Зловживання кандидатів на виборах по округу 206: чому мовчать західні партнери?

09 ЛЮТОГО 2022, 10:47

1151

Виборчий процес на Чернігівщині розпочався 26 січня. Станом на 8 лютого 2022 року Центральна виборча комісія офіційно не зареєструвала жодного кандидата. Але Громадянська мережа ОПОРА, що фінансується на гранти USAID, уже зафіксувала порушення з боку ймовірних майбутніх кандидатів.

Публікації у засобах масової інформації, розміщення друкованих матеріалів з зображеннями потенційних кандидатів на носіях зовнішньої реклами, поширення друкованої «агітаційної» продукції з наметів, використання благодійних фондів, – ці та інші способи «самопіару» уже використовують потенційні кандидати у виборчому окрузі №206.

Потенційні кандидати на Чернігівщині: публічні заяви та перші прояви «самопіару»

Перші прояви передвиборної активності з боку окремих політичних партій та їх представників на території виборчого округу №206 ОПОРА виявила ще наприкінці 2021 року. А деякі потенційні кандидати розпочали свою піар-кампанію на носіях зовнішньої реклами та в соціальних мережах ще восени.

Одним з імовірних кандидатів у виборчому окрузі №206 є Сергій Гарус, білборди з зображенням якого представники ОПОРИ зафіксували біля магістралі в межах округу ще восени. Раніше Сергій Гарус входив до команди нинішнього міського голови Чернігова. Після перемоги Владислава Атрошенка на виборах у 2015 році потенційний кандидат певний час очолював КП «Паркування і ринок». В 2016 році на проміжних виборах в ОВО №206 він був кандидатом від «Блоку Петра Порошенка» і набрав 0,48% голосів. Згодом Сергій Гарус переміг на виборах голови Іванівської ОТГ, яку очолював до 2020 року. 

Про те, що партія «Рідний дім» буде висувати кандидата у виборчому окрузі №206, міський голова Чернігова Владислав Атрошенко заявив у стінах міської ради під час засідання 19 жовтня 2021 року. Хоча про наміри брати участь у виборах він заявляв і раніше. 30 липня відбувся «Форум Єдності» партій «Рідний дім» та «УДАР»

Головою обласної організації партії «УДАР» нині є Олександр Ломако, чинний секретар Чернігівської міської ради, обраний від «Рідного дому». Вже згодом в Чернігові та за його межами з’явились інформаційні постери з логотипами партій «Рідний дім» та «УДАР». Зокрема, плакати були розміщені на носіях зовнішньої реклами (білбордах) та зупинках громадського транспорту з інформацією про роботу відкритого офісу із зазначенням адреси та номерів телефонів.

Протягом січня в Чернігові тричі змінювалися білборди із зображенням Олександра Ломаки. Спочатку це новорічні привітання – індивідуальні та спільні з міським головою, наприкінці січня з'явилися в жовтому кольорі із загальною тенденцією «облаштовано у 2020 році», «відремонтовано у 2019 році» тощо.

Також Олександр Ломако запрошував мешканців двох громад округу – Іванівської та Михайло-Коцюбинської – на святкування Водохреща. В оголошеннях ішла мова про пригощання кулішем та солодощами, організовану музичну програму саме від нього.

Під час Форуму «За нові можливості Чернігівщини», який відбувся 25 січня, представники декількох органів місцевого самоврядування спільно висунули його кандидатом в депутати у виборчому окрузі №206. Владислав Атрошенко та Олександр Ломако удвох підписали меморандум про співпрацю.

Про наміри балотуватися на своїй сторінці у соцмережі Facebook також оголосив керівник місцевого осередку «Національного корпусу» Олександр Тарнавський. У своїй заяві він повідомив, що замість підкупів та реклами пропонуватиме своїм виборцям «щирість та проукраїнську позицію».

Із 26 січня на вулицях Чернігова з'явилися намети потенційного кандидата Олександра Демиденка від політичної партії «Наш край». Агітатори поширюють газети агітаційного характеру та пропонують усім охочим підписати Петицію до Президента України про встановлення розміру тарифів. Потенційний кандидат також використовує політичну рекламу у Facebook і активно зустрічається з мешканцями округу. Олександр Демиденко – депутат Чернігівської обласної ради VIIIскликання від партії  «Наш край».

Напередодні Нового року на території Чернігова, що належить до округу №206, з'явилися білборди з логотипом партії ВО «Батьківщина» та зображенням імовірного кандидата на виборах 27 березня Дмитра Нікітіна. А вже 21 січня чернігівські новинні сайти повідомили, що лідерка партії Юлія Тимошенко призначила в чернігівську парторганізацію антикризового менеджера, завдання якого – перезавантажити партійну структуру, зробити її максимально ефективною та підготувати партійну організацію до майбутніх парламентських виборів.

За даними ЗМІ він співпрацював з командою Чернігівської «Батьківщини» та народним депутатом Валерієм Дубілем у рамках реалізації проєкту з допомоги медичним установам області та медичним працівникам в їхній боротьбі з епідемією коронавірусу. Тепер Дмитро Нікітін переходить до публічної політики і буде займатися розвитком партійної організації.

23 грудня 2021 року на сторінці політичної партії «Народовладдя» у Facebook в дописі опубліковано намір політичної сили брати участь у виборах на Чернігівщині. Заявляють і про кандидата – Олега Робейка. Як повідомляє сама партія, він правозахисник, профспілковий лідер та «викривач» корупції. У 2020 році із колегами заснував Профспілку «Громадське здоров'я», яка захищає права працівників медицини та фармації (за першою спеціальністю Олег Робейко фармацевт). Разом із головою партії «Народовладдя» Юрієм Левченком бере участь у розслідуванні Урядом США корупції в одній з транснаціональних фармацевтичних корпорацій, яка здійснює збут на території України.

Також 1 лютого на своїй сторінці у Facebook про готовність балотуватися у виборчому окрузі №206 заявив громадський активіст Олесандр Гашпар. Він запропонував до перегляду свою передвиборчу програму, а також розмістив банківські реквізити для збору коштів на заставу.

Активіст відомий тим, що проводить власні розслідування щодо можливих зловживань місцевих чиновників. Для прикладу, Олександр Гашпар запитував у міській раді табель відпрацьованого часу Олександра Ломаки. Як пояснив активіст, для уточнення, у який час той перебував у громадах округу під час святкування. Також він відомий спільними прямими ефірами у Facebook з опозиційною депутаткою Мариною Рейко («Європейська Солідарність»), екскандидаткою в нардепи у цьому ж окрузі, яка балотувалася у 2019 році.

Станом на початок лютого офіційно не заявляла про висування свого кандидата політична партія «Слуга народу». У політичній силі наразі утримуються від коментарів, хто ж може представляти партію на проміжних виборах як кандидат. Тому у цьому питанні ще деякий час буде зберігатись інтрига. Проте, у засобах масової інформації та у публічному просторі уже почали з’являтися перші здогадки, хто міг би стати таким кандидатом від провладної партії.

Водночас, видання «Чернігівщина. Події і коментарі» на своїй сторінці у мережі Facebook повідомило про іншого ймовірного кандидата від партії «Слуга народу» – президента ФК «Десна» Володимира Левіна. За даними Чернігівських активістів у місті проводяться соціологічні дослідження. Серед потенційних кандидатів є й Левін. Політик у 2019 році безуспішно балотувався до Верховної Ради України від «Європейської Солідарності»  в одномандатному виборчому окрузі №216 (м. Київ), як і до Київської міської ради IX скликання у 2020 році.

Є припущення, що кандидатом від «Слуги народу» може стати і заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Костянтин Мегем, який переїхав на Чернігівщину лише в січні цього року і вже встиг активізувати роботу благодійного фонду «Малюй майбутнє» в області.

Ризики порушення вимог законодавства: «благодійність», «кишенькові медіа», «чорний піар» та тиск на кандидатів

Дочасна передвиборна активність потенційних кандидатів і політичних партій – імовірних учасників виборчих перегонів, уже дає розуміння того, що не усі майбутні суб'єкти виборчого процесу готові «грати за правилами».

Благодійний фонд «Наш край», який пов’язують з однойменною політичною партією, вже розпочав активну діяльність щодо поширення серед виборців округу продуктових пакетів. 27 грудня біля Міського палацу культури містянам, які, за інформацію місцевих активістів, мають прописку в окрузі №206, роздавали продукти від нардепа Сергія Шахова з маркуванням політичної партії «Наш край».

Ще один благодійний фонд, який активізував свою роботу перед стартом виборчої кампанії – «Поліський оберіг». Нині діяльність фонду пов’язана із кандидатом від партій «УДАР» та «Рідний дім» Олександром Ломаком.

Благодійний фонд «Поліський оберіг» вже використовувався у виборчих цілях на проміжних виборах народних депутатів 2016 року. У травні 2016 року тодішній потенційний кандидат Максим Микитась очолив фонд за погодженням засновника організації. «Поліський оберіг» активно включився у виборчу кампанію. Максим Микитась був обраний нардепом і суттєву роль у цьому відіграло матеріальне стимулювання виборців.

Напередодні «чергових» проміжних виборів у виборчому окрузі №206, Владислав Атрошенко представив нового координатора фонду, секретаря Чернігівської міської ради Олександра Ломако. Потенційний кандидат Олександр Ломакоанонсував розширення географії соціальних проєктів фонду та долучення до роботи координаторів у громадах області. Місцевими координаторами на даний момент стали представники та голови громад виключно округу №206. Офіційним директором фонду є Регіна Гусак, директор комунального закладу «Чернігівський навчально-реабілітаційний центр №2».

«Поліський оберіг» активізував свою роботу на Чернігівщині і вже відзначився програмою «Рука допомоги», яку ініціював Олександр Ломако. В рамках програми багатодітним родинам, особам похилого віку та людям з інвалідністю передавали гуманітарну допомогу, дитячі садочки та школи отримали меблі, іграшки, канцелярські товари, у громадах проводили безкоштовні медичні обстеження.

Низка видань та телеканалів, які виявляють прихильність до тієї чи іншої політичної сили

Так, неодноразово активісти  звинувачували комунальний телеканал «Новий Чернігів» в замовних матеріалах на користь партії «Рідний дім» та чинного міського голови Владислава Атрошенка. Газета «Деснянська правда» вже розмістила піар-матеріал про форум, на якому Олександра Ломаку представили як кандидата від партії «Рідний дім».

Перша сторінка газети із зображенням Чернігівського міського голови й потенційного кандидата стала сітілайтом, які розміщені на зупинках громадського транспорту.

Ще одне видання, пов’язане із діяльністю політичної партії – «Чеline». Сайт видання розпочав роботу у 2016 році і нинівипускає власні відеоновини (Cheline TV). Керівником ТОВ «Челайн медіа груп» є Павло Солодовник, депутат Сновської міської ради від політичної партії «Наш край» та помічник народного депутата Бориса Приходька (ОВО №210, депутатська група «Довіра»). Тож, імовірно, є ризик, що протягом виборчої кампанії видання буде більш лояльним до кандидата від партії «Наш край».

* * *

Нагадаємо, впродовж усього виборчого процесу в окрузі №206 працюватиме гаряча лінія Громадянської мережі ОПОРА. Закликаємо усіх виборців інформувати спостерігачів про порушення: +38 067 720 16 68.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить кампанію спостереження за проміжними вибораминародного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №206, які відбудуться 27 березня.

 

Схожі новини

На Чернігівщині поховали загиблого на фронті командира штурмового відділення

26 ЛЮТОГО 2024, 23:01

Паводок на Чернігівщині сильнішатиме: чому взимку багато води?

26 ЛЮТОГО 2024, 20:40

У громаді на Чернігівщині прощатимуться із бійцем ЗСУ: жалоба триватиме 3 дні

26 ЛЮТОГО 2024, 18:54

Вiдео

В дітей треба вкладати душу і серце: чернігівські легкоатлети досягли успіхів на всеукраїнських змаганнях

26 ЛЮТОГО 2024, 18:26

Фото

Ліва рука залишилася під Бахмутом: "Художник" про життя після ампутації

26 ЛЮТОГО 2024, 17:02

Фото

У Чернігівській ОВА домовляються про партнерство із регіоном у Великій Британії

26 ЛЮТОГО 2024, 15:52

Фото

Понад 2 кг наркотиків та арсенал зброї: злочинців затримали на Чернігівщині

26 ЛЮТОГО 2024, 14:50

ТОП-переглядів