Зберегти автентичність Чернігівщини: в деокупованих селах відновлювали музеї, пам’ятки архітектури

31 ЛИПНЯ 2024, 21:23

1257

Зберегти автентичність Чернігівщини: в деокупованих селах відновлювали музеї, пам’ятки архітектури

На Чернігівщині в кількох деокупованих селах реалізовували проект, який мав допомогти відновити в них життя і надихнути людей. Ініціатором стала Національна рада жінок України. В організації хочуть аби села Чернігівщини не занепадали, а розвивалися, зберегли свою незабутність і автентичність.

"Україна завжди починається з села. Найбільше людей народжується в селі. Ми не можемо цю колиску України, особливо зараз, коли нас хочуть знищити, ми маємо плекати українське село", - каже Людмила Порохняк-Гановська, Голова національної ради жінок України.

Людмила Порохняк-Гановська, Голова національної ради жінок України

Людмила Порохняк-Гановська

"Хочеться відновлювати, щоб села жили, працювали. Шестовиця – колиска. Це майбутній зелений туризм. Можна запрошувати архелогів. Почнемо - і робота буде, можна буде торгувати, екскурсії проводити", - пояснює Андрій Головач, голова Киїнської громади.

Андрій Головач, голова Киїнської громади

Андрій Головач

Так, у Шестовиці активісти сприяли створенню етнографічного музею села, де зібрали чималу колекцію місцевої спадщини. Шестовиця має багату історію, яку жителі хотіли зберегти для майбутніх поколінь.

У Седневі – ремонтували кілька приміщень садиби Лизогуба – пам’ятки архітектурного значення, де тепер має змогу розміститися місцевий ансамбль «Седнівська берегиня».

А у селі Москалі Михайло-Коцюбинської громади, де місцевий краєзнавець Юрій Дахно створив музей старожитностей, зробили благоустрій: замінили старі паркани, оновили фасади музейних приміщень, криниці. І це далеко не весь перелік допомоги селам.  

"Те, що я назбирав, треба утримувати, зберігати. Маємо приміщення. Ремонт треба робити, щоб дахи не протікали. Біля примішень є земельні ділянки, паркани треба ладнати, обкошувати. Для однієї родини – це проблематично", - пояснює Юрій Дахно, краєзнавець.

Юрій Дахно, краєзнавець

Юрій Дахно

"Ми отримали приміщення, 2 кімнати, де тренуємося, проводимо культурні заходи. «Седнівська берегиня» тепер має свій дім. Завдяки проекту зробили гарну справу. Приміщення у садибі Лизогубів. Відремонтували 2 кімнати, відновили пам’ятку архітектурного значення", - каже Ольга Геня, активістка.

Ольга Геня, активістка

Ольга Геня

"Я пройнялася серцем і я полюбила ще більше громади, людей. Це назавжди. Це не просто час провели разом, ще дорога попереду, будемо допомагати", - каже Алла Клименко, кураторка проекту на Чернігівщині.

Алла Клименко, кураторка проекту на Чернігівщині

Алла Клименко

Представниці Національної ради жінок також презентували книгу про створення громадського простору на Чернігівщині. Обіцяють надалі співпрацювати з громадами задля відродження поліських сіл.

Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Гриби: білі в листопаді є, а маслюків нема

23 ЛИСТОПАДА 2024, 09:06

Ворог обстріляв 3 громади: ситуація на Чернігівщині на ранок 23 листопада

23 ЛИСТОПАДА 2024, 08:34

Обмежень менше, але економити треба: відключення на 23 листопада по Чернігівщині

23 ЛИСТОПАДА 2024, 07:55

Вiдео

"Відлік життя людини йде на хвилини", - рятувальник про порятунок людей на завалах

22 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

«Хто, якщо не я?» - казав молодий захисник: рідні просять за петицію щодо звання Героя України (посмертно)

22 ЛИСТОПАДА 2024, 18:12

На Чернігівщині 21 ветеран війни придбав житло - допомогла держава

22 ЛИСТОПАДА 2024, 17:37

Спецтема

Плече допомоги: чим та як допомагають закордонні партнери освіті Чернігівщини?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

ТОП-переглядів