5 років тому іранське ППО збило Boeing 737 бортовий номер PS752 через 3 хвилини після злету.
Тоді українська компанія МАУ виконувала рейс "Тегеран - Київ".
8 січня 2020 року пасажирський «Боїнг» української авіакомпанії МАУ розбився незабаром після вильоту з аеропорту Тегерану в Ірані. Як повідомила влада Ірану через кілька днів, літак був випадково збитий військовими Корпусу вартових Ісламської революції: за їхньою версією, система ППО нібито прийняла цивільний літак за крилату ракету.
У катастрофі загинули 176 людей, з яких 11 були громадянами України: два пасажири і 9 членів екіпажу, пілоти і бортпровідники. Серед них був і бортпровідник МАУ Ігор Матьков, уродженець Козелеччини, який мріяв стати пілотом авіакомпанії і чекав вільної вакансії.
Тоді колишня цивільна дружина загиблого Христина Олександрович (вони прожили разом дев'ять років, але рік тому розійшлися, зберігши дружні стосунки), розповідала, що Ігор дуже не хотів летіти в Тегеран.
«Там таке коїться, там все майже на межі війни, ракети націлені», – сказав він Христині напередодні злощасного рейсу до Києва, коли вони спілкувалися востаннє.
Христина досі згадує цю трагедію.
«5 РОКІВ
По суті, це все, що сьогодні я можу сказати про трагедію рейсу PS752... Нічого не змінилося і ми всі розуміємо чому - країні треба рятувати живих, а у мертвих є ціла вічність.
Зараз ти там, де немає брехні та зради, немає воєн та політики, немає болю та немає втрат. І, мабуть, тобі там легко та спокійно, на небі, яке ти так любив...
Але часом, коли я піднімаю очі до зірок, я усвідомлюю як сильно сумую за тобою... за нашими буднями та подорожами, за твоїми ревнощами та жартиками, за твоїми смс "Летимо 3:40, цем" та нескінченними питаннями "Коот, що мені одягнути?" - за тим, ким я була поряд з тобою».
Українське МЗС підготувало заяву стосовно роковин трагедії, де проінформувало українців про стан справ.
5 років тому Ісламська Республіка Іран вбила 176 людей на борту літака рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» в іранському повітряному просторі. Серед них були 11 громадян України, а також громадяни Канади, Швеції, Сполученого Королівства, Афганістану та Ірану. Військовослужбовці Корпусу вартових Ісламської революції запустили проти цивільного літака у польоті дві ракети «земля-повітря».
Іран грубо порушив цілу низку норм міжнародного права: застосував зброю проти цивільного літака в польоті, не вжив усіх заходів, щоб запобігти збиттю, не забезпечив ані прозорого та об'єктивного розслідування обставин катастрофи, ані належного судового переслідування звинувачених.
«У цей скорботний день висловлюємо співчуття всім рідним і близьким загиблих на борту рейсу PS752. Ми не облишимо зусиль для досягнення справедливості та притягнення винних до відповідальності.
Рік тому Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 в складі України, Канади, Швеції та Сполученого Королівства ініціювала провадження в рамках Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) проти Ірану через порушення ним Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року (Чиказької конвенції)», - йдеться у зверненні.
Це провадження триває, а наступні кроки Координаційної групи з притягнення Ірану до відповідальності в Раді ІКАО будуть зроблені у найближчі місяці.
У жовтні 2024 Координаційна група також подала Меморандум в рамках розгляду справи про збиття PS752 в Міжнародному Суді ООН. Україна, Канада, Швеція та Сполучене Королівство підкріпили цей основний документ у справі беззаперечними доказами порушення Іраном Конвенції про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації 1971 року (Монреальської конвенції).
Сьогодні Іран продовжує підтверджувати свій статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку російській федерації в її збройній агресії проти України, а поглиблена співпраця режимів в Москві та Тегерані становить безпосередню загрозу для Європи та Близького Сходу. Безкарність за минулі злочини спонукає Іран та росію до нових і нових порушень міжнародного права. Тому досягнення справедливості має настільки важливе значення.
«Закликаємо міжнародне співтовариство обʼєднати зусилля заради міжнародного миру та безпеки, включно з безпекою міжнародної цивільної авіації, та неповторення таких катастроф у майбутньому», - наголосили у МЗС.
"Час Чернігівський" писав про таке: Авіакатастрофа в Броварах: родина загиблого бортмеханіка з Ніжина очікує на правду