Розсаду треба не тільки рано посадити, а й правильно досвітити. Досвічування розсади — додаткове штучне освітлення лампами, для компенсації дефіциту сонячного світла у лютому та березні.
— Обожнюю квіти, і саме з них почала шість років тому займатися розсадою. Першими посіяла у березні петунії. Місяця за два пересадила у кашпо, і ще десь місяць довелося чекати, поки розквітнуть. Тоді це здавалося так довго, — посміхається Світлана МАСЛЬОНКА, начальник відділу освіти Куликівської селищної ради. — Наступного року стала думати, як зробити, щоб швидше виростити та висадити.
Розсада петунії дуже любить світло. Тому без додаткового підсвічування ранньої розсади не виростити. Спеціальної фітолампи вирішила не купувати. Дістала стареньку люмінісцентну лампу денного світла. Довжиною 120 сантиметрів. Електроенергії бере мало. Прикріпила на вікні. Вистачило, і не тільки на квіти.
Висіваю першу партію розсади у лютому. Не тільки петунії, а й помідори, огірки, перці. В петунії дуже дрібне насіння, як макове зернятко. Я купую лише гранульоване, тобто, попередньо оброблене, знезаражене від можливих хвороб. Насінину кладуть зверху у зволожений ґрунт. Обов’язково треба закрити. Я часто використовую одноразові пластикові лоточки з кришечками. Якщо без кришок, накриваю харчовою плівкою.
В минулому році сіяла шість видів петунії, в цьому році додала ще два. Сіяла 16 і 18 лютого. Насіння купую в інтернеті або в спеціалізованих магазинах. Беру не самі дешеві, тільки голландської селекції F1. П’ять-десять насінин коштують 30-50 гривень, — гортаючи блокнот, каже Світлана Петрівна. — Цьогоріч посіяла вперше надранню капусту Парел і Єтма. 20 насінин. 18 градусів їй вистачає. Ну, і само собою, 10 насінин огірків сорту Кібрія, стільки ж помідорів, Толстой, перці Казантип і Геркулес та салат. Це перевірені особисто мною сорти. Потім висаджую їх у теплицю. При пересадці головне не пошкодити коріння. Огірок важко переносить пересадку, помідор можна розсаджувати будь-як. Залишаю їх у теплиці, і вони плодоносять там до осені.
— Чи не планували докупати ще освітлення?
— На мою розсаду поки вистачає старої лампи.
— Як часто вмикаєте світло рослинкам?
— З сьомої ранку і до восьмої вечора. Вночі розсада повинна відпочивати. Тому ввімкнув і забув тут не проходить. Бажано дотримуватися графіка вмикання-вимикання світла. Якщо немає можливості в цей час бути вдома, можна використовувати спеціальні реле.
А ще вдома повинно бути тепло. Петунія, наприклад, любить температуру 22-25 градусів. Коли наросли листочки, температуру треба знижувати. Переношу у холоднішу кімнату.
З початку квітня досвічування розсади можна припиняти. Як потепліє — рослини потроху починають адаптуватись до прямих сонячних променів. Для цього їх виносять на балкон, на вулицю, в теплицю.
— Землю берете з городу?
— Петунії погано ростуть у нашому ґрунті. Купую в інтернеті естонську або латвійську ґрунтосуміш. 50 кілограмів коштує 850 гривень. Це одна з найдешевших, є такі, що і більше тисячі вартують. Овочі сію у цьому ж ґрунті.
— Коли краще сіяти розсаду?
— Якщо плануєте підсвічувати розсаду лампою, то можна сіяти весь лютий. І першу половину березня. Підсвічування потрібно для того, щоб виростити ранню розсаду. Та, яка піде потім відразу у відкритий ґрунт, саджаю 10-15 березня. Їй вистачає світлового дня.
* * *
— Яку лампу краще брати для розсади? — поцікавилася у Михайла ПЕТРУКА, підприємця з Прилук.
— Для підсвічування розсади в холодну пору року купують як спеціальні фітолампи, так і світлодіодні лампи чи стрічки. Важливо підібрати світло в діапазоні 4500-6000К. Надто холодне або надто тепле світло негативно впливає на ріст розсади, — розповів Михайло. — Фітолампу краще брати таку, що є одночасно джерелом синіх і червоних променів. Із жовтих і зелених променів рослини отримують мало енергії.
Лампу слід розташувати над розсадою на відстані 15-20 см від верхніх листочків.
Найдешевший варіант — лед-стрічка. Двометрова від 100 гривень. Пластикова півметрова лед-лампа від 150 гривень. На вигляд ніби паличка. Фітолампи будуть дорожчі. Довжиною півметра від 250 гривень. Також зручно, коли фітолампи на прищепках. Такі від 400 гривень.
Прікріпити й інші не проблема. На деяких є спеціальні отвори для гвіздочка чи магніти. Деякі кріпляться за допомогою липкої стрічки, типу двостороннього скотчу.
Є і світлодіодні лампи розжарювання для рослин. Кажуть, вони менш ефективні. Коштують 200 гривень.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Ольга САМСОНЕНКО