Український омбудсмен: «Повну відповідальність за наших військовополонених, вивезених у Гомельську область, несе росія»

04 СЕРПНЯ 2022, 16:10

1174

Український омбудсмен: «Повну відповідальність за наших військовополонених, вивезених у Гомельську область, несе росія»

Фото із відкритих джерел

Такий коментар надав посадовець виданню «Лівий берег» в інтерв‘ю журналістці Соні Кошкіній. Також він не може назвати кількість наших військових, які утримуються у полоні в білорусі.

- Ми утримуємося від конкретних цифр через те, що чітко розуміємо, що це, можливо, зашкодить нашій позиції під час перемовин.

Соня Кошкіна зауважує: Я не просто так загадала Білорусь — частину наших військовополонених вивозили на територію РБ, передовсім в Гомельську область. Що відомо про цих людей сьогодні? Чи всі вони повернуті, чи все ще в процесі?

Д.Л.: - Це процес, яким безпосередньо займається російська федерація. Це - єдине, що я можу казати. Ми, як держава Україна, чітко розуміємо, що є країна-агресор — російська федерація, і за всіх, хто утримується, на наш погляд незаконно, в порушення Женевської конвенції, несе відповідальність саме російська федерація. Щодо залучення республіки білорусь до цих процесів — це окремий напрямок. Я не можу публічно розповсюджувати інформацію щодо цього.

Формально білорусь є суверенною державою. Формально вона не бере участі в агресії проти України, але загальновідомим є факт, що ця країна надає свою територію для наступу росіян на Україну, розміщує у себе їхні військові осередки, техніку. Чи можуть бути механізми відповідальності білорусі за це?

Дмитро Лубінець

На думку Дмитра Лубінця, механізмами відповідальності для цієї країни можуть стати такі ж самі, як і для рф. Але в майбутньому. В юридичному сенсі республіка білорусь поки що вважається міжнародною спільнотою окремою незалежною республікою, але по факту є інструментарій через підписання Союзного договору між країнами.

- путін, якщо не на 100%, але практично повністю контролює ситуацію на територію білорусі через інструмент російських військ. В цьому сенсі ми розуміємо, що наших військовослужбовців або цивільних, яких захопила російська армія, через територію білорусі вивозять. А якщо їх там тримають, то тримають тимчасово, і роблять це військовослужбовці російської армії.

Нині українська сторона в особі Офісу Генерального прокурора та інших правоохоронних відомств збирає усі докази військових злочинів обох країн, в тому числі причетності керівництва білорусі і керівництва армії білорусі до цих процесів, а юридичну оцінку буде надавати, можливо, в майбутньому, Міжнародний трибунал, вважає Лубінець.

Дмитро Лубінець додає: співпраці як такої з російською колегою Тетяною Москальковою, та білоруським омбудсменом - нині немає.

- Скажімо, на даний час ми проходимо процедуру налагодження ефективної комунікації. Я точно не хочу спілкування заради спілкування. Цього не треба. Бо це не буде ефективний механізм захисту прав громадян України, які знаходяться на території російської федерації та території республіки білорусь. Ми, якщо це зробимо, а я щиро вірю, що ми це зробимо, але ми це зробимо з чітким розумінням, для чого, які в майбутньому будуть результати такого спілкування. Це величезний перелік питань: і повернення, і відвідування наших громадян, і чітке розуміння, що наші візаві будуть робити візити, будуть надавати інформацію щодо фізичного стану, медичної допомоги, елементарних речей. Після цього, я впевнений, що комунікація запрацює і буде мати конкретні ефективні результати,- говорить омбудсмен.

Вивозять у білорусь та рф і цивільних. Експертка координаційної групи з визволення полонених Генерального штабу ЗСУ Ірина Баданова у інтерв’ю «Суспільному: Дніпро» називає цифри - щонайменше півтисячі. І наводить приклад - Вікторії Андруші. Молода дівчина, яка була заарештована в Чернігівській області за те, що вона передавала інформацію в чатбот "Бачу ворога".

ЇЇ заарештували та відправили до Курська, СІЗО №1. Зараз вона там перебуває. «Ми знаємо про неї, оскільки було багато матеріалів. Її бачили на пересилці, її бачили в СІЗО», - зауважила Баданова.

Де утримують українців? Наровля в білорусі. Там є фільтраційний табір, де відбувається найбільше наруга над цивільними заручниками. «І я впевнена, що і білорусь так само буде притягнута до відповідальності», коментує Баданова.

Що стосується росії, це СІЗО №1 Курськ, Брянськ – СІЗО №2, Таганрог (там також українські цивільні заручники). Місто Ряжськ (Рязанська область), Новозибків (Брянська область), окуповані Севастополь та Сімферополь.

Читати також: У день Конституції звільнили з полону військового з Чернігова

 

Схожі новини

У Чернігівській ОВА аналізували "дивні" тендери

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 19:45

Вiдео

Для віддалених сіл прикордоння: 18 електроскутерів передали соцпрацівникам Чернігівщини

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 18:16

Роману Насірову суд подовжив термін під вартою, а от заставу… зменшили

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 17:07

Тиждень вигрібали сміття, труїли щурів: відновив роботу центр для безпритульних тварин

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 16:11

Фото

Наосліп: захисник, який втратив зір, почав волонтерити

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 15:12

Інтерв’ю

Священник, який ледь не потрапив до рук окупантів, тепер править на Чернігівщині

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 14:00

Фото

Новоспеченому речнику Повітряних Сил дорікнули тим, що… жонатий і погано знає фізику

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 12:53

ТОП-переглядів