— Візьміть ребро, з нього борщ буде найкращий. Наваристий, ароматний, — пропонує Микола Марківський на базарі в селищі Куликівка 17 лютого, у п’ятницю. — У Чернігові такого м’яса по не купите!
Свиняча поребрина свіжа, м’ясиста, у міру з жирком. 160 гривень за кілограм. Показую, скільки мені треба. Зважує, виходить на 139 гривень.
— Беріть копійку, копійка гривню береже, — дає здачу.
— По чому сало? — підходять інші покупці.
— Сало 170, як завжди, — показує красиві шматки. — Хоча є й по 150, по 160, а найкрасивіше — по 180.
Поки вибирають сало, дивлюся на кавалки здору. Зазвичай він утричі дешевший сала чи м’яса, годиться і картоплю стушкувати, і яйце підсмажити, а хто й сирим любить.
— Здір — 50, 60, 80 гривень, — називає ціну різних кавалків продавець. — Оцей, трохи обвітрений, потемнілий. Забули у вівторок забрати. Поклав у холодильник. Без запаху, без нічого, без понюхайте, — розгортає. — Якщо візьмете обидва куски, віддам по 40.
Нюхаю й придивляюся: здір відмінний, чистий, з тонесенькою жировою сіткою зверху, без нутря ного запаху.
— Не берете здьору? — тут же знаходиться й інша покупниця, забирає обидва шматки.
Підходять, цікавляться й іншою свининою. Бочок, підчеревина — 200 гривень за кілограм, ошийок — 180-190, гомілка — 80, кісточки — 20. Хвостик з добрим зам’яском — 170, підходить, як і ребро, на борщ. Є вже й запечене. Бочок — 300, домашня ковбаса — 330.
— Самі запікаємо, разом з дружиною Любою,— пояснює Микола Марківський.
— А свинок самі вирощуєте чи закуповуєте?
— Переважно самі. Ми з Вершинової Муравійки (село на Куликівщині). Якщо ж закуповую, то в друга, він у Прилуках свиней тримає.
Крім свинини, Марківський торгує соняшниковою олією:
— 60 гривень за літр. Олія домашня. Маслобойка своя.
Навпроти стола зі свининою та олією куликівці пропонують мед. Хвалять, що добрий. У складі багато акації, липи. Півлітрова банка — 100 гривень.
Молоко. 25 гривень — літр, 35 — півторачка. Корівка, за словами господині, їсть тільки сінце і бурячок з городу.
Можна на куликівському базарчику знайти і цілющі трави: мелісу, м’яту, цмин піщаний, і сушку: яблука, груші. І тютюн трьох сортів, 25 гривень склянка.
"Час Чернігівський" писав про ціни та продукти:
- Почім культурна спадщина українців? Наскільки продукти зросли в ціні за рік?
- Компанія, яка прославилася на весь світ чернігівською вівсянкою, хоче побудувати завод у Польщі
- На Чернігівщині відновлюють промсектор. Підприємство, яке постачало молочку до мереж столиці, Чернігова і навіть Одеси - знову працює
Джерело: «Вісник Ч» від 23 лютого 2023 року, авторка Тамара Кравченко. Фото автора