Унікальний елеватор на Чернігівщині: працює на соняшникових пелетах

05 ЖОВТНЯ 2023, 14:10

4088

Унікальний елеватор на Чернігівщині: працює на соняшникових пелетах

Елеватор на Чернігівщині

На півдні Чернігівщині діє унікальний елеватор. Зерносушарку там перевели на альтернативне паливо - соняшникові пелети

Мова йде про обʼєкт компанії «ТАС Агро» в Чернігівській області, де роблять по 2,5 оберти за сезон, встановили теплогенератор на альтернативному паливі і збираються майже вдвічі наростити потужності зберігання.

Елеватор на Чернігівщині з’явився у компанії у 2012. Його директор Сергій Шуміхін розповідає, що коли приступив до роботи у 2017, потужності зберігання були на рівні 41 тис тон. Але компанія збільшувала обсяг земельного банку в регіоні, і потрібно було нарощувати обсяги елеватора. Тому в 2019 додали 18 тисяч тон одночасного зберігання. Загалом зараз тут можуть зберігати 58 тисяч тонн зерна.

Сергій Шуміхін каже, що останні три роки, ще до повномасштабного вторгнення, на елеваторі робили по 2,5 оберти за сезон на власній продукції компанії. За рік приймали по 140-150 тис тон збіжжя. Його встигали доробити і відвантажити за рахунок швидкої залізничної логістики. Цього року на такі оберти не розраховують, оскільки є проблеми з експортом.

Відвантаження зерна

Зараз зерно приймають на двох лініях з потужністю від 60 до 100 тон на годину. Очищення та сушіння продукції проводять на сучасному обладнанні. На елеваторі використовують зерносушарку шведської марки Tornum. Саме через неї проходить 70% вологого зерна на елеваторі.

Відвантажують потім на вагони за допомогою двох ліній. Фронт подачі вагонів складає 9 одиниць. Зараз на елеваторі мають проблеми з переподачею вагонів, але директор вважає, що в майбутньому зможуть покращити ситуацію за рахунок власного тепловозу, — принаймні, підприємство не буде залежати від станційного локомотиву.

Через нестабільність та постійне зростання вартості природного газу в компанії вирішили оснастити елеватори агрохолдингу теплогенераторами на альтернативному паливі. Процес почали ще торік: на зерносховищах компанії встановили 5 теплогенераторів різної потужності від виробника Greco Group.

Для місцевої зерносушарки Greco Group виготовили генератор на 12 МВт, — один з найпотужніших в лінійці.

«Це два генератора, об’єднані в один комплекс. Вони паралельно працюють під одним щитом автоматичного керування. Теплогенератор працює на соняшниковій пелеті», — зазначив керівник елеватора Сергій Шуміхін.

Керівник елеватора Сергій Шуміхін

Спеціально для зберігання палива на елеваторі будують склад. Компанія забезпечує себе власною пелетою після перероблення соняшника на олійно-екстракційних заводах партнерів.

Директор елеваторного та складського господарства компанії «ТАС Агро» Гліб Ісичко коментує: їхній теплогенератор не має аналогів в Україні з точки зору безпеки. Було складне технічне завдання. Раніше виробники подібного не робили. Після 5 місяців співпраці знайшли рішення для всіх поставлених питань та підписали контракт.

Саме обладнання виготовили за 40 днів. Новий теплогенератор є безпечнішим, дозволяє економити паливо та не потребує додаткової робочої сили для обслуговування.

«На цьому об'єкті встановлена найсучасніша розробка — це система рекуперативного напівтеплообмінника, тобто, +20% до економії палива. Також з нового — синхронізація роботи теплогенератора разом з сушаркою, тепер вони працюють як одне ціле», — зазначив керівник компанії Greco Group Іван Корженко.

Для зберігання зерна на елеваторі є силоси і склади, але також активно використовують і полімерні рукава. Сергій Шуміхін розповів, що кукурудза з вологістю до 22% непогано зберігається в рукавах протягом певного періоду.

Востаннє таким способом користувалися в 2021/22 роках, — тоді в рукава заклали 40 тис тон кукурудзи, і в січні-лютому 22-го активно сушили. На початку російського вторгнення в рукавах зберігалося ще 22 тис т зерна. Все вдалося вивезти практично «під носом» в окупантів, адже ця частина Чернігівщини перебувала у тимчасовій окупації.

«Тут була дуже складна ситуація. Треба віддати належне нашим аграріям і Прилуцькій військовій адміністрації: як тільки знаходили моменти, їхали наші вантажівки з зерном та вивозили зерно з зони оточення. Люди йшли на елеватор, тоді потрібно було світломаскування, не можна шуміти…», — згадує Шуміхін.

Цього сезону також розраховують закласти якусь частину кукурудзи в рукава. Загалом планується, що елеватор прийме близько 125 тисяч тон пшениці, сої та кукурудзи з полів компанії на Чернігівщині.

Джерело: Елеваторіст

"Час Чернігівський" писав про бізнес на Чернігівщині: 

Схожі новини

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

ТОП-переглядів