З борщу й вареників - донати на ЗСУ: кухарка з Чернігова годує туристів у Брюсселі

12 СІЧНЯ 2026, 09:24

253

Василенко Соломія

З борщу й вареників - донати на ЗСУ: кухарка з Чернігова годує туристів у Брюсселі

З борщу й вареників - донати на ЗСУ: кухарка з Чернігова годує туристів у Брюсселі

У центрі Брюсселя у вихідні працює українське кафе Solidarity. Тут готують борщ, вареники та інші традиційні страви, а замовлення приймають волонтери – без зарплат та ресторанного досвіду. Усі гроші команда спрямовує на допомогу Україні та підтримку українських військових, написало видання «Настоящее время».

Кафе навіть має свою сторінку у соцмережах, де інформує відвідувачів щодо змін у графіку роботи та меню.

"У вас іноді бувають голубці - чи є вони сьогодні?" - "Ні, на жаль, ні, меню змінюється щотижня. З капустою у нас є вареники".

Українське кафе працює тут із жовтня – по суботах. Абсолютно усі співробітники працюють без зарплат, на волонтерських засадах.

"Ми не професійні ресторатори, ніхто з нас ніколи не керував кафе", – каже волонтерка Марія Леванчук.

Кухар закладу Олена Крупська – біженка із Чернігова. «Часу Чернігівському» вдалося дізнатися про неї - їй 59 років, вона виїхала з Чернігова на початку вторгнення. Проживає у Брюсселі. Кулінарія - її давнє захоплення. Також на дозвіллі вона плете маскувальні сітки разом із іншими волонтерами. 

Зауважимо, що сам сюжет, як і пряма мова пані Олени - в оригіналі українською. 

"Хлопці прийшли, поїли моїх борщів і кажуть: "А якщо ми відкриємо кафе, що буде, зможемо?" Кажу - зможемо. Ну так і вийшло. Я думала, вони пожартували, але ..."

Олена Крупська

Олена Крупська

Відкрили заклад українські молодіжні організації "Пласт" та "VidLyuti", покликали на допомогу з кухнею жінок із волонтерського хабу "Воля". Майже всі, хто тут працює, тікали від війни. Серед відвідувачів є і мешканці Брюсселя, і туристи.

Витрати кафе – мінімальні: за оренду у соціальному просторі платити не потрібно, жодного дорогого обладнання чи програм не купують. Замовлення офіціанти приймають за допомогою гугл-форми, і дані відправляються в ексель-табличку, яка є на кухні та на касі.

Щосуботи команді вдається зібрати по кілька тисяч євро, які переважно спрямовують на збори для евакуації поранених військових.

"За одну суботу ми можемо повністю закрити чийсь збір в Україні. Ми збирали, наприклад, на роботизований комплекс для підрозділу "Нова" третьої штурмової бригади. Ці роботизовані комплекси є досить дорогими, і ми повністю закрили потребу на один із них – це було близько 4 тисяч євро", – розповідає Марія Леванчук.

Спочатку ініціатори думали, що це буде проєкт на кілька разів, але кафе тепер працює регулярно.

"Коли ми закривали першу зміну, коли ми всі - такі втомлені, вимотані - сіли разом, подивилися на те, що залишилося, що люди дійсно прийшли, все з'їли, наскільки люди ділилися теплими враженнями. Ми посиділи, подивилися один на одного, обнялися, і я пам'ятаю той день, коли ми усвідомили! Всі були такі натхненні. І досі вранці перед суботою – так і хочеться туди йти”, – каже Марія.

"Працюємо, щоб допомагати ЗСУ", – додає кухар Олена Крупська.

Авторка: Євгенія Замковська

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Майже сотня ворожих дронів не влучила по цілях: як відпрацювала ППО на Чернігівщині

12 СІЧНЯ 2026, 09:52

Графік відключень по Чернігівщині на 12 січня: годин без електрики побільшало

12 СІЧНЯ 2026, 09:29

З борщу й вареників - донати на ЗСУ: кухарка з Чернігова годує туристів у Брюсселі

12 СІЧНЯ 2026, 09:24

Аварійні відключення електрики у прикордонній громаді: ворог ударив по енергообʼєкту

12 СІЧНЯ 2026, 08:36

У прикордонні Чернігівщини ворог обстріляв карету "швидкої"

11 СІЧНЯ 2026, 18:59

Росіяни обстріляли прикордонне місто на Чернігівщині: поцілили у музичну школу

11 СІЧНЯ 2026, 17:09

На аукціоні продали приміщення аптеки в центрі Ніжина: що тут буде

11 СІЧНЯ 2026, 17:03

ТОП-переглядів