Науковці та історики, а також частина громадськості Чернігова стурбована - а все через новий проєкт зонування РПЛ «Ялівщина», який перебував на розгляді в обласній раді. Втім виявилось, що жодних загроз Ялівщині немає, межі не змінюються. А про забудову взагалі мова не йшла.
Історик та археолог Ігор Ігнатенко пояснює: у травні 2025 на виробничій нараді до проєкту зонування РЛП «Ялівщина», розробленого ще у 2022-му (на 11 –й рік після створення), були внесені зміни без публічного обговорення.
«Спроби змінити зонування Ялівщини без громадської участі — це не лише загроза довкіллю, а й порушення прав людини на доступ до екологічної інформації. Сьогодні в проєктах забудовників фігурують лижний спуск з підйомником, пристроєм для штучного снігу, огорожами доріжками і освітленням, бетонна набережна на березі Стрижню. Для реалізації цих ідей потрібне переведення частини охоронної заповідної зони у «господарську», що відкриває шлях до подальшої урбанізації. Частина ділянок вже потрапила до приватної власності попри те, що вони розташовані на території археологічних пам’яток — а це прямо заборонено законом», - написав Ігор Ігнатенко.
Як виявилось, історик подав некоректну інформацію. Адже у пропонованому зонуванні немає жодних "лижних спусків" чи "підйомників".
"У документі враховано зауваження та пропозиції Чернігівської міської ради, її комунальних підприємств, відкориговане функціональне зонування території РЛП «Ялівщина», а саме: заповідна зона парку займає площу 10,0 га (5,9% від загальної площі парку), зона регульованої рекреації становить 79,6 га (47,2%), зона стаціонарної рекреації – 3,6 га (2,1%), господарська зона – 75,5 га (44,8%)", - йдеться на сайті Чернігівської обласної ради.
Про те, що зонування змінене лише на прохання міських комунальників, підтвердив начальник Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус. Він також закликав громадськість озвучити зауваження до проекту зонування.
"... затверджені виключно ті зміни, які внесли комунальні підприємства міської ради - «Чернігівводоканал» і «АТП-2528». Суть у тому, щоб ці підприємства мали доступ до комунікацій в «Ялівщині» - щоб мали змогу чистити дощові каналізації й обслуговувати інженерні мережі. У межах своїх повноважень - не більше. І за поданням Управління архітектури та містобудування Чернігівської міськради до господарської зони віднесена асфальтована вулиця. Тут не йдеться про забудову.
Навпаки - ОВА відстоює наш регіональний ландшафтний парк, навіть коли мова про судові справи..." - наголосив очільник ОВА.
Як видно з документів, що оприлюднили у Чернігівській ОВА, дійсно до Чауса звертались очільник КП "Чернігівводоканал" Сергій Малявко, керівник КП "АТП 2528" Руслан Волок та начальник управління містобудування та архітектури міської ради Сергій Калюжний. Вони просили визнати господарськими зонами ділянки Ялівщини, де знаходяться комунальні обʼєкти: артезіанські свердловини з інженерними мережами, зливова каналізація та заасфальтована дорога відповідно.
"Заслухавши роз'яснення та коментарі, думку небайдужої громадськості, депутати більшістю голосів прийняли рішення «Про затвердження проекту організації території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів»", - підсумували в облраді.
Щоби надалі діалог з громадськістю щодо Ялівщини був прозорим, Вʼячеслав Чаус запросив ініціативну групу до себе та доручив департаменту екології та природних ресурсів ОВА показати їм всі документи щодо зонування, щоби зняти всі питання.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: