Економіка України має стабілізуватися протягом наступного року та зрости на цілих 15,5% у 2023 залежно від розвитку військових подій у війні проти росії, заявила перша віце-прем’єрка та міністерка економіки країни в інтерв’ю Reuters.
Юлія Свириденко сказала, що урядовці складають макроекономічні прогнози перед початком наступного місяця переговорів з Міжнародним валютним фондом щодо нової програми кредитування.
Спілкування вийшло у цікавій обстановці - у підвалі Кабміну, оточеному мішками з піском. Пані Свириденко говорить, що поточні прогнози валового внутрішнього продукту на наступний рік коливаються від подальшого скорочення на 0,4% до росту на 15,5% після падіння десь на 30-35% цього року внаслідок війни.
"Ми розуміємо, що маємо підтримувати економіку в русі. Дуже важко робити нові прогнози через невизначеність. Це повністю залежить від військового сценарію", - додала Свириденко.
Хоча міністерка відмовилася уточнювати, яку суму Україна потребуватиме від МВФ, вона сказала, що нова програма має бути «відносно масштабною» і її потрібно швидко узгодити, щоб допомогти вивільнити кошти від інших кредиторів і заспокоїти інвесторів.
Олег Устенко, старший радник президента Володимира Зеленського з економічних питань, каже, що позика МВФ у розмірі 5 мільярдів доларів на 18 місяців може слугувати якорем для більшого пакету на 15-20 мільярдів доларів від інших кредиторів.
Приблизно ця сума, яку голова Нацбанку Кирило Шевченко визначив як цільову для фінансування від МВФ протягом двох-трьох років, хоча експерти кажуть, що така велика сума дозволить Україні значно перевищити «ліміт виняткового доступу» до кредитування фонду.
Попередня кредитна програма України з МВФ на 5 мільярдів доларів була скасована в березні, оскільки МВФ схвалив екстрене фінансування на суму 1,4 мільярда доларів з декількома умовами в перші тижні війни, яку росія зве «спеціальною військовою операцією».
Україна, яка страждає від наслідків міграції 7 мільйонів людей і втратою мільйонів інших, які втекли до Європи, готується до того, що, ймовірно, матиме жорстку зиму, позначену дефіцитом енергії, зростанням інфляції та загостренням гуманітарної кризи.
Свириденко також закликала країни-донори та інституції виконати свої обіцянки щодо допомоги.
Україна отримала 12,7 мільярдів доларів міжнародної бюджетної підтримки від інших країн та інституцій після вторгнення росії, і очікує, що до кінця року надійде ще 14 мільярдів доларів уже обіцяної допомоги, сказала вона.
«Для нас дуже важливо продовжувати отримувати цю фінансову допомогу — і допомогу загалом — від наших партнерів», — сказала вона. «Ми боремося за цінності, важливі для Європи та Сполучених Штатів».
Час Чернігівський повідомляв про відновлення роботи підприємства у Чернігові: На чернігівській текстильній фабриці будуть виробляти до 10 тис погонних метрів тканин