ТСН у проєкті «Хапуга» показало побут засуджених колишніх суддів, які відбувають покарання у спеціалізованій колонії у Макошиному, що на Менщині.
Менська виправна колонія на Чернігівщині – єдиний в Україні заклад, де відбувають термін увʼязнення засуджені працівники судово-прокурорської системи та правоохоронці. Ув'язнених прокурорів наразі немає, а от суддів 4.
В яких умовах сидять колишні слуги Феміди
Камери на двох і на чотирьох, у багатьох є свій планшет у камері, є вай-фай роутер, а от телефони лише у спеціальній кімнаті, така на кожному поверсі. Загалом, у 220 засуджених є власні планшети, кажуть співробітники колонії.
За бажанням засуджені можуть і власноруч куховарити. Мультиварки, мікрохвильовки, електрочайники – це все дозволене, хоча їх тут годують. Є навіть акваріум. Також вʼязні замовляють собі посилки та передачі з продуктами.
У Макошиному відбувають покарання 314 засуджених.
Прилаштовують їх тут і до нової професії – робочий день минає у швейних цехах. Якщо говорити про суддів, кажуть співробітники, то з приводу їхньої поведінки - взагалі питань немає. Та і їх усього 4 особи.
Готовий поділитися своїм досвідом засуджений суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Антон Гайдур. Посадили суддю на 5 років, півтора він уже відбув.
Антон Гайдур
“Хабар, саме він. 15 тисяч гривень. Щоб я прийняв рішення в цивільній справі на користь позивача. Заходить чоловік, назначає зустріч – через когось, через знайомих, близьких. Ті просять прийняти цю людину, вона приходить і проситься, що допоможіть, допоможіть, я ся віддячу, я ся віддячу. І слабоволіє характер. Психологічний аспект грає дуже велику роль, треба зразу відмовлятися, не треба ніякі зустрічі, незалежно від того, хто тебе просить – чи кум, чи брат, чи сват. Я сказав, що прийму об'єктивне законне рішення, він сказав, що віддячить, я погодився, віддячишся, то віддячишся. Цей же позивач зайшов до мене в кабінет, я попросив його вийти в інший кабінет, почав із ним розмову, він мені говорить: тут те, що я обіцяв. Поклав у папку і одразу вийшов. І через хвилинку вже НАБУ, вісім-десять чоловік із камерами – і всьо”, – розповів Антон Гайдур.
Віддяку йому передавали в коробці з пластиліном на шість кольорів. Суддя бідкається – беруть на таких хабарах, що за професію соромно, іронізують у ТСН.
"Апеляційний суд, вища палата антикорупційна постановила мукачівського суддю Пака, там 2000 гривень. І сів на 5 років”, – каже Антон Гайдур.
Готують у Менській колонії камери ще під чотирьох суддів
Це також судді Київського апеляційного суду – саме того суду, що завів практику на середній хабар у 5 тисяч доларів.
29 листопада 2023 за хабарі затримані: Віктор Глиняний, Юрій Слива, Ігор Паленик і Вячеслав Дзюбин. Саме ця колегія розглядала одну з апеляцій у скандальній справі Богуслаєва по “Мотор Січ”. На чотирьох вони отримали 35 тисяч доларів. Саме за таку суму колегія мала зняти арешт з двох літаків приватної компанії, які безпосередньо пов'язані з “Мотор Січчю”.
Віктор Глиняний
Юрій Слива
Ігор Паленик
В'ячеслав Дзюбін
Кожен з суддів отримав свою частку різним способом: у коробці з-під віскі, в пакунку з-під кави, в буклеті інтернет-провайдера.
«Доказів у НАБУ і САП стосовно фігурантів більш ніж достатньо. Відеозаписи, телефонні договорняки. Втім, чи заїде ця четвірка хапуг до камер Менської колонії, достеменно сказати наразі не можемо», - резюмують автори матеріалу.
Джерело: ТСН
"Час Чернігівський" писав про таке: Показали "хоча б одного суддю, який сидить". У Макошиному