Говоримо про те, чи варто боятись нової російської навали на Чернігівщину, як західні союзники готуються воювати та ситуацію на фронті. Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.
Журналіст Арсен Чепурний: пане Михайле, давайте почнемо з питання, яке я колись вже задавав, але, можливо, щось помінялося. Наступ росіян на Чернігівщину: наскільки він вірогідний зараз?
- Це питання час від часу виринає в медійному просторі. До нього звертається наше військово-політичне керівництво, була і заява Президента, і заява Головнокомандувача, які говорять про такі трансграничні операції, я маю на увазі операції в Сумській області, в Чернігівській. Але ось таких маркерів можливого наступу, про які ми з вами розмовляли, їх немає. Немає підтягування військ, підтягування палива, підтягування боєкомплектів. Плюс росіяни зараз не мають можливостей. Якщо згадати події 2022 року, то наступ був переважно з території Білорусі. Фактично ті траси є, по яким можна наступати. Можливо наступати це Грем'яч і Три Сестри. Все. Тобто лише оці дві траси. І є розуміння того, що за ці роки там досить потужна фортифікація, там заміновано все, що тільки можливо, і для маневру території у росіян немає.
Наступний час, коли може бути такий сплеск активності, це навчання «Захід-2025». Вони заплановані в Білорусі, заплановані на осінь, вони подібні «Заходу-2021», який став передвісником початку широкомасштабного вторгнення. Ось це може бути критично. Але, дивлячись на геополітичне положення, на те, що зараз відбувається у світі, до осені нам ще потрібно дожити.
- Про політику, власне, ви згадали. Зараз тривають напружені перемовини з американцями, американців з росіянами і так далі. І тому звучить доволі часто теза про те, що всі війни закінчуються переговорами. З точки зору історії і військового історика, наскільки ця позиція дійсна, наскільки вона правдива?
- Розумієте, це дуже важко говорити, це питання обговорюється в профільному і не профільному середовищі, у навколовійськових пабліках. Але тут кожен знаходить аргументи для власної позиції і дехто навіть говорить про 1648 рік, про 30-літню війну XVII століття. Деякі беруть приклади більш наближені до сучасності, якщо брати часи Холодної війни, то ми можемо говорити, що Північна і Південна Корея досі знаходяться в стані війни. Якщо говорити про часи Другої світової війни, ми можемо говорити, що Японія і РФ досі знаходяться у стані війни, вони не підписали ніякі мирні угоди. Якщо говорити про інші конфлікти, війни, вони мають якісь підписані мирні домовленості. Війна во В'єтнамі, яка закінчилась Паризькою конференцією, це 1960-70 роки. Але потрібно розуміти, що у наш час війна має гібридний характер. І та ж Росія не називає це війною. Україна не оголошувала війну в Росії.
Тобто зараз такий період унікальний. Тобто говорити і спиратися на якісь історичні моменти, на якісь історичні підсумки війни я би не став. Тому що нинішні війни, вони мають зовсім інший характер. І необов'язкова гібридна війна, яку розгорнула Росія, вона потребує її закінчення. Вона, фактично, не починалась офіційно, і офіційно закінчиться не може.
- Крайні Євросоюзу зараз, це вже не секрет, готуються до можливого російського вторгнення. Є нові контракти з великими військовими компаніями і так далі, і так далі, нарощується військова потуга. Але, на вашу думку, наскільки вірогідним є ось це російське вторгнення в країни Європи?
- Знову ж таки, ми ступаємо на крихкий лід, коли кожен може висловлювати свої думки. Моя думка в тому, що потрібно подивитись, яка буде нова оборонна стратегія Європи. Очевидно, що НАТО вже віджило своє, і НАТО в тому вигляді, яке воно було 50 років вже не існує. Буквально вчора була заява міністра оборони США, що вони не гарантують безпеку Європи. Тобто зараз Європа знаходиться на стадії формування цих оборонних союзів. Який буде цей оборонний союз? Що буде закладено у цій новій оборонній архітектурі? Я думаю, що на це дивляться і росіяни. Росіяни прямо зараз не готові воювати. Але такі можливості є, наприклад, щодо балтійських країн. Але ще потрібно розуміти, що розгортання виробництва бойової техніки і взагалі відновлення бойового потенціалу – це не три роки, не п 'ять і не десять. Тому що, наприклад, зараз європейці стикнулися з тим, що вони законсервовані заводи по виробництву боєприпасів, по виробництву бойової техніки, вони ставлять в стрій, а нікому працювати. Немає токарів, немає механіків, немає просто слесарів для того, щоб крутити гайки. І тому говорити, що Європа відновить свій потенціал сьогодні-завтра, умовно кажучи, через три роки, я би не став.
- І останнє питання: загальна ситуація на фронті, зараз що відбувається?
- Кожного року цей місяць, якщо пам'ятаєте, ми з вами говорили, що це місяць незрозумілостей. Перед літньою кампанією кожна сторона готується до чогось, до основного наступу. І росіяни, як було це і того року, і, якщо пам 'ятаєте, і 2023 -го року, коли ми з вами розмовляли, що росіяни зараз наносять багато ударів по всій лінії фронту, і вони використовують стару добру радянську тактику. Там, де фронт буде прогинатися, де вони зможуть просунутися хоч чуток, вони кинуть резерви. І певним чином ці резерви сформовані. Крім того, за зимовий період у них сформовані і нові тактичні прийоми.
Я думаю, багато хто бачив ці мотоциклетні рейди, в яких використовуються до 100 мотоциклів. Це нова тактика, яку вони відпрацювали на полігонах, і вони планують її використовувати. Але тут є дуже важливий нюанс, вони її можуть використовувати тільки там, де є можливості. А можливості, я маю на увазі зопоріжський напрямок, де голий степ і лісополоси, вони знаходяться там на більшій відстані, ніж на Донбасі. Це не Донбас, де через кожні 100-500 метрів йде населенний пункт, і його потрібно брати, навіть якщо це хутор з 50 будівлями. Запорізький напрямок зовсім інший. І там вони будуть намагатися використовувати мотоцикли.
Тому що для ураження, умовно кажучи, бронетехніки, де будуть 5-10 людей десанту, потрібен один, ну максимум два FPV-дрони. Для того, щоб ганятися по степу за цими окремими мотоциклістами потрібно ну мінімум по два дрони на кожен. І, що дуже важливо, підготовлений розрахунок. Тобто це дуже швидка ціль, звісно, що там БМП або танк не може розвивати таку швидкість, як кросові мотоцикли, які рсоіяни закупляють в Китаї по тисячі доларів, а то й дешевше. І якщо вона відпрацьована, ця тактика, коли вони розгортаються на великій площині, то от відбити цей напад дуже і дуже важко. Тому зараз потрібні нові підходи і, перш за все, розвідувальна інформація. Тому що простіше всього знищувати їх на лінії, де вони розгортаються. Тобто там, де знаходяться всі ці умовні 100 мотоциклістів, щоб туди прилетіло щось. Краще артилерійський снаряд, можна і FPV-дрон, які максимально нанесли би шкоди. Коли вони розгортаються, з ними воювати дуже важко.
***
Час Чернігівський писав про таке: