У цьому випуску розбираємось, що відбувається на фронті і яку тактику обрали росіяни, коди почнеться їх масовий наступ, як нашій авіації вдається стільки часу боронити небо і як знижується якість наших і ворожих військ. Говоримо із військовим істориком Михайлом Жироховим.
Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.
Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Продовжуємо говорити про ситуацію на фронтах російсько-української війни із військовим істориком Михайлом Жироховим. Перше питання буде таке. Ми давно не говорили про нашу авіацію, а їй, тим не менше, вдається працювати по ворогу, попри його значну перевагу у засобах ППО і у літаках. Як це в неї виходить?
- По-перше, за цей час вже вироблена певна тактика використання. Наші літаки зараз використовуються тільки в якості платформи для несення високоточної зброї. Це авіаційні керовані ракети «StormShadow», бомби французького виробництва. Літаки уникають повітряних боїв, базуються на цих аеродромах, які оснащені ангарами. По-друге, якщо росіяни роблять ракетний удар по аеродрому, то літаки підіймаються в повітря. Підловити літак на аеродромі дуже важко. Це якщо тільки росіяни, наприклад, бʼють «Кинджалами», які летять буквально декілька десятків секунд.
Було декілька випадків, коли росіяни на прифронтових аеродромах біля Миргорода, Дніпра наносили втрати. Але завдяки підготовці пілотів і правильно обраній тактиці нам вдається досі не дати росіянам повну перевагу в повітрі.
- Також ми знаємо, що формуються нові бригади в ЗСУ, в тому числі завдяки мобілізації. Але доводиться чути думку, що краще б замість цього поповнювали, розширювали старі бригади. Як можете це прокоментувати?
- За ці майже 2,5 роки війни випробувані були різні варіанти. Відводили бригади, і побальйонно, відводили з однієї ділянки фронту на більш спокійну. Все це використовується, але, скажімо так, це не афішується. Якщо створюється нова бригада, то потрапляє інформація у медійний простір. А, наприклад, стара бригада (сформована до 2022 року) отримує підсилення або переозброюється, то ця інформація не є доступною. І це дуже правильно.
- Недавно самопроголошений президент Білорусі Лукашенко заявив про те, що білорусь відводить війська від українського кордону, тому що, мовляв, загроза з боку ЗСУ зменшилась чи зникла. Що це взагалі було?
- Всі західні аналітики зараз ламають голову. Я моніторю спеціалізовані ресурси. Всі згодні з однією думкою, що це була піар-акція перед Днем Незалежності білорусі, коли був величезний парад в Мінську, де брали участь російські літаки, російські «шахеди». І для того, щоб цей парад був більш вагомий, мав більше таке значення, оця інформація була вкинута. Перекинули вони бригаду спецназу на кордон. Прикордонники наші розповідали, що це єдине, що вони змогли. Плюс вони прикрили свої НПЗ, прикрили ППО. Тому що вони вже не мають бажання, щоб їм прилетіли невідомі безпілотники,
А приведення бригади спецпризначення на кордон - у нас таке відбувається раз на два тижні. Тому це не більше, ніж піар-акція диктатора Лукашенка.
Військовий історик Михайло Жирохов та журналіст Арсен Чепурний
- Загальна ситуація на фронті. Що зараз відбувається?
- Росіяни почали свою улюблену тактику - невеликих ударів. У них зараз є сили для розвитку наступу, принаймні, на одному напрямку. Вони на Харківщині не кинули другий ешелон, військ. Вони його мають, і вони зараз розуміють, де «просяде» фронт. Там і буде літній наступ, про який ми говорили останні місяці. Але його ще немає. Росіяни цей наступ ще не почали.
Зараз вони почали і на запорізькому напрямку, зараз покровський напрямок, зараз Часів Яр, Харківщина, куп'янський напрямок - оці напрямки зараз палають.
Росіяни зараз вони не мають перевагу в артилерії. Тобто у нас постачання артилерійських снарядів вийшло на рівень, який дозволяє відповідати доволі ефективно. І тому зараз вони намагаються наступати там, де вони мають перевагу. А перевагу вони мають тільки в одному ресурсі– це повітря, це керовані авіабомби.. І друге – це особовий склад. А де можна реалізувати перевагу в особовому складі? Тільки у вуличних боях. Артилерія не працює, тому що величезна проблема – де свій, де чужий. Авіація працює обмежено, бої йдуть на відстані 50-100 -200 метрів. А для наступу в місті потрібна велика кількість підготовлених людей.
- Чи можна говорити про те, що якість російських військ зменшується?
- Так, але вона знижується і у нас. У нас добровольці і підготовлені люди, які пройшли АТО-ООС, вони, потрібно це говорити прямо, вже вибиті. Хтось загинув, хтось поранений… А люди, які мобілізовані у 2023-2024 роках не мають такої ґрунтовної підготовки, як армія зразка 2022 року. Тому десь рівень підготовки співставний. Росіяни зараз «вигрібають» за рахунок того, що вони величезні виплати платять - це доволі потужна мотивація.
* * *