17-річний чернігівець Артур був у групі проросійських диверсантів. За копійки хотів підірвати у Польщі потяг зі зброєю для України

15 СІЧНЯ 2024, 15:16

4768

17-річний чернігівець Артур був у групі проросійських диверсантів. За копійки хотів підірвати у Польщі потяг зі зброєю для України

У польському Любліні 19 грудня відбувся резонансний суд за шпигунство на користь рф

Торік наприкінці грудня у Польщі відбулося гучне слухання - судили агентурну групу, яка була завербована росіянами і отримувала вказівки через телеграм. Фігуранти на суді у Любліні отримали до 2 років позбавлення волі. 

У польському Любліні 19 грудня відбувся резонансний суд за шпигунство на користь рф. Учасників визнали винними в плані підриву потяга зі зброєю для України. Серед обвинувачених називають і неповнолітнього чернігівця Артура М. Його повне імʼя у польських медіа так і не пролунало. Він фігурує у матеріалах лише як Артур М., 17 років, Чернігів, Україна. За свою провину, яку він визнав, хлопець отримав невеликий термін у виправному закладі та чималий штраф. 

Спочатку підсудних мало бути 16, потім двох виділили в окрему справу. Більшість з них громадяни України, також один росіянин і троє білорусів. Серед них двоє неповнолітніх (одному з них на час слідства вже виповнилося 18) та одна дівчина. Найстаршому учаснику групи – 44 роки, наймолодшому – 17. Усі українці, крім одного, раніше несудимі, повідомляло раніше Польське радіо Ополе.

Суд відбувався у спрощеному порядку

Учасників ще торік влітку затримали та взяли під варту. Вони вже почали відбувати так зване «добровільне покарання» до суду. Таким чином, суд відбувався у спрощеному порядку та швидше, ніж у звичайному суді, без звичайної процедури судового слідства з пред’явленням доказів винуватості.

Обвинувачених до суду не доставили. Слухання відбулося у великій залі через суспільний інтерес.

Засідання вів суддя районного суду Ярослав Ковальський. На початку він озвучив рішення про те, що журналісти можуть знімати фото та відео. Вони вільно пересувалися протягом усього засідання.

Суд над шпигунами у Любліні, які працювали на користь рф

Декілька захисників вимагали, щоб їхні підзахисні відбували покарання на території Польщі у заздалегідь узгоджений термін. 

Фабула

У справі - 104 томи. Як виявила Служба безпеки Польщі, усі фігуранти щонайменше з січня по червень 2023 займалися шпигунською діяльністю на користь рф. Відомо про шпигунство в польських містах Бяла-Подляска, Хелм, Медика, Перемишль, Жешув, Гданськ та ін.

Імовірно, учасників цієї групи було вдвічі більше, але частину з них не затримали. Лідерів злочинної групи не знайшли. Відомо, що один з них представлявся Андрієм, Анджеєм або Габріелем К., інші виступали під ніками «Барбадос», «Пінк», «Мара», «Таємниця». Група діяла як мережа. Учасники залучали до цієї діяльності все нових і нових «підрядників».

Польська прокуратура дійшла висновку, що деякі з обвинувачених контактували з фсб чи іншими російськими службами, коли вони перебували на окупованій рф території України або коли виїжджали з України через кордон з рф у "фільтраційних зонах" в Криму та на кордоні рф з Євросоюзом.

Керівники через Telegram давали завдання учасникам. За виконане завдання платили гроші. План-максимум, згідно з матеріалами справи, передбачав відправити потяг із військовим транспортом під укіс у Польщі та Україні. За це була запропонована винагорода в 10 тисяч доларів.

Учасників групи звинуватили у стеженні за морськими портами, аеропортами, вокзалами та військовими частинами Польщі. За даними польської прокуратури, учасники групи встановили на залізничних коліях щонайменше 6 камер відеоспостереження та в потягах GPS-передавачі. Таким чином, схоже, вони хотіли відстежити деталі військової та гуманітарної допомоги з Польщі в Україну. Виконавцям платили 300-400 доларів за встановлену камеру.

За даними прокуратури, фігуранти також займалися агітаційною діяльністю: розклеювали наклейки, листівки, малювали графіті з антинатовськими та антиукраїнськими гаслами. За кожну наклейку учасник  отримував 5 доларів.

Виконавцям також давали гроші на проживання в готелях і на поїздки по країні. Як з'ясувала прокуратура, обвинувачені отримували гроші в криптовалюті.

Максимальне покарання – 6 років позбавлення волі. Одначе чернігівець отримав помʼякшення 

Учасників групи затримували цього року з березня по серпень у різних місцях Польщі. Під час обшуків у них вилучили кілька десятків телефонів, сім-карт, планшетів, ноутбуків, GPS-трекінг, флешки, а також ліхтарики, штативи, лупи, агітаційні листівки.

Усі підсудні до суду визнали свою провину та добровільно погодилися на «домовлене покарання». Раніше максимальне покарання у цій справі – 6 років позбавлення волі. 

Неповнолітнього Артура М. відправили до виправної колонії, за яку там править молодіжний виправний освітній центр. 

Усім учасникам додатково до термінів увʼязнення також нарахували штрафи. Білорус Владислав П. був попередньо й остаточно засуджений до 2 років позбавлення волі і штрафу в 2,5 тис доларів, Михайло А. - 2 роки в'язниці і штраф в 2,5 тис доларів, Марія М. - 1 рік і 1 місяць ув'язнення і штраф 1250 доларів.

У справі Артура М. прокурор звернув увагу на необхідність застосування стягнень та заходів виховного характеру, «зазначених у Законі про підтримку та ресоціалізацію неповнолітніх». Це передбачає тривале поміщення обвинуваченого до виправного освітнього центру, зобов’язання його продовжити навчання та стягнути з нього штраф у 19 000 злотих (4370 доларів США).

«Його справу, як правило, мали б передати до сімейного суду, але і прокуратура, і суд вийшли на позицію, що в даній ситуації було б непотрібно штучно ділити справу, оскільки неповнолітній співпрацював з дорослими, було б виправдано об’єднати цю справу зі справою дорослих», – сказав суддя, додавши, що Артур М. все ж таки перебуватиме у виховному центрі та зобов’язаний продовжувати навчання.

Прес-служба окружного суду в Любліні також повідомила, що суд продовжив запобіжний захід для 15 обвинувачених до 27 лютого 2024, а Артур М. до цього часу перебуватиме в колонії для неповнолітніх.

Міністр юстиції та генеральний прокурор Збігнєв Зьобро повідомив, що «підсудні на замовлення російської розвідки проводили розвідувальну діяльність навколо морських портів і військових частин, готували диверсії, а також вели пропагандистську діяльність проти Польщі». "Їм загрожує до 10 років позбавлення волі", - цитує посадовця Radio Opole.

Водночас заступник міністра координатора спецслужб Станіслав Жарин в інтерв’ю Radio Opole оцінив, що «в результаті ефективної роботи офіцерів ПРО вдалося нейтралізувати дуже серйозну загрозу від дій ворожої держави якою для нас є росія", - сказав він. 

"Час Чернігівський" писав про таке:

Схожі новини

Поховали чотирьох: у Чернігові та Бобровицькій громаді прощались із бійцями

22 ЛИПНЯ 2024, 22:29

Після аварії лікарі не давали їй шансу, що буде ходити: супертато і дві бабусі врятували Аню

22 ЛИПНЯ 2024, 19:39

Вiдео

«Подякувала всім. Ця відзнака всього колективу», - лікарці з Чернігова Президент вручив відзнаку «Заслуженого лікаря України»

22 ЛИПНЯ 2024, 18:11

Фото

Ремонтують покрівлю, міняють вікна: як оговтуються ніжинці після обстрілу росіян

22 ЛИПНЯ 2024, 17:21

Акторку-чернігівку звинуватили у плагіаті та інфоциганстві. Що відомо

22 ЛИПНЯ 2024, 16:22

Фото

Майстри показали, як реставрують деревʼяні будиночки Чернігова

22 ЛИПНЯ 2024, 15:16

Чернігівський ресторатор готував фірмові сендвічі у компанії зірок українського телебачення

22 ЛИПНЯ 2024, 14:11

ТОП-переглядів