Блекаути вимагають не лише рішучих дій від енергетиків, а й певних життєвих лайфхаків. Чернігівці діляться соцмережах порадами, як пережити масові знеструмлення з найменшими витратами.
Відома чернігівська волонтерка Зульфія Салко виклала навіть цілу серію порад. Публікуємо їх і ми, в надії, що вони зможуть стати корисними нашим читачам.
Найбільше від відключень страждає техніка, а саме та, яка зберігає продукти, себто, холодильник. Якщо у вас немає відкритого балкону, то згодиться і така порада.
«У медичні рукавички наливаємо воду, зав'язуємо вузлик і закидаємо в морозилку. Під час відключення електрики дістаємо рукавичку з морозилки кладемо в миску / тарілку і ставимо в холодильник. Рукавичка довго віддаватиме свій холод і навіть якщо розтане вода в ньому, то нічого страшного. Як тільки дали світло, знову закидаємо рукавички з водою в морозилку. При тривалій відсутності світла це допоможе зберегти продукти на який час, поки Ви їх з'їсте. Воду з рукавичок можна потім ще використовувати для миття посуду або зливу», - радить волонтерка.
Її пост доповнили коментарями інші чернігівці.
Катерина Максимова:
- Ще один варіант - мокру нову губку для посуду покласти в пакет (краще зіп) і далі так само. Води буде менше, ніж в рукавиці, але і місця в морозилці губка займе менше.
Лариса Кирикович:
- Можна на мороз) в лоток, щоб не відкривати холодильник лишній раз, бо немає ж світла.
Наталія Коса:
- Я так везла продукти в Маріуполь колись. До війни, літом... Але допетрила заморозити воду в балсанці… То мала і питну воду, і свіжі продукти
Ще одна порада - опалювальна. Буде корисною для тих, хто живе у квартирах і не має замовити встановити генератор або буржуйку.
Заміною обігрівачу може бути електропростирадло. Батареї іноді не встигають прогрітися між включенням і відключенням, а деякі люди ще без опалення.
«Застеліть ковдру в ліжко і нехай вона там завжди буде. Навіть якщо при відключеннях світла вночі буде всього 2-3-4 години включення, то простирадло швидко нагріється і зігріє Вас. У водночас витрати енергії зменшуються, оскільки не опалюємо обігрівачем всю кімнату, а лише себе огортаємо теплом. Також так можна підтримати організм хворих дітей або літніх людей, навіть якщо батареї у Вас теплі», - дарує ще один лайфхак пані Салко.
Ну і третя порада стосовно споживання води. Як мінімізувати витрати? Використовувати спожиту воду у кількох цілях.
Якщо приймаєте душ (не важливо з болером або доводиться гріти воду на газу), завжди закривайте заглушку у ванній і потім не зливайте цю воду. Її можна використовувати для зливу в туалет, можна мити підлогу, миски тварин (кішки, собаки).
«Якщо ж Вам доводиться мити посуд в мисці з попередньо підігрітою водою, не зливайте в раковину, злийте її в якусь ємність (відро) і використовуйте для зливу в туалеті. На кухні в раковину поставте широку миску, коли миєте руки або якісь продукти, щоб її також (зливаємо в те саме відро) використовувати для зливу. Бережіть себе та один одного», - резюмує волонтерка.
Відомий боксер Дмитро Митрофанов дає пораду - знеструмлення чудовий привід для фізичних вправ. І виклав відео.
«Відключення світла не привід пропускати тренування».
А ще - це непоганий спосіб зігрітися.
"Час Чернігівський" писав про реакцію чернігівців на блекаут: Чернігівці реагують на блекаут на Чернігівщині: коментарі та пости, а також про відключення світла у всьому місті: Чернігівська область без світла: що відбувається.