У лікарні на Чернігівщині роблять операції по заміні кульшового суглоба. Готуються й до заміни колінного

17 ГРУДНЯ 2024, 17:00

11747

Василенко Соломія

У Корюківській лікарні роблять операції по заміні кульшового суглоба

У Корюківській лікарні роблять операції по заміні кульшового суглоба

У цьому році в Корюківській лікарні вперше зробили складну операцію по заміні тазостегнового суглоба. Досі такі оперативні втручання були доступні лише в обласному центрі. Лікар-травматолог КНП «Корюківська ЦРЛ» Ілля Удовенко розповів, коли й кому зробили вперше таку операцію та що планують у найближчому майбутньому.

Ілля Удовенко каже, що першу операцію по заміні кульшового суглоба він із колегами зробив весною цього року. Пацієнтом був 69-річний чоловік із Семенівки, який тривалий час їздить із цього населеного пункту в Корюківку на діаліз.

Лікар-травматолог Ілля Удовенко

Лікар-травматолог Ілля Удовенко

Та одного разу той потрапив в дорожню пригоду, унаслідок чого в нього було пошкоджено стегнову та великогомілкову кістки. Постраждалого швидка допомога доставила в Корюківську лікарню, де йому й запропонували лягти на операційний стіл.

— Великого вибору наш пацієнт не мав, протезування потрібно було робити обов’язково та ще й регулярно виконувати процедуру діалізу. У нашому медичному закладі це можливо в одному місці. Операція тривала півтори години.

Сам пацієнт мав багато супутніх хвороб, тому відновлення тривало довше, ніж буває зазвичай. У цьому випадку родина хворого змогла швидко придбати штучний суглоб, адже поки що безоплатних немає.

Ціна на найдешевший суглоб хорошої якості стартує від 80 тис. грн, але вона коливається залежно від курсу долара. Так, останніми днями відбулося подорожчання на 15 відсотків. Загалом то є й державна програма з забезпечення українців такими суглобами безплатно, та на них черга. А в нашому випадку чекати було неможливо.

Ілля Михайлович Удовенко у цьому році провів п’ять операцій по заміні кульшового суглоба. Троє пацієнтів були з Корюківщини, двоє — приїжджі. Ще три операції заплановані на грудень цього року.

Хворих людей, яким вона показана та які не перший рік з цього приводу перебувають на обліку в лікарні, майже сто осіб. Але все впирається у кошти. Купити за свої гроші дорогий штучний суглоб можуть далеко не всі.

— Операція досить складна, — ділиться лікар, — ми її виконуємо щонайменше з колегами утрьох. Післяопераційний період, якщо немає ускладнень через супутні недуги, триває приблизно тиждень.

Люди, котрі багато років страждали, майже не ходили чи ходили зі сльозами на очах, відразу бачать ефект. Уже наступного дня після операції вони ступають на ногу без болю. Це зовсім інша якість життя, без обмежень у русі!

За словами лікаря, показаннями для заміни суглоба зазвичай є отримані травми чи вікове руйнування власного суглоба. Щодня на прийом до травматолога приходять пацієнти з такими діагнозами.

Буває, що один суглоб замінили, а потім виникає потреба замінити другий. Бо поки людина терпіла і не ступала на ногу, яка боліла, все навантаження перекладалося на іншу кінцівку, що призвело до руйнування іншого суглоба.

— Для проведення таких оперативних втручань вікових обмежень немає, — наголошує Ілля Удовенко. — Проте пацієнти, яким не рекомендується її робити, все ж є. Перш за все, це хворі на серцево-судинні недуги, котрі можуть викликати під час операції або після неї тромбоемболію.

Гостро стоїть питання заміни суглоба, коли стається перелом шийки стегна чи голівки стегнової кістки: у жінок після 60 років, а в чоловіків — після 65. У такому віковому діапазоні варіантів, що кістки зростуться, немає. Хоча в молодших пацієнтів вірогідність зростання кісток висока.

Щороку ми маємо по пів сотні пацієнтів, яким потрібно замінити кульшовий суглоб. А скільки ще людей, які мають таку ж проблему, проте в колінах! Однак операція по заміні колінного суглоба набагато складніша.

В умовах нашої лікарні ми можемо поки її виконати, залучивши спеціаліста зі столиці. Такі домовленості вже маємо. Тож якщо буде кілька пацієнтів, які вирішать замінити колінний суглоб у нашій лікарні, запросимо фахівця з Києва до Корюківки й разом робитимемо операції ще вищого рівня.

Ілля Михайлович також наголосив, що створене на базі Корюківської ЦРЛ реабілітаційне відділення дуже допомагає у їхній роботі. Бо є чимало випадків, коли після операції людині доводиться заново вчитися ходити чи, наприклад, користуватися милицями.

Також часто-густо потрібно з допомогою спеціаліста відновлювати функцію кінцівок. Те, що в районній лікарні стільки можливостей для повноцінного лікування людей — велике досягнення керівництва та трудового колективу медичного закладу.

Джерело: "Сусіди.City", авторка Ірина Гайова

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

На фермі створили комфортні умови для корів - тепер шукають головного агронома й різноробів

20 СІЧНЯ 2025, 11:43

Фото

Лижник із Чернігівщини представлятиме Україну на чемпіонаті світу

20 СІЧНЯ 2025, 10:24

Водій загинув, пасажир - у комі: подробиці смертельної ДТП на Чернігівщині

20 СІЧНЯ 2025, 10:21

У районному центрі на Чернігівщині вночі горіли три автомобілі

20 СІЧНЯ 2025, 10:07

У громаді на Чернігівщині вщент згорів автомобіль

20 СІЧНЯ 2025, 09:39

Громади Чернігівщини втратили трьох захисників

20 СІЧНЯ 2025, 09:29

Вибухи вночі в Чернігові: що відомо

20 СІЧНЯ 2025, 09:12

ТОП-переглядів