Анастасія Грищук хоче в донори... кісткового мозку

04 ГРУДНЯ 2023, 08:01

1136

Анастасія Грищук хоче в донори... кісткового мозку

Анастасія ГРИЩУК

33-річна Анастасія ГРИЩУК з Мени стала в реєстр донорів кісткового мозку. Анкету і зразки ДНК здала два роки тому, відправила поштою.

— В ютубі побачила відеоролик журналістки-блогерши Раміни Есхакзай, — каже Анастасія. — Розповідала про донорство кісткового мозку. Це було ще перед повномасштабним вторгненням. Восени 2021 року. Тоді і дізналася, що можна стати на облік як донор. Знайшла в інтернеті реєстр донорів. Там розписується інформація, що і як робити. Подала заявку. Мені прийшов конверт з анкетою, інструкцією. У домашніх умовах треба було взяти мазок слини. Рот повинен бути чистим. Прополоскати кілька разів водою. Невеличкою паличкою, схожою на йоржик, кілька секунд поводила з внутрішнього боку однієї щоки. Поклала в чисту склянку, аби висохла. Іншою щіточкою — по іншій щоці. Третьою щіточкою — по обох щоках. Обережно запакувала.  Конверт зі зразками відправила за вказаною адресою. Надійшов лист, що мене внесли в реєстр.

— Можна бути просто донором крові.

— Давно про це думала. Я маленька, худенька, тиск низький. Але хочу допомагати людям.  Стати в реєстр донорів кісткового мозку для мене не було проблемою. Можливо, я навіть і не знадоблюся.

— Повне медичне обстеження проходили?

— Ні. Для початку достатньо мазків з рота і заповнити анкету. В якій вказувала свої хвороби, якщо є. Якщо мене оберуть, як донора кісткового мозку, думаю, тоді буде комплекс обстежень.

Це поширена практика в європейських країнах, де сім’ями здають аналізи, ДНК, аби стати в такі реєстри. У нас з цим проблеми через відсутність інформації. Тільки останнім часом  по телевізору почали транслювати в новинах про досягнення наших лікарів та операції щодо трансплантації органів.

— Рідні відмовляли?

— Ні. У моїй родині до цього всі відносяться спокійно. У мене донорство не породжує страхів. Хоча багато хто цього боїться.

— Можливо, віддасте свої органи іншій людині після смерті?

— Якщо якийсь із моїх органів буде дієздатний і пригодиться іншому, чому ні? Ти вже помираєш, чому не врятувати чиєсь життя, а може, і не одне. Але, як це відбувається юридично? Чи треба писати заповіт? Чи достатньо дати дозвіл рідним? — розгублено каже дівчина. — Ми вдома обговорювали це питання між собою. Я знаю, що моя мати, тітка не проти, аби їх органи посмертно можна було комусь віддати. Але про донорство органів після смерті — для мене темна тема. Незнання інформації породжує страхи.

* * *

Перша операція від неродинного донора в Україні була проведена в квітні 2020 року. На сайті українського реєстру донорів кісткового мозку зареєстровано 10 тисяч 991 донор.

Авторка: Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото надане Анастасією ГРИЩУК

"Час Чернігівський" писав про донорів:

Схожі новини

На Чернігівщині поховали загиблого на фронті командира штурмового відділення

26 ЛЮТОГО 2024, 23:01

Паводок на Чернігівщині сильнішатиме: чому взимку багато води?

26 ЛЮТОГО 2024, 20:40

У громаді на Чернігівщині прощатимуться із бійцем ЗСУ: жалоба триватиме 3 дні

26 ЛЮТОГО 2024, 18:54

Вiдео

В дітей треба вкладати душу і серце: чернігівські легкоатлети досягли успіхів на всеукраїнських змаганнях

26 ЛЮТОГО 2024, 18:26

Фото

Ліва рука залишилася під Бахмутом: "Художник" про життя після ампутації

26 ЛЮТОГО 2024, 17:02

Фото

У Чернігівській ОВА домовляються про партнерство із регіоном у Великій Британії

26 ЛЮТОГО 2024, 15:52

Фото

Понад 2 кг наркотиків та арсенал зброї: злочинців затримали на Чернігівщині

26 ЛЮТОГО 2024, 14:50

ТОП-переглядів