина ЖУК, діловод із села Будище на Коропщині. — А можна спростити. На чистий папірець, коли їмо гарні помідори, кладемо насіння. Висихає, згортаємо, і так зберігаємо до весни.
— Відбираю красиві стиглі томати, — додає Алла ЖАБКО, завідувачка будищанським ФАПом. — Кладу на тканині на підвіконні. Або в лоточок. Бо течуть і самі по собі починають гнисти, перезрівають. Коли розм’якнуть, руками розминаю, відбираю насіннячко, промиваю, просушую. І в паперовий пакетик.
— Зриваю зі стебла здорові дозрілі помідори, — добре знає процес збору насіння Віра РОМАНЧЕНКО з селища Березна, що на Менщині. — І лишаю на кілька днів, щоб полежали. Видавлюю насіння в склянку. Воно стоїть, поки перебродить. Щоб відділилося від томатної маси. Потім добре промиваю. Викладаю на туалетний папір, розстилаю, підписую, де який сорт. Вода зайва всотується, насіннячко висихає. Відділяю від паперу, розкладаю в паперові пакетики, і все.
Досвідчені городники кажуть, що бродіння має тривати два-три дні і щоб не на сонці. Це допомагає не тільки очистити, а й робить його якіснішим. Якщо соку в помідорах мало, у склянку додають воду — маса має бути рідкою.
Перебродить — промивають водою в ситечку. Знову кладуть у склянку, заливають водою, перемішують, чекають. Порожні та недозрілі насінинки, лушпайки плаватимуть зверху, їх треба злити. Якісне насіння опуститься вниз. Його ще раз промивають і сушать на тканині або на папері — будь-якому. Можна на газеті, ідеально підійде «Вісник Ч».
Якісне насіння можна власноруч зібрати з будь-яких сортів.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке: Майже 300 сортів томатів вирощує жінка з Чернігівщини