Тупичівська громада після деокупації: мріють про власну пекарню та повернути «Нову Пошту»

11 ЛИПНЯ 2022, 12:36

1842

Тупичівська громада зіткнулася з російською навалою. Бо ж звідси до пропускного пункту Сеньківка близько 40 км. Вже під вечір 24 лютого через громаду почали просуватись перші колони ворожої техніки.

Декілька сіл громади росіяни зайняли в перший же день. Окупанти виганяли людей з домівок, влаштували блокпости, трощили майно місцевих сільгосппідприємств, грабували місцеві крамниці, аптеку та кафе.

Це все тривало близько 40 днів. Тож, коли російські загарбники відступили з території ОТГ - одразу виникла купа проблем. Найперша ж - як відновитися так, щоб максимально наблизити життя до рівня до 24 лютого.

Голова громади Лариса Шовкова говорить - складнощів нині стільки, що важко виокремити щось одне - це і розмінування території, і бюджетні питання, і освіта, і транспорт, і логістика. З усім намагаються поратися по черзі.

Тож, станом на початок липня в громаді відновили свою роботу магазини, аптека, ринок, банкомат, автобусні рейси теж є, зокрема і на Чернігів. Швидка та пожежні на виклики їздять. Укрпошта теж запрацювала. А от Нова Пошта ні. Аби відправити чи забрати посилки жителі громади доводиться робити чималий крюк на Городню.

- Я так розумію, що працівники пошти не зацікавлені в тому, щоб відновити пункт видачі, хоча потреба у цьому колосальна. Для людей це надзвичайно потрібно, - сумно зітхає голова.

Тож, говорить Лариса Шовкова, у Тупичеві сподіваються таки достукатися до керівництва Нової Пошти.

У Тупичеві висадили клумби

Поступово у громаді відновлюється зв‘язок, подекуди вже майже скрізь запрацював Інтернет. На початку липня відновив роботу оператор Vodafone, якого тут не чули близько 4 місяців.

Є ще над чим працювати: у самому Тупичеві та Бурівці внаслідок обстрілів пошкоджені 19 будинків. У бібліотеці, будинку культури та школі там же повибивало шибки, треба до осені встигнути замінити вікна.

Точка У, що не розірвалась

Сапери працюють

Працюють над відновленням роботи в приміщенні старостату в Бурівці. У громаді також займаються реанімацією шкільного автобуса, таким чином, поступово готуючись до початку нового навчального року.

- Готуємся, облаштовуємо укриття згідно вимог, які зараз стоять перед початком навчального року. Зараз у нас три навчальні заклади: це Тупичівський ліцей, Вихвостівська гімназія, Бурівська школа І-ІІ ступенів. Останній заклад поки під питанням, бо з минулого року стояв на ліквідацію. Питання це ще не вирішене, - коментує очільниця громади.

Пані Лариса говорить: шкільні будівлі у хорошому стані, хоча у Бурівці треба ремонтувати вікна. Вона переконана: громаді дуже пощастило відбутися, що називається, переляком.

Але у тут не опускають руки - працюють над облаштуванням власного молодіжного простору, співпрацюють з ініціативою «ДОБРЕ».

- Зараз ми продовжуємо отримувати швейне обладнання в рамках цієї програми «ДОБРЕ» і шукаємо приміщення для цього, - розповіла голова.

Також в громаді активно подаються на інші міжнародні фундації, фонди.

Що цікаво, до Тупичева заїхало і чимало переселенців, нині їх тут на обліку більше 200. Міграція - не надто велика. Частина людей, які виїжджали за кордон та в інші регіони України - вже повернулися додому.

Економіка громади нині у вельми незавидному становищі, хоча аграрії все ж таки зуміли засіятися, посівні площі, звісно, менші, аніж торік, проте посіяли і таку цінну нині гречку, тож, восени будемо з врожаєм, оптимістично налаштована пані Лариса.

На питання - як бути з бюджетом цього року - голова громади майже нечутно відповідає:

- Бюджет страшний. Багато людей на простої, недоотримання шалені, я вважаю некоректним озвучувати виконання бюджету, але, повірте, рахуємо кожну копійку. Всі стимулюючі надбавки зняті.

Єдине, чим тут можна зарадити - участю у проєктах та грантах. Над цим в ОТГ і працюють. Лариса Шовкова перелічує: американська програма «ДОБРЕ», є плани щодо підписання угод із польськими гмінами (адміністративна одиниця у Польщі - ред.). Тупичівська громада увійшла до десятки фіналістів національного конкурсу «Неймовірні села України» з власним проєктом по створенню міні-пекарні. Підтримується робоча комунікація із Чернігівською ОДА. «Прорвемось», підсумовує нашу розмову Лариса Шовкова.

Читати також: Громадам Чернігівщини передають велосипеди від благодійників

Схожі новини

Вiдео

Для віддалених сіл прикордоння: 18 електроскутерів передали соцпрацівникам Чернігівщини

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 18:16

Роману Насірову суд подовжив термін під вартою, а от заставу… зменшили

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 17:07

Тиждень вигрібали сміття, труїли щурів: відновив роботу центр для безпритульних тварин

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 16:11

Фото

Наосліп: захисник, який втратив зір, почав волонтерити

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 15:12

Інтерв’ю

Священник, який ледь не потрапив до рук окупантів, тепер править на Чернігівщині

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 14:00

Фото

Новоспеченому речнику Повітряних Сил дорікнули тим, що… жонатий і погано знає фізику

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 12:53

Смертельна ДТП на Чернігівщині: водій влетів у блокпост

28 БЕРЕЗНЯ 2024, 11:21

ТОП-переглядів