Сільгосппідприємство «Червоний маяк» було створено у 2013 році на Корюківщині вихідцем із Луганщини Олександром Левицьким. Господарство має в обробітку 18 тис. га землі (а стартував підприємець лише з 2 тис. га), молочнотоварні ферми, 2 тис. га лісу, пасіку, займаються рибним господарством.
Сюди в агроекспедицію приїздили представники агробізнесового видання Latifundist.com.
Тут збирають озиму пшеницю третього класу. А ще - вирощують соняшник, горох, кукурудзу, просо, льон, гречку, жито, сорго, овес, ячмінь, люпин.
Ріпака в цьому році немає, але під нього вже підготовлені площі. У планах засіяти 1 800 га 12 гібридами культури.
Свого часу сіяли гречку. Відводили до 1000 га, зараз — 300 га.
Нині на підприємстві збирають пшеницю і ячмінь. Ячмінь вирощують пивоварний. Покупці — «Оболонь» та інші пивзаводи.
"Через липневу спеку нижнє листя на кукурудзі підсохло, а на соняшнику - абортація — на бідних ґрунтах через недостачу поживних речовин рослини конкурують між собою і частина просто скидає шапку. Але загалом картина значно оптимістичніша, аніж на півдні і в центрі України", - пишуть на сторінці Latifundist.com.
Незважаючи на війну, "Червоний маяк" купує нову техніку. За три роки купили тягачі, причепи, частково нові, частково б/у.
Значна проблема з нестачею кадрів. Близько 30 працівників господарства зараз служать. Запросити фахівців з інших областей - проблематично. У «Червоного маяка» є два невеликих гуртожитки, де можуть зупинятися працівники, які трудяться вахтовим методом, своя їдальня.
Ще одна з величезних проблем — дорога і складна логістика. При тому, що 100% зерна господарства йде на експорт, вивозити його до одеських портів — ціла історія. Починаючи зі стану доріг до Мени, куди на залізничну станцію везуть збіжжя зерновози. Далі — високі тарифи на залізничні перевезення, ніяких знижок і преференцій фермери східних регіонів так і не отримали.
Саме через те, що логістика «з'їдає» левову частку доходу, ще не реалізована частина врожаю попередніх років. Для його зберігання активно використовуються рукави. Цього року експериментально взяли в оренду елеватор у Мені.
«Зараз ми приводимо його у порядок. Там немає підводу газу, ніколи не працювали сушарки. Ми вже замовили теплогенератори на пелети для двух сушарок на 4 і 9 МВТт».
Джерело: Latifundist.com, авторка Соломія Василенко
"Час Чернігівський" писав про таке: