У Чернігові у житловому масиві на Лукʼяненка існує вже 12 років як непрацюючий кінотеатр «Перемога».
Сам заклад зʼявився ще за радянської доби. Кінотеатр мав три зали. Назву дали на честь сорокової річниці перемоги над німецькими загарбниками. З 2012 установа як кінотеатр не функціонує.
Однак її вдала локація і просторе приміщення, схоже, зробили свою справу - на базі колишнього кінотеатру завдяки Чернігівській політехніці ще з минулого року відкрився і поступово розвивається центр стартапів та інновацій "Peremoha".
Керівник центру Сергій Безбородько перераховує усі тутешні технологічні «плюшки»: тут є декілька лабораторій - фрезерування деревини (CNC фрезери), ресайклінг (переробка), 3D-принтинг тощо.
«Я завжди кажу: ми маємо тут усі необхідні інструменти для того, щоб з будь-чого зробити будь-що», - коментує він.
І додає: сам центр існує завдяки грантівській підтримці та допомозі політеху, який сплачує тут комунальні послуги. Лабораторії якраз і є частиною вишу, тут займаються студенти практикою.
Є і певні джерела заробітків, але усе зароблене з майстер-класів, виставок, коворкінгів, лекцій, розробок тощо йде на ремонт самого центру. Поки працюють в усіх сухих приміщеннях. Для того, аби пришвидшити процес становлення - у центрі на базі власної ГО шукають спонсорів, співпрацюють з різноманітними фондами.
Однак говорити про повне відновлення самої будівлі - поки зарано. Адже лише на ремонт даху колишнього кінотеатру потрібно щонайменше 9 млн грн.
«Ми були якраз на стадії виділення фінансування, але змінилися обставини і кошти пішли на ЗСУ», - розповів Сергій Безбородько.
Тому щось тут ремонтують самотужки силами волонтерів, щось за допомогою власних зусиль. Так завдяки акумульованим фінансам вдалося відновити 4 приміщення, що становить лише десь 10% від перспективи. За планом потрібно довести до ладу ще 30 кімнат.
«Ми виконуємо усі актуальні (яка актуальність сьогодні найнагальніша - криється у назві центру, себто, перемога, ред.) запити. Зокрема, робили накладки на протези. Вони експериментальні, анатомічної форми - для естетики і зручності. Співпрацюємо з волонтерами. Кому треба - зрозуміють, про що йде мова», - лаконічно пояснює Безбородько.
Тут не живуть лише планами - чимало вже зроблено. Так, на базі центру поступово формується спільнота інноваторів, прихильників так званого концепту DIY - do it by yourself, тобто, зроби сам. А ще невдовзі буде співпраця зі спільнотою «Деревʼяне мереживо Чернігова» - виготовляти рідкісні деталі для оздоблення і реставрації старовинних деревʼяних будиночків Чернігова. Також діє і майстерня переробки пластику.
Також центр виграв спеціальну «мейкерську» премію з переробки пластику (бонус: грант на розробку обладнання з переробки пластику повного циклу) - в числі 4 експериментальних майстерень з Одеси, Києва, Івано-Франківська, до цього списку долучився і Чернігів.
На базі центру 26 червня відкриється форум "City Makers".
На заході будуть локації з різним обладнанням + можливість попрацювати з ним. Буде панельна дискусія з представниками міста та університету на тему залучення молоді у процес відбудови. Будуть столичні спікери, а також ONUKA (вона з представником TOLOKAR Костянтином Леоненком презентують 3D модель її будинку, який було відновлено).
Тут покажуть макет політеху у проекції 1:100.
«Ці лабораторії та наш досвід можуть бути корисні при відбудові міста. Ми співпрацюємо з архітекторами, майстрами, візіонерами. Усе це обовʼязково знадобиться, щоб зробити наше місто ще кращим та комфортнішим», - резюмує Сергій Безбородько.
"Час Чернігівський" писав про таке: