Про черговий випадок втечі до білорусі чоловіка з України повідомило білоруське опозиційне видання «Гомельські Флагшток». Сталося це на початку липня.
За інформацією видання, Гомельщина потрапила до маршруту ухилянтів - вони перетинають держкордон, потрапляють до білоруських прикордонників, потім - в ізолятор тимчасового тримання, проходять перевірку спецслужб, потім їх перевозять на кордон з Польщею. Але цього разу не всіх відпустили.
Про це стало відомо від одного з українців, який на початку липня опинився у білорусі, а через тиждень – у Польщі. За словами Миколи (ім'я змінено), він переплив Дніпро, потрапивши з Чернігівської області до Гомельської:
«Сімнадцять хвилин плив. Метрів 450 водою. Білоруські прикордонники здивувалися — мовляв, небагато гостей із наших країв. Потім перевіряли, чи не диверсант я і чи не агент».
На той момент в ІТТ разом із співрозмовником перебували вже семеро українських втікачів. Перевірка включала поліграф і бесіду не тільки зі співробітниками білоруського КДБ, а й російського фсб, стверджує Микола:
«З гебешниками двічі бачився, феесбешник приїжджав, але я з ним не спілкувався. Сказали, якщо на поліграфі збрешеш, то з ним до рф поїдеш. Я пройшов поліграф. Мене запитували про причетність до силових відомств України та тяжких злочинів. Гебешник сказав, що якщо пов'язаний із силовими структурами, тим більше якщо брав участь у бойових діях, то зобов'язані в Рашку віддати. Але якби поліцейським був, то пофіг, або якби з учебки втік. Феесбешник виглядав як додік звичайний. Мене йому представили, але я з ним не розмовляв».
Один із семи українців поліграф не пройшов. Це чоловік із Запоріжжя, який, за словами співрозмовника, є «російським пасіонарієм»:
«Його там, начебто, посадити хотіли. Але, може, й відпустили потім. Він хоч і російський пасіонарій, але кумедний. Розповідав, що щось типу він борець за права в Україні, що КНДР краща за Україну. Він до Москви хотів потрапити, але йому білоруси сказали, що він агент ГУР і нікуди не поїде, хоч там реально шиз. Він їм фсб почав погрожувати. Єдиного ватного персонажа "набутилили"».
Йдеться про автора YouTube-каналу «Альфред Родрігес», який має лише 356 підписників. Перше опубліковане 8 років тому відео називається "Мій найкращий друг - це президент Путін".
Альфред Родрігес
У своєму останньому відео Альфред Родрігес не торкався теми війни рф проти України, не висловлював ні проукраїнських, ні проросійських ідей.
У підсумку, як стверджує співрозмовник, групу із шести українців, за винятком Родрігеса, посадили на автобус і доставили до пункту пропуску на кордоні з Польщею. При цьому поставили заборону на в'їзд до білорусі на п'ять років.
Співрозмовник Микола також поділився своїми враженнями від перебування у гомельському ізоляторі тимчасового тримання, куди його відправили на час перевірки:
«Прикордонники ставилися добре — на кшталт, ви брати, нагодуємо, зігріємо, до родини доставимо, годували добре. А коли до ізолятора відвезли — там повний кал, а не їжа. Унітаз настільки брудний, що на ньому емалі не видно – начебто не чистили з моменту відкриття ізолятора. Персонал як до гівна ставився, хоча і не били. А які там жінки у формі! Я не розумію, навіщо вони йдуть у свої 18–25 років працювати у таке місце».
Нагадаємо, що за останні 2 роки на Чернігівщині вже утретє змінюється начальник Чернігівського прикордонного загону. З 1 липня його очолює переведений з Бердянська Олександр Павлик.
Олександр Павлик
Попередника - колишнього очільника Чопського загону Романа Кігівчака звільнили з посади і перевели на Одещину.
Чи стали приводом для цього часті випадки нелегального перетину кордону через Дніпро убік білорусі - у відомстві не повідомили.
До цього 3 роки 105-й загін очолював хмельничанин Олександр Чорний.
Джерело: «Гомельські Флагшток», авторка Анастасія Ярмоленко
"Час Чернігівський" писав про таке: Українець втікав від мобілізації через білоруський кордон і потрапив до рук КДБ