ʼЧернігівський районний суд визнав 52-річного уродженця Сєвєродонецька винним у державній зраді, інформує Єдиний реєстр судових рішень, де 23 травня оприлюднили вирок по справі.
Торік у вересня обвинувачений налагодив звʼязок із невстановленим представником військових підрозділів рф «Ельдаром Ізєтовим» і погодився на співпрацю: повідомляти окупанту відомості щодо переміщення, руху та розташування ЗСУ, прикордонних. А ще виконувати інші завдання останнього на засадах негласного та конфіденційного співробітництва.
Також чоловік збирав і передавав інформацію щодо дислокацій стратегічно важливих обʼєктів, в тому числі військових частин, обʼєктів критичної інфраструктури тощо на території Чернігівської області, а також бути готовим, за необхідності, приєднатись до збройної боротьби спрямованої на окупацію території України.
Виконував завдання за гроші
За згоду на співпрацю чоловік одразу отримав грошовим переказом 501 грн. 26 вересня він переслав у Telegram відомості щодо розташування блокпостів на території прикордонного селища Ріпки, кількості військовослужбовців та їх озброєння. За це йому заплатили ще 3005 гривень.
4 жовтня обвинувачений передав план-схеми адміністративного приміщення відділу інспекторів прикордонної служби і отримав 1 109 гривень.
13 жовтня надіслав схему розташування блокпоста поблизу Ріпок з координатами. Того ж дня провів уточнення місця розташування, розвідку місцевості та фотографування в тому ж селищі районного відділу Управління СБУ, районного відділу ДСНС, районної лікарні, районного суду, відділу поліції. Ці дані одразу ж передав «Ельдару Ізєтову».
15 жовтня обвинувачений фотографував захисні споруди та берегові укріплення вздовж узбережжя річки Дніпро в селі Камʼянка Чернігівської області (Ріпкинська громада). Він планував передати координати цих укріплень, але не встиг, оскільки 17 жовтня 2022 його затримали співробітники СБУ.
Тисли через матір?
У судовому засіданні підозрюваний свою провину визнав частково, він заявив, що його дії, у скоєнні яких його обвинувачують, вчиняв через побоювання за життя матері, яка залишилась в окупованому Сєвєродонецьку.
"З 1993 неодноразово судимий за корисливі злочини і відбував тюремне покарання. У жовтні 2016-го звільнився умовно-достроково і виїхав у Київ у пошуках роботи, там одружився, два роки прожив у столиці, а потім вони з дружиною переїхали до села Задеріївка (Ріпкинська громада). Після деокупації області дружина обвинуваченого, з його слів, виїхала за кордон", йдеться у справі.
Обвинувачений підтвердив, що у вересні минулого року йому написав незнайомець із російського номера. За прізвищем він зрозумів, що це чеченець. Абонент написав, що знає хто він і де зараз перебуває та повідомив, що вони можуть один одному допомогти, пояснив, що в «МГБ ЛНР» дали йому цей номер, та попередив, що у випадку відмови його матір може постраждати, в СБУ порекомендував не звертатись, оскільки йому про це стане відомо.
Чоловік говорив у суді, що кілька місяців не міг зідзвонитися з матірʼю. Йому зателефонувала сестра, яка перебувала у Греції, та повідомила, що чеченці, які зайняли місто Сєвєродонецьк, конфіскували в усіх жителів телефони. Матір допитували в «МГБ ЛНР». Сестра згодом поїхала до Сєверодонецька і серпні знайшла матір, її будинок був розбомблений, жінка жила в підвалі. Тож, побоюючись за свою матір, обвинувачений погодився на співпрацю і взяв собі позивний по імені свого пса.
У спілкуванні вони дотримувалися конспірації. Якщо все добре, то обвинувачений відповідає: «Спіймав щуку», якщо ж справи погано і він не може відповісти: «Спіймав карася».
На наступний сеанс росіяни дали вказівку з`їздити в Ріпки та сфотографувати РЕС, відділення поліції, лікарню, суд, міськгаз, водоканал, казарму прикордонників, де проживають військові.
Обвинувачений повідомив, що в нього немає грошей, тому йому на карту знову були перераховані гроші. Натомість чоловік попросив сусіда звозити його в Ріпки, де він зробив фотографії всіх об`єктів, крім водоканала, бо він був на певній відстані від центра, та казарми, оскільки не знав де вона знаходиться, бо її не було на Гуглкарті.
Каже, хотів завʼязати
Згодом окупант повідомив, що далі "рухатимемось на Чернігів". Тоді обвинувачений зрозумів, що треба "зіскакувати з крючка". Він зателефонував товаришу у м. Київ та попросив забрати його з собакою. Коли був в Ріпках, то купив нову сімкартку. 18 жовтня 2022 він хотів відправити дружині посилку, бо якраз у цей день у їх селі працює пошта, після чого виїхати до Києва. Однак, російський куратор 17-го жовтня 2022 неочікувано вийшов на зв'язок о 8-й ранку.
Обвинувачений відправив йому фото фортифікаційних споруд на березі річки, почав наговорювати голосове повідомлення і тут його затримали співробітники СБУ, він не встиг видалити повідомлення. За вказівкою куратора він завжди видаляв свої повідомлення у себе в телефоні. На запитання прокурора обвинувачений відповів, що інформацію про військових він надав неправдиву, далі він передавав правдиву інформацію, оскільки куратор міг перевірити.
Суд визнав вину повністю доведеною. У телефоні обвинуваченого виявлено листування із абонентом, підписаним як «Брат мамин», фотографії та скриншоти обʼєктів.
Версія обвинуваченого, що він піддався шантажу та співпрацював через побоювання за безпеку та життя матері, як вважає суд, спростовується змістом переписки. Із листування не вбачається, що чоловікові хтось погрожує стосовно матері. Навпаки, обвинувачений радиться зі співрозмовником, чи слід евакуювати матір з окупованої території, якщо її будинок у зоні ураження та просить за можливості її провідати.
Чоловіка засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна.
"Час Чернігівський" писав про зродників: