Відомий в Україні та на Чернігівщині «злодій в законі» Гега Озургетський може посприяти набору увʼязнених до лав ЗСУ

21 ЧЕРВНЯ 2024, 11:43

2343

Відомий в Україні та на Чернігівщині «злодій в законі» Гега Озургетський може посприяти набору увʼязнених до лав ЗСУ

Відомий в Україні та на Чернігівщині «злодій в законі» Гега Озургетський може посприяти набору увʼязнених до лав ЗСУ

Про це у своєму матеріалі пише Deutsche Welle. Там зазначають, що українській армії вкрай потрібне поповнення. Навіть якщо мова йде про контингент «зеків». Однак є чимало складнощів у цьому процесі. 

Так, чимало засуджених зайняли вичікувальну позицію через досить невизначені умови майбутньої служби, ділиться голова правозахисної організації "Захист ув'язнених України" Олег Цвілий. Два роки він лобіював можливість для ув'язнених піти в армію, але зараз розчарований деталями закону, прийнятого, на його думку, поспіхом. 

"Ув'язнені в колонії - як павуки в банці. І в ці ізольовані спецпідрозділи вони цілком імовірно перетягнуть усі свої конфлікти, субкультурну ієрархію та взаємну ворожість", - прогнозує правозахисник.

Відомий в Україні та на Чернігівщині «злодій в законі» Гега Озургетський може посприяти набору увʼязнених до лав ЗСУ

За словами Цвілого, кримінальна субкультура так званих "злодіїв у законі" досі займає важливе місце всередині української пенітенціарної системи. У більшості колоній на ній тримається самоврядування засуджених, яке існує в хиткому балансі з офіційним режимом адміністрації. Її неписані правила - сформовані сторіччя тому "поняття" - містять чітку заборону на службу в армії для "чесних арештантів", тобто професійних злочинців. Порушення цієї заборони частиною кримінального світу під час Другої світової війни призвело до кривавого конфлікту всередині радянського ГУЛАГу, відомого як "суча війна".

Цьогорічна агресія рф проти України теж призвела до конфлікту навколо старих "понять", розповідає Цвілий. Тлумачити їх у конкретній ситуації через так звані письмові "прогони" мають право "злодії в законі" - авторитетні представники організованої злочинності. 

Один із таких "злодіїв", Сергій Лисенко, відомий як Лера Сумський, який останні роки проживає за кордоном, ще на початку повномасштабного вторгнення закликав український криміналітет стати на захист держави. "Він аргументував це іншою нормою - обов'язком "чесного злодія" вдарити у відповідь на напад", - пояснює Олег Цвілий.

Відомий в Україні та на Чернігівщині «злодій в законі» Гега Озургетський може посприяти набору увʼязнених до лав ЗСУ

Втім, подальшу участь деяких "злодіїв у законі" у вербуванні російських ув'язнених у ПВК "Вагнер" та загони "Шторм Z" різко розкритикували інші кримінальні авторитети, повідомляло спеціалізоване інформагентство Prime Crime, посилаючись на поширені всередині кримінального світу "прогони".

"Я …начальнику в "Білці" кажу: пусти мене до "злодія" на 10 хвилин перетерти, я йому все розтлумачу, - розповідає Дато, знавець кримінальної етики з Третьої штурмової бригади. - Щоб "прогін" зробив зекам за Україну воювати. Так куди там..." 

Тут йдеться про Білоцерківську колонію №35, де за погрози прокурору та спробу вбивства відбуває покарання 32-річний громадянин Грузії Гіоргі Кіладзе, "злодій у законі", відомий як Гега Озургетський. Формально Гега - чи не найавторитетніший в'язень в Україні, і його письмова настанова могла б вплинути на багатьох злочинців.

У лютому 2022 під загрозою російського наступу керівництво Менської колонії у Чернігівській області випустило його разом із десятками інших засуджених на волю. Майже всі одразу ж приєдналися до загонів тероборони, а ось Кіладзе за кілька місяців упіймали на румунському кордоні і окремо судять за втечу.

Мобілізації засуджених опираються не лише кримінальні авторитети, а й керівництво виправних колоній, розповідає Олег Цвілий. 

"Фінансування цих зон залежить від кількості ув'язнених, до того ж багато хто з них працює на внутрішньому виробництві, яке приносить начальникам чималі прибутки", - каже правозахисник. 

Виробничі цехи у колоніях теж служать потребам фронту 

Виробничі цехи у колоніях теж служать потребам фронту 

Він переказує скарги ув'язнених на корупцію: адміністрація нібито вимагає хабара за подання клопотань про дострокове звільнення, натякаючи на майбутні високі "бойові" виплати за службу на передовій.

Щоправда автори ініціативи про мобілізацію ув'язнених сповнені оптимізму. Міністр юстиції Денис Малюська оцінює "мобілізаційний потенціал" колоній у 20 тисяч чоловіків і не виключає у майбутньому скасування деяких обмежень щодо скоєних злочинів та навіть поширення закону на засуджених жінок.

ДжерелоDeutsche Welle

"Час Чернігівський" писав про таке: На Чернігівщині 109 засуджених подали заяви до війська. 23 вже у частинах

Схожі новини

Чоловік у прикордонній громаді вирощує лимонний сад

12 ГРУДНЯ 2024, 17:38

Чернігівські патрульні затримали водія-рецидивіста

12 ГРУДНЯ 2024, 16:14

Жінці прислали повістку для чоловіка, який загинув півтора року тому

12 ГРУДНЯ 2024, 16:12

У Чернігові з'явилася соляна кімната. Більшість відвідувачів - діти

12 ГРУДНЯ 2024, 15:08

Чернігівка перетворила власне хобі - редизайн меблів - на роботу

12 ГРУДНЯ 2024, 13:28

Вiдео

Провів тисячі операцій, витягав «з того світу»: лікар-нейрохірург з Чернігова став «заслуженим»

12 ГРУДНЯ 2024, 13:10

У Ніжинському районі сталися три пожежі за минулу добу

12 ГРУДНЯ 2024, 11:47

ТОП-переглядів