Деснянський районний суд Чернігова засудив до 11 років ув'язнення з позбавленням права обіймати будь-які посади в релігійних організаціях на строк 13 років та з конфіскацією всього належного майна громадянина Поворознюка Василя Дмитровича – митрополита Луганського та Алчевського Пантелеймона, голову Синодального відділу у справах сім’ї УПЦ МП. Митрополит засуджений за колабораційну діяльність на окупованих територіях, підтримку військової агресії Росії проти України та співпрацю з окупантами.
Митрополита-колаборанта судили заочно. Вирок виносила суддя Деснянського районного суду міста Чернігова Наталія Лямзіна.
Як йдеться у рішенні суду від 18 червня 2025 року «строк відбування основного покарання обчислювати з моменту фактичного затримання Поворознюка Василя Дмитровича у порядку виконання цього вироку, після набрання ним законної сили. Строк додаткового покарання у виді позбавленням права обіймати будь-які посади в релігійних організаціях обчислювати з моменту відбуття основного покарання».
Справу високопоставленого релігійного зрадника вело чернігівське СБУ, слідчі сформували доказову базу.
Зокрема, було доведено факт участі архиєрея УПЦ МП 30 вересня 2022 року в «урочистому засіданні», яке відбувалося в кремлівській залі в місті Москва, під час якого відбулося підписання «угод» про «приєднання» до Росії окупованих територій України.
«Достовірно усвідомлюючи вказані обставини, діючи умисно з метою підтримки вказаних рішень та дій російської федерації як держави-агресора, Поворознюк В.Д. 30 вересня 2022 року в м. Москва Російської Федерації відвідав в якості запрошеного гостя «урочисте засідання», в ході якого відбулося підписання «угод» про приєднання Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, до російської федерації. При цьому, Поворознюк В.Д. був присутнім на вказаному заході як ієрарх Української православної церкви (московського патріархату) у відповідному церковному одязі та своєю присутністю фактично невербально підтримав незаконне приєднання Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей до Російської Федерації та спонукав своїм прикладом вірян Луганської єпархії та Української православної церкви (московського патріархату) в цілому також надати підтримку вказаним незаконним діям та рішенням Російської Федерації», - йдеться у рішенні суду.
На користь держави суд арештував нерухоме і рухоме майно засудженого, яке розташоване у Луганській, Київській та Вінницькій областях.
Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Як зауважує релігієзнавець, директор Міжнародного Інституту Афонської спадщини Сергій Шумило, «досі цей колаборанти в рясі не був відсторонений Синодом УПЦ від займаних церковних посад».
Шумило зауважує, що духовенство та віряни цієї Церкви неодноразово письмово звертались до Синоду з вимогою «засудити факти колабораціонізму серед представників Церкви та піддати їх канонічним санкціям».
Луганські єпископи УПЦ МП на зустрічі з ватажком ЛНР Пасічником влітку 2022 року
"Час Чернігівський" писав про таке: