Жирохов: Навіщо ворог обстріляв Гончарівське ракетами?

30 ЛИПНЯ 2023, 19:56

1511

Михайло Жирохов

У цьому випуску говоримо із Михайлом Жироховим про новий пакет допомоги від США, обстріл Гончарівська, нарощування сили «Вагнером» і про те, чому загрози наступу з Білорусі все ще нема.


Дивіться відео, або читайте текстовий варіант: 

– Новий пакет військової допомоги від США. Що туди увійшло і наскільки допоможе у війні?

– По-перше, цей пакет це, перш за все, боєприпаси. Це боєприпаси, які необхідні для розвитку наступу. Увійшли ще ракети для хаймарсів, ракети для зенітно-ракетних комплексів, протитанкові ракети і бронетехніка. Ще додаткові бронетранспортери "Страйкер". Вони ще не світилися під час бойових дій, але їх вже близько 200 одиниць, їх американці передали.

– Росіяни полегшують проведення мобілізації. Чи чекати нової хвилі?

– Я б не став би зараз говорити про чергову хвилю мобілізації, тому що ці закони, які вони прийняли, - це дуже потужний мобілізаційний потенціал мають. Говорили про це, що давно – про нижню межу призову. Так от, вона опустилася до 18 років, тобто до цих законів - це був 21 рік. А до 18 років – це ще три вікові категорії, це близько 2 мільйонів людей. Тобто їм (росіянами – ред.) не потрібно буде мобілізація. Потрібно буде просто виконання цих законів. Крім того, там дуже цікава цікава річ - вони збільшили вік знаходження у запасі. Тобто, якщо раніше це було 40-55 років, то зараз 55-60, а для офіцерів 65 років. Тобто у випадку, якщо знадобиться масова мобілізація,цих людей, можна буде мобілізувати по оперативному резерву першої чи другої черги.

– Черговий масований ракетний обстріл: ППО збили майже всі ракети. Чому не вдається так добре захистити Одесу?

– У цьому випадку потрібно розуміти, які самі ракети використовували росіяни для ударів по Одесі і для ударів у середу. В середу вони використовували масовано ракети Х-101, це ракети повітряного базування. Їх можливо збивати всіма наявними силами і засобами ППО і навіть винищувачами. Це достатньо проста ціль для ППО. А поОдесі вони роблять комплексна: вони використовують ракети «Калібр», «Іскандер» і «шахеди». І це не дозволяєзбільшити кількість збитих ракет. Тому, що для кожного цього типу потрібно окрема система ППО. Таку ешелоновану ППО можливо було за допомогою заходу зробити тільки в одному місці - це Київ і Київська область. На Одесу цих «PATRIOT» і «NASAMS», які передали наші західні союзники, недостатньо. Розгорнути наново на новому місці - це тиждень. Тому відразу захистити Одесу, захистити порти, захистити ннашу інфраструктуру на узбережжі - ну практично неможливо.

– Обстріл Гончарівська чотирма ракетами. Навіщо?

–  По-перше, це не достатність розвідувальних даних. Росіяни досі чомусь вважають, що наші військові знаходяться в тих же пунктах постійної дислокації, що було до 24 лютого 20 року.

Ми всі знаємо, що у Гончарівському базується 1 окрема танкова бригада, і росіяни намагаються уразити військову інфраструктуру. Але цю інфраструктуру вони якось приймають, скажімо так, неадекватно. Тобто вони розуміють, що може на пункті постійної дислокації зосталися тільки ангари, тільки зосталися певна певна інфраструктура, а вважають, що особовий склад знаходиться в якихось цивільних приміщеннях. І тому вони наносять удари по цим по цим приміщенням, які вони вважають чисто теоретично можуть бути використовуватись Збройними силами України. Та ж тактика у них на Сумщині, та ж тактика у них в Дніпропетровській, Зпорізькій області, де страждають, як з вами бачимо школи, дитячі садки, колишні піонерські табори, які вже закинуті, і там давно вже нікого немає. Але російська розвідка вважає, що там хтось може бути.

– ПВК «Вагнер» у Білорусі нарощує сили. Чи немає загрози наступу на Чернігівщину?

– Тут треба розуміти, яка техніка є саме зараз у них. «Вагнер» перекинув тоді автомобільну техніку, пікапи. Інайбільше, що у них, є це такі бронепанцерники «Щука». Вони не серійні, створені на базі вантажівки. І це найбільш важке озброєння, яких яке у них там є. Тобто поки що немає інформації, що їм передавали би танки, «Панцирі», артилерію або зенітно ракетні комплекси, «Урагани» або «Гради». Такого немає. Все, що зараз фіксується, це легка стрілецька зброя, це легке піхотне озброєння і велика кількість пікапів мікроавтобусів. Це те, що забезпечує діяльність цього ПВК «Вагнер». Як тільки з'являться танки, як тільки буде інформація, що вони отримали щось із більшим вогневим ураженням, тоді можна говорити, що вони є реальна бойова сила. Зараз період, коли вони нарощують свої можливості.

– Загальна ситуація на фронті

– Загальна ситуація дуже важка. Надії і плани, які були з самого початку розвитку активного наступу, ці плани зараз коригуються. У залежності від того, де є просування. Такі просування, з втратою техніки та особового складу, є на Запоріжжі, є на Бердянському напрямку. Непогано для нас під Бахмутом. Але, приміром, у напрямку Купʼянська – дуже важка ситуація. Росіяни підтягнули додаткові сили і намагаються контратакувати.

Сьогодні вже західні аналітик и почали говорити, що наше командування вводить в бій всі резерви, щоб цей наступ мав реальні результати. Тому що результати є, просування на кілометри, але не ті, на які сподівається, в тому числі, суспільство.

Довідка: Михайло Жирохов – військовий історик, завідувач філії "Військово-історичний музей" чернігівського обласного історичного музею імені Тарновського, експерт з військових конфліктів на пострадянському просторі, автор кількох десятків книг з воєнної історії.

Дивіться попередні випуски програми: 

Схожі новини

На Чернігівщині збирають голоси під петицією для 20-річного загиблого в бою юнака

02 ТРАВНЯ 2024, 22:13

Фото

Знову підтопить: у селах на Чернігівщині очікують ще більше води

02 ТРАВНЯ 2024, 21:10

Фото

Вбиральня з присмаком політики: коли у Коропі з’явиться громадський туалет?

02 ТРАВНЯ 2024, 18:03

Фото

У Чорнобильському заповіднику місцевим ведмедям бракує… наречених

02 ТРАВНЯ 2024, 17:33

У громаді на Чернігівщині немає сімейного лікаря. Чому так?

02 ТРАВНЯ 2024, 16:47

Спортсмен з Чернігівщини встановив рекорд і поїде на Багами

02 ТРАВНЯ 2024, 16:10

Фото

У кондитерській в Чернігові друкують картинки на пряниках і печуть паски: скільки коштує таке задоволення

02 ТРАВНЯ 2024, 15:44

ТОП-переглядів