На Чернігівщині в кількох деокупованих селах реалізовували проект, який мав допомогти відновити в них життя і надихнути людей. Ініціатором стала Національна рада жінок України. В організації хочуть аби села Чернігівщини не занепадали, а розвивалися, зберегли свою незабутність і автентичність.
"Україна завжди починається з села. Найбільше людей народжується в селі. Ми не можемо цю колиску України, особливо зараз, коли нас хочуть знищити, ми маємо плекати українське село", - каже Людмила Порохняк-Гановська, Голова національної ради жінок України.
Людмила Порохняк-Гановська
"Хочеться відновлювати, щоб села жили, працювали. Шестовиця – колиска. Це майбутній зелений туризм. Можна запрошувати архелогів. Почнемо - і робота буде, можна буде торгувати, екскурсії проводити", - пояснює Андрій Головач, голова Киїнської громади.
Андрій Головач
Так, у Шестовиці активісти сприяли створенню етнографічного музею села, де зібрали чималу колекцію місцевої спадщини. Шестовиця має багату історію, яку жителі хотіли зберегти для майбутніх поколінь.
У Седневі – ремонтували кілька приміщень садиби Лизогуба – пам’ятки архітектурного значення, де тепер має змогу розміститися місцевий ансамбль «Седнівська берегиня».
А у селі Москалі Михайло-Коцюбинської громади, де місцевий краєзнавець Юрій Дахно створив музей старожитностей, зробили благоустрій: замінили старі паркани, оновили фасади музейних приміщень, криниці. І це далеко не весь перелік допомоги селам.
"Те, що я назбирав, треба утримувати, зберігати. Маємо приміщення. Ремонт треба робити, щоб дахи не протікали. Біля примішень є земельні ділянки, паркани треба ладнати, обкошувати. Для однієї родини – це проблематично", - пояснює Юрій Дахно, краєзнавець.
Юрій Дахно
"Ми отримали приміщення, 2 кімнати, де тренуємося, проводимо культурні заходи. «Седнівська берегиня» тепер має свій дім. Завдяки проекту зробили гарну справу. Приміщення у садибі Лизогубів. Відремонтували 2 кімнати, відновили пам’ятку архітектурного значення", - каже Ольга Геня, активістка.
Ольга Геня
"Я пройнялася серцем і я полюбила ще більше громади, людей. Це назавжди. Це не просто час провели разом, ще дорога попереду, будемо допомагати", - каже Алла Клименко, кураторка проекту на Чернігівщині.
Алла Клименко
Представниці Національної ради жінок також презентували книгу про створення громадського простору на Чернігівщині. Обіцяють надалі співпрацювати з громадами задля відродження поліських сіл.
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко