Наша знімальна група у селі Ягідне. Воно дуже постраждало від російської навали, а тепер відновлюється та відбудовується. Як саме - у нашому сюжеті.
"По хатах наших, по вікнах, по дверях почали стріляти. І всіх людей почали зганять сюди", - каже Іван Пульгуй, житель Ягідного.
Іван Пульгуй
Так Іван Пульгуй, житель Ягідного, згадує перші години окупації. Місцевих тоді зігнали до підвалу школи, де утримували майже місяць у нелюдських умовах. Ягідне значно постраждало від обстрілів, більшість жителів виїхали відразу після звільнення села Збройними Силами України, згадує Іван.
"У нас все село… повністю не було села, всі повтікали, нікого не було в селі. Відсотків 15 лишилось тут, бо не було де жити", - розповідає Іван Пульгуй.
Наразі відновити вдалося дуже багато, каже голова Іванівської ОТГ (куди входить і с. Ягідне).
"Відновити вдалося дуже багато: як комунальну сферу, так і житло. Допомога була міжнародних фондів, громадських організацій, благодійних фондів. Також дуже сильно допомогла державна програма єВідновлення. Наша громада змогла реалізувати дуже велику суму коштів", - каже Олена Швидка, голова Іванівської сільської ради.
Олена Швидка
Підтверджують цю інформацію і в Управлінні містобудування та архітектури Чернігівської ОВА. Кажуть, саме Іванівська громада – одна із найбільш успішних в області щодо єВідновлення.
Сергій Куреня, в.о. начальника управління містобудування та архітектури Чернігівської ОВА
"По Ягідному у нас по пошкодженому майну було подано 97 заяв. З них нараховано та виплачено компенсацію по 75 на загальну суму майже 10 млн грн. Якщо говорити по капітальні ремонти, то по десяти заявках було нараховано перший платіж на загальну суму трошки більше 2 млн грн", - пояснює Сергій Куреня, в.о. начальника управління містобудування та архітектури Чернігівської ОВА.
Сергій Куреня
Раніше відбудовувати житло людям допомагали волонтери з проєкту «Добробат», яким надавала матеріали держава. Але наразі ця допомога майже відсутня, каже пані Олена.
"Зараз ця допомога, на жаль, припинилася. Я хочу подякувати одному «добробатівцю», який залишається з нами до сих пір – це Олександр Маценко, це будівельник з великої літери, він нам дуже сильно допомагає. Ми йому в підмогу із сільради даємо помічників і він продовжує людям допомагати ремонтувати і будувати будинки", - каже Олена Швидка.
Будівництво нових модульних будинків у Ягідному триває на кількох локаціях. Зводити їх намагаються швидко, щоб максимально оперативно заселити людей.
"Тут є шість локацій, які потребують відбудови будинків. Вкрутили майже на всіх об’єктах геошурупи. Сьогодні робимо оце перший будинок, який зараз збираємо. Зробили обв’язку і зараз панелями збираємо будинок по нашій каркасно-модульній технології", - розповів Олександр Чоповенко, керівник проекту із відбудови Ягідного.
Олександр Чоповенко
Закінчення робіт на всіх об’єктах планується на кінець лютого. Наразі село демонструє гарні темпи відновлення.
"До нас повернулись усі люди, десь відсотків 90 повернулось, проживають тут, повернулись додому. У всіх будинки є, хати. Оце скільки хат – все відбудувалось, все відбудовується. Дуже харашо", - каже Іван Пульгуй.
Втім, говорити про повне завершення відбудови наразі рано – роботи залишилось ще немало.
"Час Чернігівський" писав про таке: В обласній лікарні завершують ремонт відділення щелепно-лицевої хірургії за кошти державного фонду